Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Była żona mojego partnera prześladuje go, wykorzystując do tego ich syna. Jednocześnie utrudnia mojemu partnerowi kontakt z dzieckiem (nie prosi dziecka do telefonu, znajduje wymówki) oraz zarzuca mu, że nie interesuje się synem (sugeruje nawet, że ja zabraniam takiego kontaktu). Nęka nas także telefonami w nocy. Jak rozwiązać ten problem?

Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów

Odpowiedź na Pani pytanie dotyczy dwóch aspektów: z jednej strony odpowiedzialności sprawcy na gruncie Kodeksu wykroczeń, a z drugiej – wpływu zachowania na kontakty z dzieckiem.

Odnosząc się do pierwszej z podniesionych kwestii, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 107 Kodeksu wykroczeń: „Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

W celu skierowania postępowania na drogę sądową (wykroczeń) należy zawiadomić organy ścigania (policję).

Wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiem

Odnosząc się do drugiej kwestii, należy stwierdzić, iż wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiem może stanowić podstawę dla złożenia wniosku o ustalenie kontaktów między rodzicami a dzieckiem, a w skrajnych wypadkach może stanowić podstawę do ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Zasadniczo prawo polskie nie penalizuje przedstawionych zachowań. W pewnych wypadkach można traktować je jako nękanie określone w Kodeksie wykroczeń.

Szykowana jest nowelizacja Kodeksu karnego, która przewidywać będzie przestępstwo nękania – stalking. Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza do polskiego prawa karalność tzw. stalkingu. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych do projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zdefiniowanie i stworzenie ochrony prawnej w reakcji na zjawisko funkcjonujące jako stalking.

Przestępstwo uporczywego nękania

Pod tym pojęciem kryje się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia. Chodzi szczególnie o: uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów, wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania, nękanie osób najbliższych. Takie zachowania będą podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Podobnej karze będą podlegać osoby, które – wykorzystując wizerunek innej osoby lub jej dane osobowe – wyrządzają jej szkodę majątkową lub osobistą. Przepis ten jest odpowiedzią na występujące coraz częściej zjawisko zamieszczania w internecie zdjęć różnych osób wraz z komentarzami, zamawianie na koszt innych osób różnych towarów i usług, a przede wszystkim rozpowszechnianie wizerunku w ramach tworzonych bez wiedzy i zgody ofiar kont osobistych na popularnych portalach społecznościowych.

Karze pozbawienia wolności do 10 lat będzie podlegać przestępstwo uporczywego nękania, w wyniku którego ofiara targnęła się na życie.

W projekcie ustawy przyjęto, że ściganie sprawców powyższych czynów będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.