Technik farmacji jako współwłaściciel apteki

Jestem z wykształcenia technikiem farmacji z 15-letnim stażem pracy oraz magistrem fizjoterapii. Mam znajomą magister farmacji, która jest właścicielem apteki, ma już swoje lata i chciałaby przekazać biznes w młodsze ręce. Jako technik czy nawet osoba prywatna wiem, że nie mogę otworzyć apteki, ale czy jest taka możliwość, aby wejść z nią w spółkę i stać się współwłaścicielem? Wiem, że musiałabym zatrudnić magistra farmacji jako kierownika, ale czy jest w ogóle taka możliwość?

Technik farmacji jako współwłaściciel apteki

Fot. Fotolia

Wejście w spółkę z osobą prowadzącą aptekę

W jednym tylko przypadku istnieje możliwość wejścia do spółki, która jest posiadaczem zezwolenia na prowadzenie apteki. Nie napisała Pani, z jaką formą spółki mamy do czynienie, stąd moje wyjaśnienia odniosę do różnych sytuacji.

Od dnia 25 czerwca 2017 roku obowiązują przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Od tego dnia, zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, „prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiada:

1) farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 4 i art. 4b ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą;

2) spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w pkt 1”.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.

Przejęcie apteki przez osobę nie będącą magistrem farmacji

Oznacza to, że od dnia 25 czerwca 2017 r. (data wejścia w życie ustawy) tylko ww. podmioty będą mogły prowadzić aptekę, chyba że zezwolenie na jej prowadzenie uzyskano wcześniej. Przy czym do tych podmiotów, które prowadziły już apteki będą miały zastosowanie wyżej cytowane ograniczenia. Spółki osobowe nie będą mogły wprowadzić do grona wspólników osób, które prowadzić działalności w tej formie nie mogą. Podstawą funkcjonowania spółek osobowych są wspólnicy, one same nie mają osobowości prawnej. Stąd zmiany wspólników zazwyczaj wymagają zmian zezwoleń – wprowadzenie nowego wspólnika do nazwy. Inaczej jest w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj właścicielem – podmiotem prowadzącym – są same spółki, a nie ich wspólnicy, których, de facto, może być dowolna ilość (o ile ograniczenie nie wynika z umowy spółki). Jeśli spółka posiadała zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przed wejściem w życie przepisów zwanych jako „Apteka dla aptekarza”, to zgodnie ze wspomnianym przeze mnie przepisem art. 2 ust. 2 ustawy zmieniającej zezwolenie jest nadal ważne. Spółka może być podmiotem nadal prowadzącym aptekę. Zmiana składu wspólników nie ma tu znaczenia. Stąd jeśli w opisanym przez Panią przypadku mamy do czynienia z taką spółką, może Pani odkupić od znajomej udziały w jej spółce, a w konsekwencji przejąć prowadzenie przedsiębiorstwa. Będąc wspólnikiem, może Pani zostać wybrana na prezesa zarządu, gdzie decyzje będą należały do Pani. Z biegiem czasu może Pani przejąć wszystkie udziały. Jednak nadal to ta dana konkretna spółka będzie podmiotem prowadzącym aptekę na podstawie wcześniej uzyskanego zezwolenia.

Podkreślam jednak, że nie ma takiej możliwości, jeżeli mamy do czynienia ze spółką jawną lub cywilną.