.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód zarejestrowany na zmarłego małżonka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.04.2017 • Zaktualizowane: 08.02.2021

Moja żona zmarła przed 2 tygodniami. Użytkowała nasz wspólny samochód i był on zarejestrowany tylko na nią, chociaż został nabyty w trakcie trwania naszego małżeństwa. Polisa ubezpieczeniowa jest wystawiona na mnie i na żonę. Spadkobiercami żony, oprócz mnie, jest dwóch naszych dorosłych synów. Nie mieliśmy żadnej rozdzielczości majątkowej, wszystko, co kupowaliśmy, było wspólne. Czy mogę korzystać z tego samochodu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samochód zarejestrowany na zmarłego małżonka

Korzystanie z samochodu małżonki po jej śmierci

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zarejestrowanie pojazdu na żonę nie pozbawia Pana korzystania z pojazdu po jej śmierci. Jest tak dlatego, że, po pierwsze, pojazd stanowi także Pana współwłasność, bowiem nabyty został w trakcie trwania małżeństwa. Po drugie – pojazd wchodzi do masy spadkowej po żonie, a Pan (o ile nie odrzuci spadku) jest w kręgu tzw. spadkobierców ustawowych, którzy nie muszą czynić nic, by spadek przyjąć. Aktualnie, jeżeli do 6 miesięcy nie złoży Pan żadnego oświadczenia (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku), następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Zarówno Pan, jak i Państwa synowie macie prawo do korzystania z pojazdu. Zasadnym jest jednak wskazanie, iż zgodnie z art. 206 K.c. każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

Reasumując, nie widzę przeszkód w korzystaniu z pojazdu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »