Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ślub kanoniczny lub cywilny

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 24.10.2012

Czy według polskiego prawa możliwe jest małżeństwo pomiędzy kuzynostwem, w sytuacji gdy moja matka i jej matka są siostrami? I który jest to stopień pokrewieństwa? Czy możemy wziąć ślub kanoniczny, czy cywilny?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zadane przez Pana pytanie rozpatrzeć należy na dwóch niezależnych płaszczyznach – w sprawie ślubu kanonicznego i cywilnego.

 

Po pierwsze należy zbadać możliwość zawarcia przez Państwa małżeństwa cywilnego. Małżeństwa cywilne usankcjonowane są przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. I tak zgodnie z art. 14 § 1 tegoż kodeksu „nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi”.

 

Pojęcie krewnych zdefiniowane jest zaś w art. 617:

 

„§ 1. Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.

 

§ 2. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo”.

 

Zgodnie z art. 618:

 

„§ 1. Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

 

§ 2. Linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa”.

 

Zgodnie z zapisami kodeksowymi Pan i Pańska kuzynka nie jesteście krewnymi w linii prostej, bowiem nie pochodzicie jedno od drugiego: rodzice–dzieci–wnuki. Ponieważ macie Państwo wspólnych przodków – dziadków, jesteście jedynie krewnymi w linii bocznej. W związku z powyższym nie jesteście Państwo objęci zakazem zawierania małżeństwa wyrażonym w art. 14 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Stopień pokrewieństwa oblicza się według liczby urodzeń dzielących Państwa od wspólnego przodka. W Państwa przypadku jesteście Państwo krewnymi w linii bocznej w czwartym stopniu. Pana od dziadków dzielą 2 urodzenia (Pańskie urodzenie oraz urodzenie mamy) i kuzynkę od dziadków także 2 urodzenia (urodzenie kuzynki i jej mamy), co razem daje 4 stopnie.

 

Inaczej sytuacja ma się w przypadku możliwości zawarcia przez Państwa ślubu kanonicznego (kościelnego). Tutaj w grę wchodzą już nie przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ale Kodeksu kanonicznego.

 

Kanon 1091 stanowi:

 

„§ 1. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi.

 

§ 2. W linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie.

 

§ 3. Przeszkoda pokrewieństwa nie zwielokrotnia się.

 

§ 4. Nigdy nie zezwala się na małżeństwo, jeśli istnieje wątpliwość, czy strony są spokrewnione w jakimś stopniu linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej.”

 

Zgodnie z kanonem 1092 „powinowactwo w linii prostej powoduje nieważność małżeństwa we wszystkich stopniach”.

 

Ponieważ jesteście Państwo spokrewnieni w linii bocznej w czwartym stopniu, to zgodnie z prawem kanonicznym nie możecie Państwo zawrzeć ślubu kanonicznego, co również skutkuje niemożnością zawarcia ślubu kanonicznego.

 

Jeżeli więc zdecydują się Państwo na wstąpienie w związek małżeński, to pozostaje Państwu jedynie ceremonia cywilna przed urzędnikiem USC.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus dziewięć =

14.05.2014

Witam,
warto wziąć też pod uwagę kwestię dyspensy.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Bolesta

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Prawo do spowiedzi i przyjęcia komunii świętej po rozwodzie

Od 2 lat jestem po rozwodzie (rozwód bez orzekania o winie). Dzieci mieszkają z byłą żoną, ja mieszkam sam i płacę regularnie zasądzone alimenty. Niedługo mam I Komunię Świętą mojego synka i chciałbym pójść do spowiedzi oraz przyjąć w trakcie mszy komunię św. Moje pytanie jest krótkie: czy dostanę rozgrzeszenie u księdza i czy będę mógł przyjąć komunię św.? Prosiłbym też o podstawę prawną. Rozmawiałem z księdzem, ale jego wypowiedzi i umoralnianie doprowadziły mnie do skrętu kiszek.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »