Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Technik farmacji jako współwłaściciel apteki

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 31.10.2019

Jestem z wykształcenia technikiem farmacji z 15-letnim stażem pracy oraz magistrem fizjoterapii. Mam znajomą magister farmacji, która jest właścicielem apteki, ma już swoje lata i chciałaby przekazać biznes w młodsze ręce. Jako technik czy nawet osoba prywatna wiem, że nie mogę otworzyć apteki, ale czy jest taka możliwość, aby wejść z nią w spółkę i stać się współwłaścicielem? Wiem, że musiałabym zatrudnić magistra farmacji jako kierownika, ale czy jest w ogóle taka możliwość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Technik farmacji jako współwłaściciel apteki

Fot. Fotolia

W jednym tylko przypadku istnieje możliwość wejścia do spółki, która jest posiadaczem zezwolenia na prowadzenie apteki. Nie napisała Pani, z jaką formą spółki mamy do czynienie, stąd moje wyjaśnienia odniosę do różnych sytuacji.

 

Od dnia 25 czerwca 2017 roku obowiązują przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Od tego dnia, zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, „prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiada:

1) farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 4 i art. 4b ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą;

2) spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w pkt 1”.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.

 

Oznacza to, że od dnia 25 czerwca 2017 r. (data wejścia w życie ustawy) tylko ww. podmioty będą mogły prowadzić aptekę, chyba że zezwolenie na jej prowadzenie uzyskano wcześniej. Przy czym do tych podmiotów, które prowadziły już apteki będą miały zastosowanie wyżej cytowane ograniczenia. Spółki osobowe nie będą mogły wprowadzić do grona wspólników osób, które prowadzić działalności w tej formie nie mogą. Podstawą funkcjonowania spółek osobowych są wspólnicy, one same nie mają osobowości prawnej. Stąd zmiany wspólników zazwyczaj wymagają zmian zezwoleń – wprowadzenie nowego wspólnika do nazwy. Inaczej jest w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj właścicielem – podmiotem prowadzącym – są same spółki, a nie ich wspólnicy, których, de facto, może być dowolna ilość (o ile ograniczenie nie wynika z umowy spółki). Jeśli spółka posiadała zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przed wejściem w życie przepisów zwanych jako „Apteka dla aptekarza”, to zgodnie ze wspomnianym przeze mnie przepisem art. 2 ust. 2 ustawy zmieniającej zezwolenie jest nadal ważne. Spółka może być podmiotem nadal prowadzącym aptekę. Zmiana składu wspólników nie ma tu znaczenia. Stąd jeśli w opisanym przez Panią przypadku mamy do czynienia z taką spółką, może Pani odkupić od znajomej udziały w jej spółce, a w konsekwencji przejąć prowadzenie przedsiębiorstwa. Będąc wspólnikiem, może Pani zostać wybrana na prezesa zarządu, gdzie decyzje będą należały do Pani. Z biegiem czasu może Pani przejąć wszystkie udziały. Jednak nadal to ta dana konkretna spółka będzie podmiotem prowadzącym aptekę na podstawie wcześniej uzyskanego zezwolenia.

 

Podkreślam jednak, że nie ma takiej możliwości, jeżeli mamy do czynienia ze spółką jawną lub cywilną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 0 =

»Podobne materiały

Alimenty dla ciężarnej

Partner porzucił mnie, kiedy dowiedział się, że jestem w ciąży. Chciałabym jak najszybciej uzyskać od niego należne świadczenia. Czy polskie prawo przewiduje możliwość płacenia alimentów dla ciężarnej? Słyszałam, że powinnam zbierać wszystkie rachunki za rzeczy, które kupuję dla dziecka. Czy to praw

 

Reklamacja naprawy samochodu

We wrześniu oddałem do warsztatu samochód z silnikiem do remontu. Mechanik stwierdził, że silnik nadaje się do wymiany. Naprawa trwała długo, bo aż do października. Samochód okazał się, niestety, nie w pełni naprawiony. Po przejechaniu 100 km oddałem samochód z powrotem do mechanika. Po naprawie ust

 

Kupno nieruchomości z licytacji komorniczej

Zastanawiam się nad kupnem nieruchomości z licytacji komorniczej. W księdze wieczystej wpisano dwie hipoteki (bank i ZUS). Czy taki zakup wiąże się z jakimś ryzykiem? Czy zapisy na pewno zostaną wykreślone?

 

Spadek po ojcu, który płacił alimenty, ale nie widnieje na moim akcie urodzenia

Chciałabym złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po moim biologicznym ojcu, ale w akcie urodzenia podana jest tylko moja matka. Ojciec jednak płacił na mnie alimenty. Jaki dokument, poświadczający nasze pokrewieństwo, muszę zdobyć?  

 

Jak sprawdzić, czy spadek nie jest obciążony długami?

4 lata temu zmarł mój ojciec, niestety nigdy nie miałem z nim kontaktu. Sprawa ograniczała się do alimentów poprzez komornika i fundusz alimentacyjny. W ubiegłym roku otrzymałem zawiadomienie z sądu, że gmina wniosła o ustalenie spadkobiercy mieszkania w związku z niezapłaconym podatkiem od nierucho

 

Rozliczenie z fiskusem spóźnionego podatku od spadku

Moi rodzice przed około 20 laty otrzymali odszkodowanie za niesłuszne skazanie w wysokości 702 797 400 zł (przed denominacją). Odziedziczyłem po nich te pieniądze, ale przez przeoczenie nie zapłaciłem podatku spadkowego. Chciałbym to zrobić teraz, ale nie wiem, jak rozliczyć z fiskusem spó

 

Zajęcie rzeczy najemcy jako zastawu za niezapłacony czynsz

Zajmuję rzeczy najemcy jako zastaw za niezapłacony od ponad trzech miesięcy czynsz. Najemca miał uregulować zaległość i opróżnić lokal do końca miesiąca zgodnie z wypowiedzeniem. Niestety do dziś tego nie zrobił, a jest nowy chętny. Co mogę zrobić, by mieszkanie móc znowu wynająć?

 

Sprzedaż wyrobów medycznych

Moje pytanie dotyczy sprzedaży wyrobów medycznych. Chciałabym wiedzieć, czy hurtownia farmaceutyczna może nabyć od apteki lub sklepu medycznego wyrób medyczny – np. paski do pomiaru cukru. Czy właściciel hurtowni farmaceutycznej lub apteki może być też właścicielem sklepu medycznego?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »