Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 18.02.2011

Była żona mojego partnera prześladuje go, wykorzystując do tego ich syna. Jednocześnie utrudnia mojemu partnerowi kontakt z dzieckiem (nie prosi dziecka do telefonu, znajduje wymówki) oraz zarzuca mu, że nie interesuje się synem (sugeruje nawet, że ja zabraniam takiego kontaktu). Nęka nas także telefonami w nocy. Jak rozwiązać ten problem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedź na Pani pytanie dotyczy dwóch aspektów: z jednej strony odpowiedzialności sprawcy na gruncie Kodeksu wykroczeń, a z drugiej – wpływu zachowania na kontakty z dzieckiem.

 

Odnosząc się do pierwszej z podniesionych kwestii, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 107 Kodeksu wykroczeń: „Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

 

W celu skierowania postępowania na drogę sądową (wykroczeń) należy zawiadomić organy ścigania (policję).

 

Odnosząc się do drugiej kwestii, należy stwierdzić, iż wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiem może stanowić podstawę dla złożenia wniosku o ustalenie kontaktów między rodzicami a dzieckiem, a w skrajnych wypadkach może stanowić podstawę do ograniczenia władzy rodzicielskiej.

 

Zasadniczo prawo polskie nie penalizuje przedstawionych zachowań. W pewnych wypadkach można traktować je jako nękanie określone w Kodeksie wykroczeń.

 

Szykowana jest nowelizacja Kodeksu karnego, która przewidywać będzie przestępstwo nękania – stalking. Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza do polskiego prawa karalność tzw. stalkingu. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych do projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zdefiniowanie i stworzenie ochrony prawnej w reakcji na zjawisko funkcjonujące jako stalking.


Pod tym pojęciem kryje się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia. Chodzi szczególnie o: uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów, wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania, nękanie osób najbliższych. Takie zachowania będą podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.


Podobnej karze będą podlegać osoby, które – wykorzystując wizerunek innej osoby lub jej dane osobowe – wyrządzają jej szkodę majątkową lub osobistą. Przepis ten jest odpowiedzią na występujące coraz częściej zjawisko zamieszczania w internecie zdjęć różnych osób wraz z komentarzami, zamawianie na koszt innych osób różnych towarów i usług, a przede wszystkim rozpowszechnianie wizerunku w ramach tworzonych bez wiedzy i zgody ofiar kont osobistych na popularnych portalach społecznościowych.


Karze pozbawienia wolności do 10 lat będzie podlegać przestępstwo uporczywego nękania, w wyniku którego ofiara targnęła się na życie.


W projekcie ustawy przyjęto, że ściganie sprawców powyższych czynów będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus 9 =

»Podobne materiały

Noszenie symboli religijnych w pracy

Czy w Polsce w miejscu pracy pracowników administracji publicznej, urzędników, jest zakaz noszenia, eksponowania symboli religijnych Czy jest na to jakaś podstawa prawna? Jak rozpatrywać takie zagadnienie? Gdzie znaleźć przykłady obrazy uczuć religijnych w miejscu pracy pracownika administracji publ

 

Zmuszenie chorego do leczenia w szpitalu psychiatrycznym

Mój teść od wielu lat choruje psychicznie (co potwierdził lekarz). Ostatnio jednak napady agresji przybrały na sile, coraz częściej dochodzi do rękoczynów. Wraz z żoną obawiamy się o zdrowie i życie jej mamy i młodszej siostry. Czy możemy zmusić teścia do leczenia w szpitalu psychiatrycznym (na

 

Ślub niepełnoletniej dziewczyny w ciąży

Mam 23 lata, moja narzeczona 17. Jest w 4. miesiącu ciąży. Czy możemy wziąć ślub, zanim narzeczona ukończy 18. rok życia? Czy do tego będą potrzebne zgody rodziców? Czy mogę po narodzinach dziecka przejąć nad nim opiekę?

 

Zaświadczenie o pokrewieństwie babci i wnucząt

Mieszkam na stałe w Hiszpanii, opiekuję się dziećmi mojego syna (ich matka nie ma władzy rodzicielskiej, a ojciec przewlekle choruje). Staram się o ustanowienie mnie rodziną zastępczą wnuków. Obecnie potrzebuję zaświadczenia o pokrewieństwie z wnuczkami, żeby zapisać je w przychodni. Jak mogę j

 

Prawo rodzinne – jak zerwać kontakt z rodziną?

Niedawno skończyłem studia, pracuję. Mieszkam z rodzicami, na wspólne wydatki łożyłem od skończenia liceum (wtedy miałem pierwsze zarobki). Rodzice, zwłaszcza matka, zawsze mnie wyśmiewali i poniżali, nie akceptując mnie. Czy mogę jakoś prawnie wyprowadzić się z domu i zerwać kontakty z rodziną

 

Sprzedaż mieszkania a alimenty z funduszu alimentacyjnego

Otrzymuję alimenty z funduszu alimentacyjnego. Poza mieszkaniem, w którym mieszkam, mam od 2013 r. mieszkanie po babci, które zamierzam sprzedać. Czy dochód ze sprzedaży tego mieszkania zostanie doliczony do tych dochodów, które uprawniają do otrzymywania alimentów z funduszu alimentacyjnego? Jeżeli

 

Uciążliwość mieszkania nad sklepem spożywczym

Zakupiliśmy mieszkanie od dewelopera na pierwszym piętrze. Na parterze jest duży market spożywczy. Nasze mieszkanie jest akurat nad magazynem tego marketu i przez cały dzień jest strasznie głośno. Słychać każdy stuk, szuranie, jakieś dziwne dźwięki. Czy mamy jakieś szanse na wyciszenie tego sklepu,

 

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polski odpowiednik

Czy moje angielskie prawo jazdy, które posiadam od 4 lat, mogę wymienić na polski dokument? W Polsce utraciłem prawo jazdy ponad 30 lat temu. Dodam, że na stale mieszkam w Niemczech.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »