.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli prawo jazdy straciło ważność?

Odebrano mi prawo jazdy, ponieważ minął termin jego ważności. Nie zdążyłem wymienić dokumentu, bo wyjechałem za granicę na ponad rok. Teraz urzędnik poinformował mnie, że nie otrzymam nowego prawa jazdy, jeśli nie zdam ponownie egzaminu. Czy ma rację? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli prawo jazdy straciło ważność?

Zatrzymanie prawa jazdy ze względu na upływ terminu ważności dokumentu

Odpowiedzi na Pańskie pytanie szukać należy przede wszystkim w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 98, poz. 602).

 

Zgodnie z treścią art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d ww. ustawy policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem, gdy upłynął termin ważności prawa jazdy. Zgodnie z przepisem art. 138 pkt 1 i 2 tej ustawy decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d i g wydaje starosta, a zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4.

Z kolei zgodnie z przepisem art. 114 ust. 4 ww. ustawy w przypadku cofnięcia prawa do kierowania pojazdem na okres przekraczający 1 rok lub zatrzymania prawa jazdy na ten okres dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu przez osobę ubiegającą się o jego wydanie odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.

Skierowanie osoby na kolejny egzamin na prawo jazdy w związku z upływem terminu jednego roku od zatrzymania prawa jazdy

Mając zatem powyższe na uwadze, udzielający Panu informacji urzędnik miał rację, kierując Pana na kolejny egzamin na prawo jazdy właśnie w związku z upływem terminu jednego roku od chwili, w której prawo jazdy utracił Pan w związku z upływem terminu jego ważności. Gdyby więc wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy w terminie jednego roku od zatrzymania Pana dokumentu z powodu utraty ważności, nie musiałby Pan przechodzić powtórnego egzaminu i prawo jazdy wydane byłoby Panu bez tych formalności.

 

Na marginesie jedynie można dodatkowo wskazać, iż ustawodawca obowiązek zdawania powtórnego egzaminu na prawo jazdy przewidział nie tylko w sytuacjach, gdy prawo jazdy zostało przez kierowcę utracone z powodu popełnionych wykroczeń drogowych, lecz także w sytuacjach, gdy ten kierujący nie dopełni należycie spoczywających na nim obowiązków czysto administracyjnych związanych z posiadanymi uprawnieniami.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krzysztof Bigoszewski

Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego.


Komentarze (6):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 5 =

Przypadek lekko niesprecyzowany. A czy to nieważne prawo jazdy zostało osobie odebrane przez organ kontroli ruchu drogowego podczas kontroli drogowej i została wydana decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy? Jeżeli tak, to racja - wtedy taka osoba musi zdać ten egzamin. Jeżeli nie była wydana decyzja i prawo jazdy w ogóle nie było zatrzymane, to taka osoba nie będzie musiała żadnego egzaminu zdawać. Przepisy jasno określają, że nieważne prawo jazdy jest zatrzymywane decyzją Starosty po przesłaniu go do niego przez organy kontroli ruchu drogowego. Nie ma możliwości automatycznego zatrzymania dokumentu po upływie ważności, gdyż inaczej wielu ludzi musiałoby zdawać egzamin. Nawet jak dokument nie jest ważny 20 lat, to wymienia się go bez egzaminu - pod warunkiem, że nie był on zatrzymany przez, np. Policję i nie była wydana decyzja starosty, a osoba taka w ciągu 1 roku nie odnowiła prawa jazdy.

kierowca12345

witam, skończyła mi sieważnosc prawa jazdy złożyłem wniosek do starostwa o wydanie nowego (komplet dokumentów), Czy moge prowadzic pojazd? Czy w przypadku zatrzymania bede traktowany jak osoba bez uprawnień, czy jak osoba bez dokumentuy przy sobie?

michał 1980

posiadam nieważne prawo jazdy termin wygasł kilka lat temu co teraz zrobić przez ten czas przebywałem poza granicami kraju czy muszę od nowa zdawać egzamin

marsin

Niestety tak to wygląda, miałam identyczna sytuację - prawo jazdy czasowe ( wada wzroku) i skończona ważność, gdy mieszkałam za granicą. Minął rok i nie ma już możliwości przedłużenia ważności prawa jazdy. Muszę podejść do egzaminu jeszcze raz, jedyna różnica polega na tym, że nie muszę zaliczać kursu - po prostu sam egzamin.

Anna

Też uważam że Marianna ma rację a nie urzędnik. Zatrzymanie prawa jazdy nie jest jednoznaczne z decyzją o utracie uprawnień

Ted

Wydaje mi się, że Pan prawnik z tego portalu nie ma racji, gdyż kierowca nie otrzymał decyzji administracyjnej o utracie uprawnień do kierowania pojazdem, mimo zatrzymania prawa jazdy z tytułu minięcia jego okresu ważności, więc nie ma obowiązku przystąpienia do egzaminu kontrolnego sprawdzającego.

Marianna

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu