.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Była żona mojego partnera prześladuje go, wykorzystując do tego ich syna. Jednocześnie utrudnia mojemu partnerowi kontakt z dzieckiem (nie prosi dziecka do telefonu, znajduje wymówki) oraz zarzuca mu, że nie interesuje się synem (sugeruje nawet, że ja zabraniam takiego kontaktu). Nęka nas także telefonami w nocy. Jak rozwiązać ten problem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów

Odpowiedź na Pani pytanie dotyczy dwóch aspektów: z jednej strony odpowiedzialności sprawcy na gruncie Kodeksu wykroczeń, a z drugiej – wpływu zachowania na kontakty z dzieckiem.

 

Odnosząc się do pierwszej z podniesionych kwestii, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 107 Kodeksu wykroczeń: „Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

 

W celu skierowania postępowania na drogę sądową (wykroczeń) należy zawiadomić organy ścigania (policję).

Wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiem

Odnosząc się do drugiej kwestii, należy stwierdzić, iż wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiem może stanowić podstawę dla złożenia wniosku o ustalenie kontaktów między rodzicami a dzieckiem, a w skrajnych wypadkach może stanowić podstawę do ograniczenia władzy rodzicielskiej.

 

Zasadniczo prawo polskie nie penalizuje przedstawionych zachowań. W pewnych wypadkach można traktować je jako nękanie określone w Kodeksie wykroczeń.

 

Szykowana jest nowelizacja Kodeksu karnego, która przewidywać będzie przestępstwo nękania – stalking. Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza do polskiego prawa karalność tzw. stalkingu. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych do projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zdefiniowanie i stworzenie ochrony prawnej w reakcji na zjawisko funkcjonujące jako stalking.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przestępstwo uporczywego nękania

Pod tym pojęciem kryje się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia. Chodzi szczególnie o: uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów, wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania, nękanie osób najbliższych. Takie zachowania będą podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.


Podobnej karze będą podlegać osoby, które – wykorzystując wizerunek innej osoby lub jej dane osobowe – wyrządzają jej szkodę majątkową lub osobistą. Przepis ten jest odpowiedzią na występujące coraz częściej zjawisko zamieszczania w internecie zdjęć różnych osób wraz z komentarzami, zamawianie na koszt innych osób różnych towarów i usług, a przede wszystkim rozpowszechnianie wizerunku w ramach tworzonych bez wiedzy i zgody ofiar kont osobistych na popularnych portalach społecznościowych.


Karze pozbawienia wolności do 10 lat będzie podlegać przestępstwo uporczywego nękania, w wyniku którego ofiara targnęła się na życie.


W projekcie ustawy przyjęto, że ściganie sprawców powyższych czynów będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu