Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrudnianie widywania się z dzieckiem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.05.2019

Brat jest po ślubie, ma małe dziecko. Mieszkali z żoną u naszych rodziców, ale niedawno ona wyprowadziła się z dzieckiem do swojej matki. Teraz brat nie ma możliwości widywać się z dzieckiem i ma te widzenia utrudniane, jego teściowa kontroluje wszelkie spotkania i nie pozwala wyjść bratu z dzieckiem na spacer czy na odwiedziny do drugiej babci. Co możemy zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Utrudnianie widywania się z dzieckiem

W pierwszej kolejności pozwolę sobie zauważyć, że, jak można domniemywać z treści Pani pytania, Pani brat nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, co z kolei powoduje, że nikt nie ma prawa mu niczego ograniczać, a tym bardziej „dozować” prawa do kontaktów. O ile władza rodzicielka jest niezależna od prawa do kontaktów, co wynika wprost z treści art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o tyle zachowanie teściowej brata jest niezgodne z przepisami prawa, bowiem nie ma ona żadnego prawa do dzieci. Nie ma prawa decydować o tym, kiedy dzieci brata widzą się z ojcem.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że dopóty dziecko jest u niej na posesji, brat musi uważać, by nie zostać oskarżonym o zachowanie miru domowego. Innymi słowy jeżeli będzie chciał skontaktować się z dzieckiem, winien czynić to w obecności świadka, by na wszelki wypadek osoba trzecia mogła w sądzie poświadczyć całe zajście.

 

W chwili obecnej jeżeli brat zobaczy gdzieś dziecko poza domem teściowej, bez żony (matki dzieci), ma pełne prawo wziąć dziecko do siebie. Jeżeli teściowa nie będzie mu chciała wydać dziecka, ma prawo zadzwonić na policję i poinformować, że babci dziecka nie chce mu go wydać.

 

Należy jednak zastanowić się, czy nie zakładać sprawy o rozwód i walczyć o ustalenie jak najszerszych kontaktów brata z synem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus I =

»Podobne materiały

Zrzeczenie się ojcostwa

Od 20 lat nie żyję z byłą żoną, z którą mam rozwód. Nie utrzymujemy ze sobą kontaktów. Aby w przyszłości nie mieć niespodzianek w postaci jakichś spraw spadkowych, chciałbym wycofać się z usynowienia dziecka (jest już pełnoletnie) byłej żony i jej byłego męża. Jak mam się do tego zabrać?

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu okazję. Wszystkie

Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka (Niemca)

Mam pytanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Otóż mam 2-letnią córkę z Niemcem, nie jesteśmy małżeństwem i nie jesteśmy razem. Córka urodziła się i wychowuje w Polsce, ale ojciec również ją uznał i ma podwójne obywatelstwo. Ojciec jej nie odwiedza i nie łoży na jej utrzymanie. Do tego wydzwania
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »