Poszukuje mnie polska policja z powodu alimentów, co robić?

• Autor: Eliza Rumowska

Przed 10 laty wyemigrowałem z żoną i trojgiem dzieci za granicę. Po wyjeździe zaprzestałem płacenia alimentów zasądzonych na moją nieślubną córkę. Obecnie ona jest już pełnoletnia. Niestety nie mam z nią żadnego kontaktu, nawet nie wiem, gdzie mieszka. Właśnie się dowiedziałem, że jestem poszukiwany przez policję prawdopodobnie z powodu długu alimentacyjnego. Jak mogę prawnie rozwiązać ten problem? Czy grozi mi więzienie po przyjeździe do Polski? Dodam, że nie posiadam meldunku w Polsce.

Realia, stan prawny i nacisk na wykonanie przepisów alimentacyjnych w Polsce w ostatnich latach ewoluuje w kierunku coraz większych restrykcji i egzekwowania odpowiedzialności długów alimentacyjnych. Chodzi tu szczególnie o długi wobec podmiotów typu OPS czy ZUS, które niejako za Pana spełniały przez te lata obowiązek alimentacyjny wobec Pańskiej córki, wypłacając zasiłek alimentacyjny z funduszu alimentacyjnego.

Teraz prawdopodobnie służby społeczne uruchomiły mechanizmy administracyjne, które mają zmierzać albo do wyegzekwowania od Pana zaległych kwot, albo do ujęcia Pana i osadzenia za uchylanie się od alimentacji, za co rzeczywiście w oparciu o art. 209 Kodeksu karnego w Polsce grozi także kara pozbawienia wolności.

Jeżeli więc nie ma Pan kontaktu z córką, ale zna Pan jej miejsce zameldowania, warto zacząć od wysłania do niej zapytania pisemnego z podaniem adresu do korespondencji w Polsce. Podobny list z prośbą o wyjaśnienie warto skierować do OPS (opieki społecznej) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (zameldowania) córki.

Takie listy najlepiej także nadać w Polsce, aby nie pozostawić od razu „ścieżki korespondencyjnej” ze swego miejsca nadania. W Polsce może Pan uczynić pełnomocnikiem do korespondencji jakąkolwiek zaufaną Panu osobę.

Korespondując w taki sposób uzyska Pan informacje od córki, z OPS-u a także z sądu i od komornika o stanie egzekucji. Będzie Pan mógł także złożyć propozycję ugody alimentacyjnej zarówno co do zaległości, jak i córce co do dalszej alimentacji.

Dlatego warto przystąpić do działania według powyższego schematu, chyba że wcześniej Policja ustali i tak Pana adres – wówczas te same czynności powinien Pan wykonać, ale bez pełnomocnika. Bez tych kroków nie będzie Pan miał podstawowej wiedzy o stanie zadłużenia i stanowisku wierzycieli, co nie pozwoli na jakiekolwiek dalsze trafne działania.