Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ślub kanoniczny lub cywilny

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 24.10.2012

Czy według polskiego prawa możliwe jest małżeństwo pomiędzy kuzynostwem, w sytuacji gdy moja matka i jej matka są siostrami? I który jest to stopień pokrewieństwa? Czy możemy wziąć ślub kanoniczny, czy cywilny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zadane przez Pana pytanie rozpatrzeć należy na dwóch niezależnych płaszczyznach – w sprawie ślubu kanonicznego i cywilnego.

 

Po pierwsze należy zbadać możliwość zawarcia przez Państwa małżeństwa cywilnego. Małżeństwa cywilne usankcjonowane są przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. I tak zgodnie z art. 14 § 1 tegoż kodeksu „nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi”.

 

Pojęcie krewnych zdefiniowane jest zaś w art. 617:

 

„§ 1. Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.

 

§ 2. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo”.

 

Zgodnie z art. 618:

 

„§ 1. Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

 

§ 2. Linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa”.

 

Zgodnie z zapisami kodeksowymi Pan i Pańska kuzynka nie jesteście krewnymi w linii prostej, bowiem nie pochodzicie jedno od drugiego: rodzice–dzieci–wnuki. Ponieważ macie Państwo wspólnych przodków – dziadków, jesteście jedynie krewnymi w linii bocznej. W związku z powyższym nie jesteście Państwo objęci zakazem zawierania małżeństwa wyrażonym w art. 14 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Stopień pokrewieństwa oblicza się według liczby urodzeń dzielących Państwa od wspólnego przodka. W Państwa przypadku jesteście Państwo krewnymi w linii bocznej w czwartym stopniu. Pana od dziadków dzielą 2 urodzenia (Pańskie urodzenie oraz urodzenie mamy) i kuzynkę od dziadków także 2 urodzenia (urodzenie kuzynki i jej mamy), co razem daje 4 stopnie.

 

Inaczej sytuacja ma się w przypadku możliwości zawarcia przez Państwa ślubu kanonicznego (kościelnego). Tutaj w grę wchodzą już nie przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ale Kodeksu kanonicznego.

 

Kanon 1091 stanowi:

 

„§ 1. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi.

 

§ 2. W linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie.

 

§ 3. Przeszkoda pokrewieństwa nie zwielokrotnia się.

 

§ 4. Nigdy nie zezwala się na małżeństwo, jeśli istnieje wątpliwość, czy strony są spokrewnione w jakimś stopniu linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej.”

 

Zgodnie z kanonem 1092 „powinowactwo w linii prostej powoduje nieważność małżeństwa we wszystkich stopniach”.

 

Ponieważ jesteście Państwo spokrewnieni w linii bocznej w czwartym stopniu, to zgodnie z prawem kanonicznym nie możecie Państwo zawrzeć ślubu kanonicznego, co również skutkuje niemożnością zawarcia ślubu kanonicznego.

 

Jeżeli więc zdecydują się Państwo na wstąpienie w związek małżeński, to pozostaje Państwu jedynie ceremonia cywilna przed urzędnikiem USC.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 7 =

14.05.2014

Witam,
warto wziąć też pod uwagę kwestię dyspensy.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Bolesta

»Podobne materiały

Prawo do spowiedzi i przyjęcia komunii świętej po rozwodzie

Od 2 lat jestem po rozwodzie (rozwód bez orzekania o winie). Dzieci mieszkają z byłą żoną, ja mieszkam sam i płacę regularnie zasądzone alimenty. Niedługo mam I Komunię Świętą mojego synka i chciałbym pójść do spowiedzi oraz przyjąć w trakcie mszy komunię św. Moje pytanie jest krótkie: czy

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »