Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodebranie awiza z kontroli ruchu drogowego

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 25.10.2019

Nie odebrałam przesyłki (awizo) z kontroli ruchu drogowego. Podobno obecne przepisy nie uwzględniają powtórnego zawiadomienia. Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieodebranie awiza z kontroli ruchu drogowego

Fot. Fotolia

W sytuacji, gdy nie odebrała Pani awizowanej przesyłki, to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa we wszelkich obowiązujących w Polsce procedurach sądowych i administracyjnych dochodzi do tzw. fikcji doręczenia.

 

Fikcja doręczenia powoduje, iż pismo wysłane do adresata uznaje się za doręczone z upływem ostatniego, 14. dnia od daty pierwszej awizacji. We wszystkich procedurach wygląda to tak samo. Jeżeli doręczenia nie można dokonać osobiście do rąk adresata, pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe pozostawia się w najbliższej placówce pocztowej tego operatora pocztowego, a przesłane w inny sposób w najbliższej jednostce Policji albo we właściwym urzędzie gminy. O pozostawieniu pisma doręczający umieszcza zawiadomienie w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz że należy je odebrać w ciągu 7 dni; w razie bezskutecznego upływu tego terminu, należy czynność zawiadomienia powtórzyć jeden raz. W razie dokonania tych czynności pismo uznaje się za doręczone. (art. 133 Kodeksu postępowania karnego). Tak samo stanowi Kodeks postępowania cywilnego – art. 139, w procedurze cywilnej w art. 44 oraz postępowaniu sądowo-administracyjnym w art. 73 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

 

Tak więc organ może uznać, iż przesyłka została Pani doręczona. Jeżeli nie odebrała Pani wezwania na przesłuchanie, to organ może raz jeszcze Panią wezwać lub jeżeli uzna, iż nie ma potrzeby, skieruje sprawę do sądu i kolejne wezwanie trzyma Pani z sądu.

 

Niestety nie może Pani reklamować w żaden sposób faktu nieodebrania przez siebie przesyłki. I może ponieść Pani tego konsekwencje. Niestety poczta nie ma już od kilku lat obowiązku rejestrowani przesyłek w sposób umożliwiający ich dokładną identyfikację. Tak więc w chwili obecnej nie uzyska Pani informacji w stylu, jaka jednostka przysłała do Pani korespondencję, czy też jaki był numer identyfikujący przesyłkę.

 

Jeżeli domyśla się Pani, która jednostka mogła kierować do Pani pismo, to może Pani skontaktować się z nią i sprawdzić,czego dotyczyć mogła sprawa. Nie ma innej możliwości. Może Pani spróbować uzyskać jakieś informacje tą drogą lub czekać na kolejne pisma. Żałuję, iż nie możemy Pani bardziej pomóc.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 5 =

»Podobne materiały

Czas na wystawienie mandatu

Dostałem wezwanie do zapłaty mandatu wystawionego z powodu niezatrzymania się na czerwonym świetle, które zostało stwierdzone przy pomocy urządzenia rejestrującego. Wykroczenie zostało popełnione pod koniec maja, pismo zaś otrzymałem dopiero na początku października. Ile czasu zostało przewidziane p

 

Zapłata mandatu za niepełnoletnie dziecko

Moja siedemnastoletnia córka dostała mandat za jazdę autobusem bez biletu. Dostałam od zakładu komunikacji miejskiej wezwanie, z którego wynika, że to ja powinnam uiścić należność. Córka stwarza spore problemy wychowawcze i nie chcę regulować za nią jej długów. Czy faktycznie jako matka mam obowiąze

 

Odwołanie do sądu po stłuczce

Mój mąż uczestniczył w stłuczce, w której wyniku nasze auto zostało całkowicie skasowane. Mąż wyjeżdżał z drogi podporządkowanej, a z dołu nadjechał inny samochód, który uderzył w bok naszego. Na miejsce przyjechała policja, mąż przyjął mandat. Teraz jednak analizujemy nagranie z kamerki z naszego p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »