Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozorność zatrudnienia a skutki podatkowe

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.02.2011

Mam problem, jak postąpić, gdy ZUS wydał decyzję o pozorności zatrudnienia pracownika. Wynagrodzenie było moim kosztem uzyskania przychodu. Po zakończeniu roku wystawiony został PIT-11 i pracownik rozliczył przychód w zeznaniu rocznym. Jak mam teraz postąpić, aby sprawę zakończyć? Wiem, że ja powinnam dokonać korekty swojego zeznania rocznego, skorygować koszty tego wynagrodzenia i składek ZUS; a co z pracownikiem? Czy powinnam dokonać korekty PIT-11, a następnie pracownik powinien skorygować swoje zeznanie roczne? Czy pracownik musi dokonać zwrotu wynagrodzenia? Jak to ująć w książce przychodów i rozchodów? Jak napisać wyjaśnienie korekt do urzędu skarbowego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 sierpnia 2005 r. (sygnatura: II UK 321/04) wskazuje, że umowę o pracę uważa się za zawartą dla pozoru (art. 83 § 1 K.c.), jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie o pracę jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba wskazana jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy.

W wyroku z dnia 4 stycznia 2008 r. Sąd Najwyższy (sygnatura: I UK 223/07) wskazał, że nie podlega pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu osoba, która zawarła umowę o pracę dla pozoru, a więc w sytuacji, gdy przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie o pracę jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba wskazana jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy.

Skoro zatem nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru, musi Pani takiego pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz złożyć korekty, które stwierdzą istnienie nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne – nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek. Można też oczywiście złożyć wniosek o zwrot składek.

Jeśli chodzi o meritum Pani pytania, czyli o konsekwencje podatkowe – przepisy nie stanowią wprost, co należy zrobić w takiej sytuacji. Zdania są tu podzielone wśród przedstawicieli doktryny.

Dominuje pogląd, że mamy do czynienia z czynnością, która nie była przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Zgodnie zatem z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja z dnia 24 kwietnia 2008 r. – sygnatura: ILPB1/415-70/08-2/RP) wskazuje, że „z postanowień art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika następująca generalna zasada, że tylko przychody wynikające z zachowań, które w żadnych warunkach i okolicznościach nie mogą zostać zaakceptowane przez obowiązujący porządek prawny, nie podlegają opodatkowaniu. Przepis ten stanowi zatem wyraz dezaprobaty ustawodawcy w stosunku do określonych zachowań, w tym także takich, które są potępiane przez społeczeństwo”.

Co to oznacza? To, że zawarcie pozornej umowy o pracę nie wywołuje żadnych skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkie zatem deklaracje i rozliczenia należy skorygować tak, jakby umowa nie miała miejsca w ogóle; dołączyć należy wniosek o stwierdzenie nadpłaty powstałej w wyniku wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia „pracownika”.

Analogiczne stanowisko znaleźć możemy m.in. w „Ubezpieczeniach i Prawie Pracy” (nr 15 z dnia 1.08.2010, nr kolejny 273), gdzie autor wskazuje, że „zawarcie pozornej umowy o pracę nie wywołuje żadnych skutków podatkowych na gruncie ustawy o PDOF. W szczególności zaś nie powoduje powstania przychodu u osoby, z którą firma zawarła pozorną umowę o pracę. Odnosi się to zarówno do kwot wynagrodzenia, jak i zwróconych przez ZUS nienależnych składek. W takiej sytuacji, naszym zdaniem, firma ma prawo wystąpienia do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w wysokości wpłaconej zaliczki na podatek dochodowy.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 61 ustawy o PDOF nie wolno zaliczać do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków oraz wartości przekazanych rzeczy, praw lub wykonanych usług, wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Tak też stanowi art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zatem koszty, które firma poniosła w związku z pozorną umową o pracę (tj. wynagrodzenie brutto i składki ZUS w części finansowanej przez płatnika), nie mogą stanowić dla niej kosztów uzyskania przychodów”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Odnośnie pracownika – jeśli rzeczywiście otrzymał pieniądze, które nie pochodzą w świetle orzeczenia sądu ze stosunku pracy, ma do wyboru, moim zdaniem, dwa rozwiązania: wykazać dochód z innych źródeł lub opodatkować otrzymaną kwotę jako darowiznę. Żadne z ww. dwóch rozwiązań nie jest w 100% prawidłowe, jednak brak tu rozwiązania przewidzianego przez ustawodawcę na wypadek takich sytuacji. Warto zatem wystąpić do ministra finansów na druku ORD-IN z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej w ww. zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa pozorna

Wynająłem mieszkanie. Zgodnie z prośbą właściciela podpisaliśmy roczną umowę użyczenia. Nie wiedziałem, że to sposób na uniknięcie podatku dla wynajmującego. Co miesiąc przelewałem właścicielowi odstępne oraz opłaty za media według zużycia (mam sms-a od niego z dokładnymi wyliczeniami). Obecnie wynajmujący chce, bym szybko opuścił mieszkanie, i nie zamierza oddać mi kaucji. Czy mogę zgłosić do urzędu skarbowego anonimowo pozorną umowę? Czy mam podstawy starać się o zwrot odstępnego, skoro na umowie widnieje zapis „umowa użyczenia” i nie ma mowy o tej opłacie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »