Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z pracy i opieka nad mamą

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 28.10.2017

Chciałam zrezygnować z pracy i opiekować się mamą. Gdyby jeszcze żyła minimum rok, a ja osiągnęłabym 55 lat, to nowe przepisy dają możliwość przejścia na zasiłek dla bezrobotnych, a po zasiłku na zasiłek przedemerytalny pod warunkiem, że mam 20 lat pracy (składkowe i nieskładkowe). Ale problem jest taki, że sumując dochód, mamy więcej niż 760 zł na osobę i nie mogę z tego rozwiązania skorzystać. Czy jest jakieś rozwiązanie mimo kryterium dochodowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z pracy i opieka nad mamą

Fot. Fotolia

Albo zrezygnuje Pani z pracy i zaopiekuje się mamą, albo będzie Pani czekała na swój zasiłek przedemerytalny – bo nie da się tego pogodzić. Nie wiem, czy jest sens ryzykować utratą zatrudnienia, jeśli stan mamy nie pozwoli jej dożyć tych 365 dni, aby miała Pani zasiłek.

 

Nie spełnia Pani kryteriów dochodowych, żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy. Mogłaby Pani wziąć separację z mężem – wówczas może byłoby spełnione kryterium dochodowe – odeszłyby Pani dochody męża. Aczkolwiek nie wiem, jakie są proporcje zarobkowe w domu. Jest to taka sugestia.

 

Nadto proszę pamiętać, że w przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając jego dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego, 

 

Świadczenie przedemerytalne może otrzymać osoba, która łącznie spełni następujące warunki:

 

  • zarejestruje się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna;
  • do dnia rejestracji przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierała świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna;
  • do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – ma ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);
  • legitymuje się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn – co najmniej 25 lat.

 

Jeśli nie zrezygnuje Pani z pracy – to za rok będzie Pani miała prawo do zasiłku przedemerytalnego (przyjmuję Pani oświadczenie w zakresie lat składkowych i nieskładkowych za pewnik) Opieka nad mamą, przy zredukowaniu dochodu – może Pani dać prawo do tego zasiłku, ale nie musi.

 

Co więcej – może jest opcja, aby zapewnić mamie opiekunkę na dzień, kiedy jest Pani w pracy, nawet z MOPS-u.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + siedem =

»Podobne materiały

Nagroda jubileuszowa w okresie wypowiedzenia

W moim zakładzie pracy obowiązuje regulamin nagród jubileuszowych, który premiuje rocznice pracy. Mam zamiar zmienić pracę i chciałbym wiedzieć, czy jeśli taka rocznica zatrudnienia wypadnie na okres wypowiedzenia to mam prawo do nagrody jubileuszowej?

 

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie ze służebności przesyłu

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu jest ustanawiane jednorazowo na podstawie orzeczenia sądu – tak sądzę. Jaka może albo powinna być relacja tego wynagrodzenia do wynagrodzenie za bezumowne korzystanie ze służebności przesyłu za ostatnie 10 lat?

 

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad członkami rodziny

Mam trudną sytuacją rodzinną. Mieszkam razem z siostrą i opiekujemy się naszą chorą mamą. Kilka razy zostałam fizycznie zaatakowana przez siostrę. Obraża mnie też i wyzywa. Przez to wszystko muszę się leczyć u psychiatry, miałam też stany depresyjne. Ostatnio siostra oskarżyła mnie o kradzież p

 

Co mi grozi za oszustwa internetowe?

Dokonałem oszustw internetowych na 20 osobach w kwotach między 100 a 150 zł. Wpłynęły już 3 pozwy, mam wyrok w zawieszeniu. Co się stanie, jeśli wpłyną kolejne pozwy? Co mi grozi? Jak mogę wpłynąć na wymiar kary?

 

Księgi rachunkowe w spółce z o.o.

Jestem właścicielką jednoosobowej spółki z o.o., która jest zarejestrowana w KRS od października tego roku*. Z wpłaconego kapitału zakładowego opłaciłam biuro i zakup niezbędnych urządzeń biurowych. Poza tym nie było żadnych operacji finansowych. Rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

 

Podatek od darowizny otrzymanej od rodziców

Od wielu lat mieszkam w Niemczech. Dwa lata temu otrzymałem darowiznę pieniężną od rodziców, która wpłynęła na moje konto w polskim banku. Uwzględniłem ją w zeznaniu podatkowym w Niemczech, ponieważ tam pracuję i rozliczam się z podatków. Czy obowiązuje mnie w tej sprawie również prawo polskie?

 

Studia a składki ZUS

Jestem studentem studiów zaocznych. Chcę podjąć pracę na umowę-zlecenie. Kto w takiej sytuacji będzie płacił za mnie składki ZUS?

 

Ciągłość składek w ZUS

W całym 2014 r. prowadziłam działalność gospodarczą – ZUS na preferencyjnych warunkach. Wyrejestrowałam działalność w styczniu 2015 i rozpoczęłam pracę na etat. Obecnie okazało się, że jestem w ciąży. Chciałabym dostać wysoki macierzyński. Czy muszę ponownie zarejestrować działalność? Czy musi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »