.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ciąża a zmiana pracy na nową

Wypowiedziałam umowę o prace i stosunek pracy skoczył się z końcem 2017 roku. Od lutego poszłam do nowej pracy, ale gorzej płatnej, na okres próbny 3 miesiące. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę iść na L4 na konto starego pracodawcy i macierzyński będzie przyznany, czy lepiej zostać tu, gdzie pracuję? Jak to wygląda po zmianie pracy na nową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ciąża a zmiana pracy na nową

Ciąża w czasie umowy o pracę na okres próbny

Rozpoczynając chorobę podczas nowej umowy o pracę, ma Pani szansę, ze umowa być może przedłuży się do dnia porodu i po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński.

 

Zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016r. poz. 1666) umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.  

 

Tak więc jeśli Pani ciąża w dniu 2.03. trwałaby już co najmniej 3 miesiące (a tak właśnie będzie) – umowa przedłuży się do dnia porodu, a po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.

Wycofanie wypowiedzenia o pracę przez ciążę

Gdyby chciała Pani korzystać ze zwolnienia (i zasiłku macierzyńskiego) na koszt starego pracodawcy, musiałaby Pani wycofać swoje wypowiedzenie. Może to Pani zrobić jedynie wtedy, gdy w momencie złożenia wypowiedzenia nie wiedziała Pani o stanie ciąży lub nie wiedziała o przysługujących jej uprawnieniach związanych z ciążą.

 

Jednak nawet gdyby, składając wypowiedzenie, już Pani była w ciąży, w sytuacji gdy wypowiedzenie już upłynęło, pracodawca mógłby odmówić przyjęcia takiego wycofania i wówczas musiałaby Pani skierować sprawę do sądu – a to zajęłoby za dużo czasu, pozbawiając Panią w tym czasie świadczeń.

 

Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest rozpoczęcie nowej pracy i korzystanie z uprawnień związanych z ciążą z drugiej umowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu