.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wyliczenie emerytury dla zawodowego żołnierza

• Autor: Irena Sawa

Jestem zawodowym żołnierzem, służę 25 lat. Poza wojskiem pracowałem także cztery lata. Planuję przejść na emeryturę wojskową. Kiedy i jak mogłaby być mi naliczona maksymalna emerytura?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wyliczenie emerytury dla zawodowego żołnierza

Ustalanie podstawy wymiaru emerytury wojskowej

Odnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że w świetle obowiązujących przepisów prawa o wysokości podstawy wymiaru emerytury wojskowej decyduje ostatnio pobrane przed złożeniem wniosku emerytalnego uposażenie, czyli „ostatnia pensja” żołnierza.

 

W myśl obowiązujących obecnie przepisów, tzn. zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 z późn. zm.) – „podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne żołnierzowi zawodowemu w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej”.

 

Ustawodawca jednocześnie zastrzega, że jeżeli między zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej żołnierza zawodowego a ustaleniem prawa do emerytury przypadały waloryzacje emerytur – to przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury wojskowej Wojskowe Biuro Emerytalne „z urzędu” uwzględnia wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w tym okresie.

 

Ustawodawca podnosi także, że „podstawę wymiaru emerytury dla żołnierzy zawodowych przeniesionych w stan nieczynny lub skierowanych do służby za granicą stanowi wyłącznie uposażenie należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym lub przed skierowaniem do służby za granicą, według stawek obowiązujących w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej”.

 

W treści art. 5 wskazanej wyżej ustawy w przypadku ponownego powołania emeryta do zawodowej służby wojskowej i pełnienia tej służby nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy, na wniosek emeryta Wojskowe Biuro Emerytalne może po zakończeniu służby wojskowej ustalić nową podstawę wymiaru emerytury.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Waloryzacja emerytur wojskowych

Niezmiernie istotny jest przepis art. 6 tejże ustawy, w myśl którego „emerytury wojskowe oraz podstawy ich wymiaru podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w przepisach ustawy emerytalnej, tj. zgodnie z treścią art. 88 – ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z późn. zm.)”.

 

Ustawodawca wprowadza zastrzeżenie, iż waloryzacja, o której mowa w art. 88 ustawy emerytalnej, obejmuje emerytury wojskowe osób, którym prawo do świadczenia emerytalnego ustalone zostało przed dniem 1 marca danego roku.

 

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że podstawę wymiaru emerytury wojskowej, zgodnie z treścią art. 5 powołanej wyżej ustawy stanowi ostatnie uposażenie żołnierza, czyli „ostatnia pensja” pobrana przed datą złożenia wniosku o emeryturę wojskową.

 

Zatem tylko i wyłącznie, w myśl obowiązujących obecnie przepisów prawa, wysokość Pańskiego uposażenia decyduje o wysokości podstawy wymiaru emerytury wojskowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu