Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża a zmiana pracy na nową

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.05.2018

Wypowiedziałam umowę o prace i stosunek pracy skoczył się z końcem 2017 roku. Od lutego poszłam do nowej pracy, ale gorzej płatnej, na okres próbny 3 miesiące. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę iść na L4 na konto starego pracodawcy i macierzyński będzie przyznany, czy lepiej zostać tu, gdzie pracuję? Jak to wygląda po zmianie pracy na nową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ciąża a zmiana pracy na nową

Rozpoczynając chorobę podczas nowej umowy o pracę, ma Pani szansę, ze umowa być może przedłuży się do dnia porodu i po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński.

 

Zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016r. poz. 1666) umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.  

 

Tak więc jeśli Pani ciąża w dniu 2.03. trwałaby już co najmniej 3 miesiące (a tak właśnie będzie) – umowa przedłuży się do dnia porodu, a po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.

 

Gdyby chciała Pani korzystać ze zwolnienia (i zasiłku macierzyńskiego) na koszt starego pracodawcy, musiałaby Pani wycofać swoje wypowiedzenie. Może to Pani zrobić jedynie wtedy, gdy w momencie złożenia wypowiedzenia nie wiedziała Pani o stanie ciąży lub nie wiedziała o przysługujących jej uprawnieniach związanych z ciążą.

 

Jednak nawet gdyby, składając wypowiedzenie, już Pani była w ciąży, w sytuacji gdy wypowiedzenie już upłynęło, pracodawca mógłby odmówić przyjęcia takiego wycofania i wówczas musiałaby Pani skierować sprawę do sądu – a to zajęłoby za dużo czasu, pozbawiając Panią w tym czasie świadczeń.

 

Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest rozpoczęcie nowej pracy i korzystanie z uprawnień związanych z ciążą z drugiej umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 8 =

»Podobne materiały

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »