.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z pracy i opieka nad mamą

Chciałam zrezygnować z pracy i opiekować się mamą. Gdyby jeszcze żyła minimum rok, a ja osiągnęłabym 55 lat, to nowe przepisy dają możliwość przejścia na zasiłek dla bezrobotnych, a po zasiłku na zasiłek przedemerytalny pod warunkiem, że mam 20 lat pracy (składkowe i nieskładkowe). Ale problem jest taki, że sumując dochód, mamy więcej niż 760 zł na osobę i nie mogę z tego rozwiązania skorzystać. Czy jest jakieś rozwiązanie mimo kryterium dochodowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z pracy i opieka nad mamą

Fot. Fotolia

Zasiłek przedemerytalny czy zasiłek pielęgnacyjny na opiekę nad chorą matką

Albo zrezygnuje Pani z pracy i zaopiekuje się mamą, albo będzie Pani czekała na swój zasiłek przedemerytalny – bo nie da się tego pogodzić. Nie wiem, czy jest sens ryzykować utratą zatrudnienia, jeśli stan mamy nie pozwoli jej dożyć tych 365 dni, aby miała Pani zasiłek.

 

Nie spełnia Pani kryteriów dochodowych, żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy. Mogłaby Pani wziąć separację z mężem – wówczas może byłoby spełnione kryterium dochodowe – odeszłyby Pani dochody męża. Aczkolwiek nie wiem, jakie są proporcje zarobkowe w domu. Jest to taka sugestia.

 

Nadto proszę pamiętać, że w przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając jego dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego, 

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne może otrzymać osoba, która łącznie spełni następujące warunki:

 

  • zarejestruje się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna;
  • do dnia rejestracji przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierała świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna;
  • do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – ma ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);
  • legitymuje się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn – co najmniej 25 lat.

 

Jeśli nie zrezygnuje Pani z pracy – to za rok będzie Pani miała prawo do zasiłku przedemerytalnego (przyjmuję Pani oświadczenie w zakresie lat składkowych i nieskładkowych za pewnik) Opieka nad mamą, przy zredukowaniu dochodu – może Pani dać prawo do tego zasiłku, ale nie musi.

 

Co więcej – może jest opcja, aby zapewnić mamie opiekunkę na dzień, kiedy jest Pani w pracy, nawet z MOPS-u.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu