Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyliczenie emerytury dla zawodowego żołnierza

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 06.12.2010

Jestem zawodowym żołnierzem, służę 25 lat. Poza wojskiem pracowałem także cztery lata. Planuję przejść na emeryturę wojskową. Kiedy i jak mogłaby być mi naliczona maksymalna emerytura?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że w świetle obowiązujących przepisów prawa o wysokości podstawy wymiaru emerytury wojskowej decyduje ostatnio pobrane przed złożeniem wniosku emerytalnego uposażenie, czyli „ostatnia pensja” żołnierza.

 

W myśl obowiązujących obecnie przepisów, tzn. zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 z późn. zm.) – „podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne żołnierzowi zawodowemu w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej”.

 

Ustawodawca jednocześnie zastrzega, że jeżeli między zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej żołnierza zawodowego a ustaleniem prawa do emerytury przypadały waloryzacje emerytur – to przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury wojskowej Wojskowe Biuro Emerytalne „z urzędu” uwzględnia wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w tym okresie.

 

Ustawodawca podnosi także, że „podstawę wymiaru emerytury dla żołnierzy zawodowych przeniesionych w stan nieczynny lub skierowanych do służby za granicą stanowi wyłącznie uposażenie należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym lub przed skierowaniem do służby za granicą, według stawek obowiązujących w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej”.

 

W treści art. 5 wskazanej wyżej ustawy w przypadku ponownego powołania emeryta do zawodowej służby wojskowej i pełnienia tej służby nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy, na wniosek emeryta Wojskowe Biuro Emerytalne może po zakończeniu służby wojskowej ustalić nową podstawę wymiaru emerytury.

 

Niezmiernie istotny jest przepis art. 6 tejże ustawy, w myśl którego „emerytury wojskowe oraz podstawy ich wymiaru podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w przepisach ustawy emerytalnej, tj. zgodnie z treścią art. 88 – ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z późn. zm.)”.

 

Ustawodawca wprowadza zastrzeżenie, iż waloryzacja, o której mowa w art. 88 ustawy emerytalnej, obejmuje emerytury wojskowe osób, którym prawo do świadczenia emerytalnego ustalone zostało przed dniem 1 marca danego roku.

 

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że podstawę wymiaru emerytury wojskowej, zgodnie z treścią art. 5 powołanej wyżej ustawy stanowi ostatnie uposażenie żołnierza, czyli „ostatnia pensja” pobrana przed datą złożenia wniosku o emeryturę wojskową.

 

Zatem tylko i wyłącznie, w myśl obowiązujących obecnie przepisów prawa, wysokość Pańskiego uposażenia decyduje o wysokości podstawy wymiaru emerytury wojskowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 4 =

»Podobne materiały

Działalność rolnicza żołnierza zawodowego

Jestem żołnierzem zawodowym. Od dwóch lat dzierżawię ziemię (2,8 ha), którą uprawiam, korzystając z dopłat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dowiedziałem się jednak, że zgodnie z art. 56 ustawy o służbie wojskowej żołnierze nie mogą podejmować pracy zarobkowej i prowadzić dział

 

Podział działki rekreacyjnej po rozwodzie

Jestem po rozwodzie. W czasie trwania małżeństwa kupiliśmy działkę rekreacyjną do zabudowy, za którą zapłaciliśmy po połowie, każde z nas z własnego konta bankowego. Wspólnie zapłaciliśmy też za projekt u architekta, za podłączenie prądu i sprawy związane z pozwoleniami na budowę (również po połowie

 

Brak zgody ojca na zmianę szkoły dzieci

Razem z byłym mężem sprawujemy opiekę łączna nad dwójka małoletnich synów. Postanowienie sądu mówi o opiece łącznej z miejscem zamieszkania w miejscu zamieszkania matki. Opiekę sprawujemy zgodnie z porozumieniem rodzicielskim, które jest załącznikiem do orzeczenia sądu. Zgodnie z porozumieniem chłop

 

Mieszkanie na kredyt a podział majątku

Od kliku lat toczy się sprawa o podział majątku pomiędzy mną a moją byłą żoną. Przedmiotem podziału jest mieszkanie o wartości około 350 tys. zł. Mieszanie zostało zakupione na kredyt, oboje z żoną jesteśmy kredytobiorcami. Czy w przypadku przyznania przez sąd mieszkania dla mnie istnieje możliwość

 

Wniosek o zadośćuczynienie dla osoby poszkodowanej w wypadku drogowym

W którym momencie i jakiej treści mogę złożyć wniosek o zadośćuczynienie, jeżeli jestem osobą poszkodowaną w wypadku drogowym? Pół roku temu miałam wypadek, a za kilka dni mam stawić się na rozprawę do sądu. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie od oskarżonego? Jeżeli tak, to kiedy powinnam złożyć wn

 

Zabezpieczenie przed długami matki

W jaki sposób mogę skutecznie zabezpieczyć się przed długami mojej matki? Nie chcę odpowiadać za nie po jej śmierci, nie interesuje mnie spadek. Chciałbym być w 100% zabezpieczony przed odpowiedzialnością za zobowiązania mojej matki (dotyczy to także moich dzieci).

 

Zdjęcia robione przez rzeczoznawcę sądowego - jaka podstawa prawna?

Na jakiej podstawie prawnej rzeczoznawca sądowy robi zdjęcia mieszkania (wewnątrz)? Na moje pytanie o podstawę prawną nie umiał odpowiedzieć, sugerował zgłosić się do sądu, nie zgodziłem się, mimo to zdjęcia wykonał. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

 

Jak liczyć pracę logopedy w szkole?

Jestem zatrudniona w wymiarze pół etatu (15 godzin zegarowych) jako logopeda i pół etatu (9 godzin zegarowych) prowadzę zajęcia rewalidacyjne i rewalidacyjno-wychowawcze. Czy mam obowiązek pełnienia dyżurów na przerwach? Czy dodatkowe 10-20 minutowe okienka (w tym czasie uczniowie są na zajęciach) p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »