Jak uzyskać treść sms i bilingi rozmów od operatora?

Dowiedziałem się, że żona mnie zdradza. Chciałbym uzyskać dostęp do treści jej SMS-ów, aby to potwierdzić (przyznała się już do winy, więc chodzi jedynie o formalność). Jak to załatwić i uzyskać treść sms i bilingi rozmów od operatora? Dodam, że telefon jest zarejestrowany na mnie, żona jest jedynie jego użytkownikiem.

Jak uzyskać treść sms i bilingi rozmów od operatora?

Fot. Fotolia

Wniosek do operatora telefonii komórkowej o wydanie bilingu z wykazem rozmów i SMS-ów

Jeśli chodzi o szczegółowy rachunek telefoniczny (billing), to w tej sprawie należy się zwrócić do biura obsługi klienta (telefonicznie bądź w jednym z oddziałów) i złożyć stosowny wniosek. Procedury oraz opłaty (bardzo niskie) nieco różnią się w zależności od operatora, niemniej wydanie takiego dokumentu jak najbardziej Panu przysługuje i nigdy nie ma z tym problemu. Nie ma też potrzeby informowania o tym, kto jest użytkownikiem telefonu – jeśli jest on zarejestrowany na Pana, do wystawienia billingu wystarczy Pański wniosek (billing zostanie najprawdopodobniej wysłany pocztą).

Czy biling z numeru komórkowego zawiera treści SMS-ów?

Billing zawiera wykaz rozmów telefonicznych (daty, godziny oraz numery telefonów rozmówców), a także numerów, na które wysyłane były wiadomości tekstowe (wraz z datami wysłania). Co istotne z Pańskiego punktu widzenia – standardowo billing nie zawiera treści SMS-ów. Ponadto, zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, operatorzy telefonii komórkowych nie mają obowiązku udostępniania tych treści nawet na wniosek sądu.

Czy operator telekomunikacyjny powinien dostarczyć biling rozmów i SMS-ów na wniosek sądu?

Jak orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku (sygn. akt I A Cz 279/11), „operator telekomunikacyjny, który nie dostarczył wnioskującemu sądowi billingów rozmów wychodzących i przychodzących oraz SMS-ów, działał prawidłowo”. Zdaniem białostockiego sądu ani prawo telekomunikacyjne, ani przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie: K.p.c.) nie stwarzają podstawy uzasadniającej wydanie przez sąd w sprawie cywilnej postanowienia dowodowego obligującego operatora do przetworzenia i przekazania temu sądowi danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych

Tajemnica telekomunikacyjna wynika zaś z ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800), gdzie w stwierdzono m.in.:

Art. 159.

1. Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej »tajemnicą telekomunikacyjną«, obejmuje:

1) dane dotyczące użytkownika;

2) treść indywidualnych komunikatów (…).

2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:

1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;

2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;

3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;

4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.

3. Z wyjątkiem przypadków określonych ustawą, ujawnianie lub przetwarzanie treści albo danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej (…).

Art. 160.

1. Podmiot uczestniczący w wykonywaniu działalności telekomunikacyjnej w sieciach publicznych oraz podmioty z nim współpracujące są obowiązane do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej (…).

Udostępnienie treści SMS-ów na żądanie klienta telefonii komórkowej

Pomimo powyższego nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdził Pan, czy operator będzie skłonny udostępnić treść SMS-ów. Wówczas radziłabym nie wspominać ani o fakcie użytkowania telefonu przez żonę, ani o faktycznym podłożu Pańskiej prośby. Jest Pan właścicielem numeru i możliwe, że mimo wszystko operator umożliwiłby ujawnienie takiej informacji.

Może Pan także wnioskować do sądu o to, aby ten wystąpił do operatora o treść wiadomości tekstowych. Może to Pan zrobić przy okazji np. pozwu o rozwód lub sprawy rozwodowej (tzn. nie ma możliwości złożenia takiego wniosku tak po prostu, bez związku z jakąkolwiek konkretną sprawą). Możliwe jednak, że sąd się nie przychyli do takiego wniosku albo operator i tak nie udostępni informacji mimo przychylności sądu.

Równie istotnym dowodem mogłoby być spisanie treści SMS-ów papierze i poświadczenie ich autentyczności przez żonę. Jeżeli jest tak, że ta – jak Pan określił – przyznała się do zdrady, może istnieje możliwość, aby treść tych wiadomości oficjalnie spisać i zatwierdzić stosownym oświadczeniem.