Odprawa emerytalna a kontynuacja pracy w firmie

• Autor: Anna Jędrzejczak

Osiągnęłam wiek emerytalny (61 lat) i zamierzam w najbliższym czasie przejść na emeryturę. Z porozumienia między mną a dyrekcją firmy wynika, że najprawdopodobniej podejmę ponownie pracę na dotychczasowym stanowisku i warunkach. Planowana przerwa wyniesie 1 dzień. Wiem, że wraz z przejściem na emeryturę nabywa się prawo do odprawy emerytalnej. Kierownictwo firmy twierdzi, że w przypadku wypłacenia odprawy emerytalnej przerwa w zatrudnieniu musi wynosić tyle miesięcy, za ile została naliczona odprawa emerytalna. Jeżeli przerwa w zatrudnieniu wyniesie tylko 1 dzień, odprawa nie zostanie wypłacona od razu, ale dopiero po ostatecznym zakończeniu pracy. Czy opinia pracodawcy jest zgodna z prawem? Czy w przypadku likwidacji odpraw emerytalnych nie nastąpi utrata wcześniej nabytych praw i zawieszona wypłata świadczenia zostanie wypłacona po ewentualnej zmianie przepisów?

Odprawa emerytalna a kontynuacja pracy w firmie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Zgodnie z przepisem art. 92 1 Kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Nabycie prawa do odprawy uzależnione jest zatem nie tylko od nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych, ale również od zrezygnowania ze świadczenia pracy.

W znaczeniu prawnym można przejść na emeryturę tylko raz w życiu, zatem nawet jeśli dana osoba podejmie zatrudnienie korzystając z uprawnień emerytalnych, to nie nabędzie nowego prawa do odprawy emerytalno-rentowej, gdyż takie prawo nabywa się tylko raz w życiu.

Odprawa emerytalna a ponowne zatrudnienie się u tego samego pracodawcy

Pani nabyła prawo do emerytury i ten fakt zostanie stwierdzony decyzją organu ubezpieczeniowego, a zatem nabędzie Pani uprawnienie do odprawy emerytalnej z dniem zakończenia stosunku pracy. Nie ma znaczenia w tym przypadku fakt, że pracodawca ma zamiar ponownie Panią zatrudnić, ani jak długi okres upłynie między rozwiązaniem stosunku pracy i nawiązaniem nowego między tymi samymi stronami.

Jeżeli nabyła Pani roszczenie o wypłatę odprawy emerytalnej z dniem zakończenia stosunku pracy, to roszczenie to staje się wymagalne i zmiana przepisów nie może spowodować jego utraty. Trzeba jednak pamiętać, iż roszczenie to może ulec przedawnieniu (w tym przypadku okres przedawnienia wynosi 3 lata – art. 291 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawę porady stanowią przepisy wskazane w jej treści oraz opracowanie pod redakcją Zbigniewa Salwy, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2007 r.