Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poszukuje mnie polska policja z powodu alimentów, co robić?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 01.07.2018

Przed 10 laty wyemigrowałem z żoną i trojgiem dzieci za granicę. Po wyjeździe zaprzestałem płacenia alimentów zasądzonych na moją nieślubną córkę. Obecnie ona jest już pełnoletnia. Niestety nie mam z nią żadnego kontaktu, nawet nie wiem, gdzie mieszka. Właśnie się dowiedziałem, że jestem poszukiwany przez policję prawdopodobnie z powodu długu alimentacyjnego. Jak mogę prawnie rozwiązać ten problem? Czy grozi mi więzienie po przyjeździe do Polski? Dodam, że nie posiadam meldunku w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Realia, stan prawny i nacisk na wykonanie przepisów alimentacyjnych w Polsce w ostatnich latach ewoluuje w kierunku coraz większych restrykcji i egzekwowania odpowiedzialności długów alimentacyjnych. Chodzi tu szczególnie o długi wobec podmiotów typu OPS czy ZUS, które niejako za Pana spełniały przez te lata obowiązek alimentacyjny wobec Pańskiej córki, wypłacając zasiłek alimentacyjny z funduszu alimentacyjnego.

 

Teraz prawdopodobnie służby społeczne uruchomiły mechanizmy administracyjne, które mają zmierzać albo do wyegzekwowania od Pana zaległych kwot, albo do ujęcia Pana i osadzenia za uchylanie się od alimentacji, za co rzeczywiście w oparciu o art. 209 Kodeksu karnego w Polsce grozi także kara pozbawienia wolności.

 

Jeżeli więc nie ma Pan kontaktu z córką, ale zna Pan jej miejsce zameldowania, warto zacząć od wysłania do niej zapytania pisemnego z podaniem adresu do korespondencji w Polsce. Podobny list z prośbą o wyjaśnienie warto skierować do OPS (opieki społecznej) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (zameldowania) córki.

 

Takie listy najlepiej także nadać w Polsce, aby nie pozostawić od razu „ścieżki korespondencyjnej” ze swego miejsca nadania. W Polsce może Pan uczynić pełnomocnikiem do korespondencji jakąkolwiek zaufaną Panu osobę.

 

Korespondując w taki sposób uzyska Pan informacje od córki, z OPS-u a także z sądu i od komornika o stanie egzekucji. Będzie Pan mógł także złożyć propozycję ugody alimentacyjnej zarówno co do zaległości, jak i córce co do dalszej alimentacji.

 

Dlatego warto przystąpić do działania według powyższego schematu, chyba że wcześniej Policja ustali i tak Pana adres – wówczas te same czynności powinien Pan wykonać, ale bez pełnomocnika. Bez tych kroków nie będzie Pan miał podstawowej wiedzy o stanie zadłużenia i stanowisku wierzycieli, co nie pozwoli na jakiekolwiek dalsze trafne działania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + dziewięć =

»Podobne materiały

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

 

Ominięcie kosztów komorniczych przy spłacie alimentów

Czy jest możliwość ominięcia opłacania komornika w spłacaniu alimentów na rzecz dziecka? Płacę 500 zł miesięcznie, ale przez to, że matka dziecka zgłosiła sprawę do komornika, muszę dodatkowo opłacać koszty komornicze, które chciałbym ominąć.

 

Adoptowane dziecko, rozwód rodziców i alimenty

Dziesięć lat temu wziąłem ślub. Po kilku latach wraz z żoną adoptowaliśmy niemowlę z domu dziecka. Od dwóch lat jesteśmy jednak po rozwodzie, zostałem pozbawiony praw rodzicielskich, ale płacę alimenty na dziecko. Była żona wyszła ponownie za mąż, ma nową rodzinę; ja natomiast nie mam kontaktu z dzi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »