Brak zgody na rozdzielność majątkową

Mój mąż chce ustanowić rozdzielność majątkową, rzekomo dla bezpieczeństwa rodziny. Tracę do niego zaufanie i nie chcę wyrazić na to zgody. Gdy ja wychowywałam dzieci, on rozkręcił swoją firmę. Po rozdzielności miałby dla siebie 3 samochody (warte ok. 100 tys. zł), działkę komercyjną (200 tys. zł), gotówkę (nie znam dokładnie jej ilości), ja tylko kawalerkę, w której mieszkamy (warta ok. 120 tys. zł). Czy mogę się bronić?

Brak zgody na rozdzielność majątkową

Czy do ustanowienia rozdzielności majątkowej potrzebna jest zgoda obojga małżonków?

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pani pytania wynika, iż Pani małżonek namawia Panią na ustanowienie rozdzielności majątkowej. Zachowaniem takim wzbudza u Pani nieufność. Wskazuje Pani w treści pytania, że małżonek wysuwa także propozycje podziału majątku. Zaproponowany podział budzi Pani największe wątpliwości, bowiem w Pani ocenie nie jest równy.

W pierwszej kolejności podnieść należy, iż samo ustanowienie rozdzielności majątkowej nie powoduje podziału majątku dotychczas objętego ustawową wspólnością majątkową małżeńską.

Odmowa jednego z małżonków zawarcia umowy majątkowej ustanawiającej rozdzielność majątkową

Odmowa porozumienia co do zawarcia umowy majątkowej ustanawiającą rozdzielność majątkową może się skończyć wystąpieniem przez Pani małżonka z żądaniem o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd

Mając na uwadze przedstawiony przez Panią stan faktyczny, małżonek (przy braku Pani zgody) może wystąpić do sądu, powołują się na treść art. 52 § 1 K.r.io., zgodnie z którym „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. akt V CZ 78/10, „rozdzielność majątkowa – jak wynika z art. 52 § 2 K.r.io. – powstaje z dniem oznaczonym, w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Tak więc w dalszym ciągu sąd, orzekając o ustanowieniu rozdzielności majątkowej, obowiązany jest z urzędu oznaczyć dzień jej ustanowienia. Zachodzą zatem podstawy, by przyjąć, że wyrok ustanawiający rozdzielność majątkową z dniem późniejszym niż żądany przez powoda zawiera negatywne rozstrzygnięcie co do żądania ustanowienia rozdzielności z datą wcześniejszą. W konsekwencji nie można zgodzić się z oceną, że taki wyrok jest orzeczeniem niezupełnym”.

Przymusowe ustanowienie rozdzielności majątkowej

„Ustawa nie definiuje pojęcia »ważne powody«. Przez ważne powody, dające podstawę do ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, zwykło się rozumieć - ogólnie mówiąc - wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych powoduje, że dalsze trwanie wspólności majątkowej między małżonkami pociąga za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny” (J. St. Piątowski, Stosunki majątkowe…, s. 140; J. Winiarz: Małżeńskie stosunki majątkowe, s. 84; L. Stecki: Ustanie ustawowej wspólności…, s. 12; J. Ignatowicz: Prawo rodzinne, s. 115).

W mojej ocenie z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego nie wynika, jakoby występowała jakakolwiek ważna przyczyna, która miałaby przemawiać za przymusowym ustanowieniem rozdzielności majątkowej. Pani małżonek jako ewentualnie wnioskujący o tego rodzaju przymusową rozdzielność zobowiązany byłby do wskazanie, jakie to ważne powodu przemawiać mają za tego rodzaju rozdzielnością. Zauważyć należy, iż nie chodzi o „zwykłe” powody, lecz o „ważne”, tj. takie, które w jakikolwiek sposób mogą zagrozić rodzinie.

Jak podnosi się w literaturze, „przykłady ważnych powodów – to sytuacje powstałe na skutek zachowania się jednego z małżonków, polegającego na trwonieniu majątku wspólnego na skutek hulaszczego trybu życia, alkoholizmu, rażącej niegospodarności itp., uchylaniu się od pomnażania i utrzymywania substancji majątku wspólnego albo też zatrzymaniu tego majątku wyłącznie dla siebie i niedopuszczeniu współmałżonka do korzystania z niego” (M. Sychowicz i in. (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006).

Opłata od pozwu w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej podlegają rozpoznaniu przez sądy rejonowe (art. 17 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego). Wyłączną właściwość miejscową Sądu ustala się na podstawie art. 41 § 1 Kodeksu. Przede wszystkim jest nim sąd ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków w Polsce. Zgodnie z art. 27 pkt 6 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych „od pozwu w sprawie o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej pobierana jest opłata stała w kwocie 200 zł”.

Zasadne jest nadto wskazanie na pogląd Jerzego Ciszewskiego, zgodnie z którym „zaciąganie przez jednego z małżonków okresowych zobowiązań niezwiązanych z zaspokajaniem zwykłych potrzeb rodziny, może spowodować, przy określonej trudnej sytuacji majątkowej i osobistej współmałżonka i całej rodziny – celowość i konieczność zniesienia wspólności majątkowej. Wydaje się zatem, że kryterium "zwykłych potrzeb rodziny" o jakim mówi przepis art. 30 § 1 K.r.io. winno w wielu przypadkach odgrywać istotną rolę przy uznaniu, iż przesłanki o charakterze majątkowym uzasadniają pozytywne rozstrzygnięcie na podstawie art. 52 § 1 K.r.io.”

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa

Wyraźnie wskazać należy, iż w pozwie o ustanowienie rozdzielności majątkowej można żądać ustanowienia rozdzielności z datą wcześniejszą niż dzień wytoczenia powództwa. Ustanowienie rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa może być uzasadnione zwłaszcza w razie długotrwałej separacji faktycznej małżonków lub gdy jedno z małżonków nie przyczynia się do pomnażania majątku wspólnego albo w sposób bezpośredni zagraża utrzymaniu jego substancji.

Nie wyrażając zgody na rozdzielność majątkowa zawartą przed notariuszem, małżonek będzie zobowiązany do wytoczenia wyżej wymienionego powództwa. Rozdzielność powstaje nadto z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie lub separacji.