Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci współwłaściciela

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.01.2017

Jestem współwłaścicielem samochodu. Mój partner, który był właścicielem, zmarł. Chciałam zezłomować to auto, ale dowiedziałam się, że aby wyrejestrować samochód, muszę być właścicielem i muszę założyć sprawę w sądzie o nabycie spadku. Nie stać mnie na opłaty sądowe, a tym bardziej na płacenie składek OC. Nie posiadam prawa jazdy, nie używam tego pojazdu, a w rodzinie nikt nie jest zainteresowany tym samochodem. Mój partner ma dwoje dorosłych dzieci i wręcz mają do mnie pretensje, że chcę obarczyć je kłopotem, gdyż chcę pozbyć się współwłasności. Co powinnam zrobić, żeby pozbyć się tego kłopotu w postaci samochodu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. Niestety problem, z którym Pani się spotkała, jest bardzo częsty, ciężki, lecz nie beznadziejny. Nie zmianie to jednak faktu, że sprawa o stwierdzenie nabycia spadku będzie musiała się odbyć. W chwili obecnej opłata sądowa od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym partnerze wynosi 50 zł. Opłata winna być uiszczona na rachunek sądu lub naklejona na wniosek w znakach sądowych, które można kupić w kasie sądu.

 

Pomimo, iż Pani nie jest spadkobiercą ustawowym po partnerze, to z uwagi na współwłasność w odniesieniu do pojazdu ma Pani interes prawny, by skierować do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po partnerze. Prócz opłaty w kwocie 50 zł do wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu zgonu partnera, którego wyciągniecie z USC wiąże się z opłatą 17 zł.

 

Pani byłaby wnioskodawczynią, a uczestnikami postępowania byłyby dorosłe dzieci zmarłego partnera; konieczne jest posiadania ich danych oraz miejsca ich zamieszkania. W przedmiotowej sprawie z uwagi na brak testamentu dziedziczenie będzie odbywało się na podstawie ustawy (K.c.), zgodnie z którą w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli zmarły partner miał jedynie dzieci, to każde z nich dziedziczy po 1/2.

 

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym partnerze, będzie Pani mogła po pierwsze obciążyć kosztami ubezpieczenia dorosłe dzieci, a jeżeli nie będą chciały płacić, to wówczas będzie Pani miała argument, by jako współwłaściciele wyrazili zgodę na złomowanie pojazdu.

 

Niestety, ale innej drogi generującej mniejsze koszty lub bezkosztowej prawo nie przewiduje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność).

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zw
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »