Darowizna samochodu po śmierci współwłaściciela

• Autor: Michał Berliński

Chciałbym podarować samochód osobowy o wartości ok. 20 tys. zł mojemu wnukowi. Współwłaścicielem auta była moja zmarła 2 lata temu żona. Jak dotąd nie podejmowałem żadnych działań co do spadku po zmarłej. Żona nie pozostawiła testamentu. Do grona jej spadkobierców, oprócz mnie, należą nasze dorosłe dzieci: córka i syn. Jakie kroki należy podjąć, aby zgodnie z przepisami zrobić darowiznę samochodu będącego we współwłasności? Jakie dokumenty przygotować i gdzie się z nimi udać?

Darowizna samochodu po śmierci współwłaściciela

Stwierdzenie nabycia spadku lub protokół poświadczenia dziedziczenia

Sprawa, z jaką się Pan do nas zwrócił, nie jest skomplikowana i z łatwością poradzi Pan sobie z jej załatwieniem. Często dochodzi do darowizn np. ruchomości ze strony dziadków na rzecz wnucząt. Z tego, co Pan napisał, wynika, że nie składali Państwo w sądzie spadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej, jak również nie sporządzono protokołu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Gdyby sprawa spadkowa była już załatwiona i Państwo posiadali takie dokumenty, to przerejestrowanie auta sprowadzałoby się do wizyty w wydziale komunikacji w starostwie lub też w urzędzie miejskim – w zależności od miejsca Państwa zamieszkania. Bowiem do wydziału należy udać się z jednym z wymienionych dokumentów i dokonać przerejestrowania pojazdu na osoby będące spadkobiercami. Jeśli spadkobierców jest na przykład dwóch, to i tak pojazd można przerejestrować na dwie osoby, czyli auto miałoby dwóch współwłaścicieli. Jeśli jednak tych osób jest więcej, na przykład troje, warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej, aby pozostałe osoby darowały lub sprzedały swoje udziały w tym pojeździe jednej osobie. Można to zrobić umową darowizny lub też dokonać umownego działu spadku lub tylko działu przedmiotu spadkowego, czyli właśnie tego pojazdu. Po dokonaniu tej czynności, w terminie 14 dni należy zawiadomić ubezpieczyciela o zmianie własności pojazdu. Na tę chwilę nie grożą Państwu żadne prawne konsekwencje, bowiem postępowanie spadkowe po Pańskiej żonie nie zostało przeprowadzone.

Umowa darowizny samochodu

Zatem najpierw należy u notariusza sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia – koszt to około 450 zł. A dalej, wraz z synem i córką sporządzi Pan pisemną umowę darowizny pojazdu na rzecz Pańskiego wnuka. Z tym dokumentem należy następnie udać się do urzędu skarbowego i zgłosić tę darowiznę. Oczywiście syn i córka też muszą darować Pańskiemu wnukowi swój udział, aby był właścicielem całości pojazdu. Jeśli tylko Pan darowałby mu auto, będzie właścicielem tylko części pojazdu. Potem wnuk może już iść do wydziału komunikacji i zarejestrować pojazd na siebie.

Zero podatku od darowizny w I grupie podatkowej

Z uwagi na to, że samochód ma być darowany osobie Panu bliskiej – wnukowi, więc ze względu na bliskie pokrewieństwo należy go zaliczyć do tzw. I grupy podatkowej. W zasadzie grupę tę określa się również grupą 0, a to dlatego, że co do zasady należny w niej podatek od darowizny wynosi 0 zł. Przypomnijmy zatem, że do grupy 0 zalicza się:

  • małżonka (obecnego, nie byłych),
  • zstępnych (np. syna, córkę, wnuki, prawnuki),
  • wstępnych (np. matkę, ojca, dziadków),
  • rodzeństwo,
  • pasierba,
  • ojczyma,
  • macochę.

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

W związku z powyższym w tej grupie wszystkie dokonane darowizny są zwolnione z podatku. Co więcej, nie ma żadnego limitu zwolnienia dla tej grupy, to zaś oznacza, że nie musi Pan się obawiać w kwestii przekazania żadnych środków, zaś wnuk nie musi bać się podatku. Pamiętać jednak należy, że jeśli suma należności otrzymanych w ciągu ostatnich 5 lat kalendarzowych przekracza 9637 zł, to fakt otrzymania takiej darowizny należy zgłosić do US na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania. Po tym terminie niestety w przypadku kontroli można mieć naliczony podatek. Dlatego trzeba złożyć ową deklarację i jako dowód dołączyć umowę darowizny.