Odpowiedzialność miasta za uszkodzenie samochodu na miejskim parkingu

• Opublikowano: 18-01-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Skręcając w prawo, kierujący najechał na uszkodzony (zgięty i niewidoczny) słupek parkingowy utrzymywany przez miasto. Nie ma świadków zdarzenia ani protokołu policji. Samochód został uszkodzony. Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia.
Czy najechanie przodem na uszkodzony (zgięty i niewidoczny dla kierującego słupek parkingowy i w konsekwencji najechanie na drugi słupek (już prawidło ustawiony) jest przejawem niezachowania ostrożności przez kierującego wymaganej przez prawo drogowe? Czy miasto (właściciel słupka) odpowiada za szkody powstałe z tytułu uszkodzonego, a przez to nieprawidłowo ustawionego słupka parkingowego, choć nie wiedziało o tym, że jest uszkodzony? Czy do udowodnienia odpowiedzialności miasta wystarczą zeznania kierującego, oględziny pojazdu i zeznania świadka, który potwierdził, że przed zdarzeniem słupek był uszkodzony?

Odpowiedzialność miasta za uszkodzenie samochodu na miejskim parkingu

Uszkodzony słupek

Kierując się zasadami doświadczenia życiowego, można uznać, że kierowca mógł nie zauważyć wystającego nad powierzchnie parkingu złamanego słupka, zwłaszcza skoro wykonywał manewr wycofywania pojazdu. Przy jeździe miał Pan obowiązek obserwowania drogi przed sobą, jednak pozostałość po słupku była małym detalem, który mógł umknąć uwadze kierującego pojazdem.

Kwestią, jaką należy ustalić jest to, czy zachowanie miasta polegające na pozostawieniu na terenie parkingu, z którego Pan korzystał, złamanego słupka było bezprawne i zawinione, czy istniał związek przyczynowy między tym zachowaniem a szkodą oraz czy wystąpiła u Pana szkoda i jakiej wysokości.

Utrzymanie dróg i placów

Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, a nie będące drogami krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi lub gminnymi, są tzw. drogami wewnętrznymi, których utrzymanie należy do zarządcy lub właściciela terenu.

Dopuszczenie do pozostawienia w obrębie parkingu metalowego złamanego słupka wystającego ponad powierzchnię parkingu w pobliżu wyjazdu z tego parkingu, przed krawężnikiem stanowiącym granicę parkingu, do której użytkownicy mieli prawo dojechać, powodowało zagrożenie bezpieczeństwa mienia tych osób.

Niewątpliwie Pan miał z mocy art. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym obowiązek zachowania ostrożności, poruszając się samochodem po każdej drodze, a więc również wewnętrzne.

Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu

Jednak analizując okoliczności faktyczne niniejszej sprawy pod kątem wpływu zachowania Pana na wystąpienie uszkodzeń w samochodzie, należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 362 Kodeksu cywilnego jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Tylko jeśli zostałoby ustalone, że przyczynił się Pan do powstania szkody – odszkodowanie mogłoby być zmniejszone. Okoliczności jednak będzie ustalał sąd; zeznania świadka mogą być pomocne.