Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli prawo jazdy straciło ważność?

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 18.02.2011

Odebrano mi prawo jazdy, ponieważ minął termin jego ważności. Nie zdążyłem wymienić dokumentu, bo wyjechałem za granicę na ponad rok. Teraz urzędnik poinformował mnie, że nie otrzymam nowego prawa jazdy, jeśli nie zdam ponownie egzaminu. Czy ma rację? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzi na Pańskie pytanie szukać należy przede wszystkim w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 98, poz. 602).

 

Zgodnie z treścią art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d ww. ustawy policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem, gdy upłynął termin ważności prawa jazdy. Zgodnie z przepisem art. 138 pkt 1 i 2 tej ustawy decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d i g wydaje starosta, a zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4.

 

Z kolei zgodnie z przepisem art. 114 ust. 4 ww. ustawy w przypadku cofnięcia prawa do kierowania pojazdem na okres przekraczający 1 rok lub zatrzymania prawa jazdy na ten okres dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu przez osobę ubiegającą się o jego wydanie odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.

 

Mając zatem powyższe na uwadze, udzielający Panu informacji urzędnik miał rację, kierując Pana na kolejny egzamin na prawo jazdy właśnie w związku z upływem terminu jednego roku od chwili, w której prawo jazdy utracił Pan w związku z upływem terminu jego ważności. Gdyby więc wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy w terminie jednego roku od zatrzymania Pana dokumentu z powodu utraty ważności, nie musiałby Pan przechodzić powtórnego egzaminu i prawo jazdy wydane byłoby Panu bez tych formalności.

 

Na marginesie jedynie można dodatkowo wskazać, iż ustawodawca obowiązek zdawania powtórnego egzaminu na prawo jazdy przewidział nie tylko w sytuacjach, gdy prawo jazdy zostało przez kierowcę utracone z powodu popełnionych wykroczeń drogowych, lecz także w sytuacjach, gdy ten kierujący nie dopełni należycie spoczywających na nim obowiązków czysto administracyjnych związanych z posiadanymi uprawnieniami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 0 =

09.02.2015

witam, skończyła mi sieważnosc prawa jazdy złożyłem wniosek do starostwa o wydanie nowego (komplet dokumentów), Czy moge prowadzic pojazd? Czy w przypadku zatrzymania bede traktowany jak osoba bez uprawnień, czy jak osoba bez dokumentuy przy sobie?

michał 1980

29.03.2014

posiadam nieważne prawo jazdy termin wygasł kilka lat temu co teraz zrobić przez ten czas przebywałem poza granicami kraju czy muszę od nowa zdawać egzamin

marsin

13.12.2013

Niestety tak to wygląda, miałam identyczna sytuację - prawo jazdy czasowe ( wada wzroku) i skończona ważność, gdy mieszkałam za granicą. Minął rok i nie ma już możliwości przedłużenia ważności prawa jazdy. Muszę podejść do egzaminu jeszcze raz, jedyna różnica polega na tym, że nie muszę zaliczać kursu - po prostu sam egzamin.

Anna

12.09.2013

Też uważam że Marianna ma rację a nie urzędnik. Zatrzymanie prawa jazdy nie jest jednoznaczne z decyzją o utracie uprawnień

Ted

08.02.2012

Wydaje mi się, że Pan prawnik z tego portalu nie ma racji, gdyż kierowca nie otrzymał decyzji administracyjnej o utracie uprawnień do kierowania pojazdem, mimo zatrzymania prawa jazdy z tytułu minięcia jego okresu ważności, więc nie ma obowiązku przystąpienia do egzaminu kontrolnego sprawdzającego.

Marianna

»Podobne materiały

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

 

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę do dyrektora szkoły &n

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »