Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Technik farmacji jako współwłaściciel apteki

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 31.10.2019

Jestem z wykształcenia technikiem farmacji z 15-letnim stażem pracy oraz magistrem fizjoterapii. Mam znajomą magister farmacji, która jest właścicielem apteki, ma już swoje lata i chciałaby przekazać biznes w młodsze ręce. Jako technik czy nawet osoba prywatna wiem, że nie mogę otworzyć apteki, ale czy jest taka możliwość, aby wejść z nią w spółkę i stać się współwłaścicielem? Wiem, że musiałabym zatrudnić magistra farmacji jako kierownika, ale czy jest w ogóle taka możliwość?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W jednym tylko przypadku istnieje możliwość wejścia do spółki, która jest posiadaczem zezwolenia na prowadzenie apteki. Nie napisała Pani, z jaką formą spółki mamy do czynienie, stąd moje wyjaśnienia odniosę do różnych sytuacji.

 

Od dnia 25 czerwca 2017 roku obowiązują przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Od tego dnia, zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, „prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiada:

1) farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 4 i art. 4b ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą;

2) spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w pkt 1”.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.

 

Oznacza to, że od dnia 25 czerwca 2017 r. (data wejścia w życie ustawy) tylko ww. podmioty będą mogły prowadzić aptekę, chyba że zezwolenie na jej prowadzenie uzyskano wcześniej. Przy czym do tych podmiotów, które prowadziły już apteki będą miały zastosowanie wyżej cytowane ograniczenia. Spółki osobowe nie będą mogły wprowadzić do grona wspólników osób, które prowadzić działalności w tej formie nie mogą. Podstawą funkcjonowania spółek osobowych są wspólnicy, one same nie mają osobowości prawnej. Stąd zmiany wspólników zazwyczaj wymagają zmian zezwoleń – wprowadzenie nowego wspólnika do nazwy. Inaczej jest w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj właścicielem – podmiotem prowadzącym – są same spółki, a nie ich wspólnicy, których, de facto, może być dowolna ilość (o ile ograniczenie nie wynika z umowy spółki). Jeśli spółka posiadała zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przed wejściem w życie przepisów zwanych jako „Apteka dla aptekarza”, to zgodnie ze wspomnianym przeze mnie przepisem art. 2 ust. 2 ustawy zmieniającej zezwolenie jest nadal ważne. Spółka może być podmiotem nadal prowadzącym aptekę. Zmiana składu wspólników nie ma tu znaczenia. Stąd jeśli w opisanym przez Panią przypadku mamy do czynienia z taką spółką, może Pani odkupić od znajomej udziały w jej spółce, a w konsekwencji przejąć prowadzenie przedsiębiorstwa. Będąc wspólnikiem, może Pani zostać wybrana na prezesa zarządu, gdzie decyzje będą należały do Pani. Z biegiem czasu może Pani przejąć wszystkie udziały. Jednak nadal to ta dana konkretna spółka będzie podmiotem prowadzącym aptekę na podstawie wcześniej uzyskanego zezwolenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Technik farmacji jako współwłaściciel apteki

 

Podkreślam jednak, że nie ma takiej możliwości, jeżeli mamy do czynienia ze spółką jawną lub cywilną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus VIII =

»Podobne materiały

Darowizna apteki córce z pozwoleniem na jej prowadzenie

Posiadam dwie apteki. Jedną z nich chciałbym przekazać córce, która jest farmaceutką. Czy można przekazania części zorganizowanego przedsiębiorstwa łącznie z pozwoleniem na prowadzenie apteki? Czy nowelizacja prawa farmaceutycznego na to zezwala?

Nowa ustawa farmaceutyczna a przejecie spółki jawnej przez spółkę z o.o.?

Jestem udziałowcem w spółce jawnej (51% udziałów) oraz w spółce z o.o. (51% udziałów) Jak wygląda ze strony prawnej według nowej ustawy farmaceutycznej przejecie spółki jawnej przez spółkę z o.o.? Czy wiąże się to z wydaniem nowego zezwolenia na prowadzenie apteki?

Sprzedaż wyrobów medycznych

Moje pytanie dotyczy sprzedaży wyrobów medycznych. Chciałabym wiedzieć, czy hurtownia farmaceutyczna może nabyć od apteki lub sklepu medycznego wyrób medyczny – np. paski do pomiaru cukru. Czy właściciel hurtowni farmaceutycznej lub apteki może być też właścicielem sklepu medyczn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »