Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci współwłaściciela

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.01.2017

Jestem współwłaścicielem samochodu. Mój partner, który był właścicielem, zmarł. Chciałam zezłomować to auto, ale dowiedziałam się, że aby wyrejestrować samochód, muszę być właścicielem i muszę założyć sprawę w sądzie o nabycie spadku. Nie stać mnie na opłaty sądowe, a tym bardziej na płacenie składek OC. Nie posiadam prawa jazdy, nie używam tego pojazdu, a w rodzinie nikt nie jest zainteresowany tym samochodem. Mój partner ma dwoje dorosłych dzieci i wręcz mają do mnie pretensje, że chcę obarczyć je kłopotem, gdyż chcę pozbyć się współwłasności. Co powinnam zrobić, żeby pozbyć się tego kłopotu w postaci samochodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. Niestety problem, z którym Pani się spotkała, jest bardzo częsty, ciężki, lecz nie beznadziejny. Nie zmianie to jednak faktu, że sprawa o stwierdzenie nabycia spadku będzie musiała się odbyć. W chwili obecnej opłata sądowa od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym partnerze wynosi 50 zł. Opłata winna być uiszczona na rachunek sądu lub naklejona na wniosek w znakach sądowych, które można kupić w kasie sądu.

 

Pomimo, iż Pani nie jest spadkobiercą ustawowym po partnerze, to z uwagi na współwłasność w odniesieniu do pojazdu ma Pani interes prawny, by skierować do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po partnerze. Prócz opłaty w kwocie 50 zł do wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu zgonu partnera, którego wyciągniecie z USC wiąże się z opłatą 17 zł.

 

Pani byłaby wnioskodawczynią, a uczestnikami postępowania byłyby dorosłe dzieci zmarłego partnera; konieczne jest posiadania ich danych oraz miejsca ich zamieszkania. W przedmiotowej sprawie z uwagi na brak testamentu dziedziczenie będzie odbywało się na podstawie ustawy (K.c.), zgodnie z którą w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli zmarły partner miał jedynie dzieci, to każde z nich dziedziczy po 1/2.

 

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym partnerze, będzie Pani mogła po pierwsze obciążyć kosztami ubezpieczenia dorosłe dzieci, a jeżeli nie będą chciały płacić, to wówczas będzie Pani miała argument, by jako współwłaściciele wyrazili zgodę na złomowanie pojazdu.

 

Niestety, ale innej drogi generującej mniejsze koszty lub bezkosztowej prawo nie przewiduje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus trzy =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

 

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

 

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »