Samochód zarejestrowany na zmarłego małżonka

Moja żona zmarła przed 2 tygodniami. Użytkowała nasz wspólny samochód i był on zarejestrowany tylko na nią, chociaż został nabyty w trakcie trwania naszego małżeństwa. Polisa ubezpieczeniowa jest wystawiona na mnie i na żonę. Spadkobiercami żony, oprócz mnie, jest dwóch naszych dorosłych synów. Nie mieliśmy żadnej rozdzielczości majątkowej, wszystko, co kupowaliśmy, było wspólne. Czy mogę korzystać z tego samochodu.

Samochód zarejestrowany na zmarłego małżonka

Korzystanie z samochodu małżonki po jej śmierci

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zarejestrowanie pojazdu na żonę nie pozbawia Pana korzystania z pojazdu po jej śmierci. Jest tak dlatego, że, po pierwsze, pojazd stanowi także Pana współwłasność, bowiem nabyty został w trakcie trwania małżeństwa. Po drugie – pojazd wchodzi do masy spadkowej po żonie, a Pan (o ile nie odrzuci spadku) jest w kręgu tzw. spadkobierców ustawowych, którzy nie muszą czynić nic, by spadek przyjąć. Aktualnie, jeżeli do 6 miesięcy nie złoży Pan żadnego oświadczenia (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku), następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zarówno Pan, jak i Państwa synowie macie prawo do korzystania z pojazdu. Zasadnym jest jednak wskazanie, iż zgodnie z art. 206 K.c. każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Reasumując, nie widzę przeszkód w korzystaniu z pojazdu.