Ciąża a zmiana pracy na nową

Wypowiedziałam umowę o prace i stosunek pracy skoczył się z końcem 2017 roku. Od lutego poszłam do nowej pracy, ale gorzej płatnej, na okres próbny 3 miesiące. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę iść na L4 na konto starego pracodawcy i macierzyński będzie przyznany, czy lepiej zostać tu, gdzie pracuję? Jak to wygląda po zmianie pracy na nową?

Ciąża a zmiana pracy na nową

Ciąża w czasie umowy o pracę na okres próbny

Rozpoczynając chorobę podczas nowej umowy o pracę, ma Pani szansę, ze umowa być może przedłuży się do dnia porodu i po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński.

Zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016r. poz. 1666) umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Tak więc jeśli Pani ciąża w dniu 2.03. trwałaby już co najmniej 3 miesiące (a tak właśnie będzie) – umowa przedłuży się do dnia porodu, a po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.

Wycofanie wypowiedzenia o pracę przez ciążę

Gdyby chciała Pani korzystać ze zwolnienia (i zasiłku macierzyńskiego) na koszt starego pracodawcy, musiałaby Pani wycofać swoje wypowiedzenie. Może to Pani zrobić jedynie wtedy, gdy w momencie złożenia wypowiedzenia nie wiedziała Pani o stanie ciąży lub nie wiedziała o przysługujących jej uprawnieniach związanych z ciążą.

Jednak nawet gdyby, składając wypowiedzenie, już Pani była w ciąży, w sytuacji gdy wypowiedzenie już upłynęło, pracodawca mógłby odmówić przyjęcia takiego wycofania i wówczas musiałaby Pani skierować sprawę do sądu – a to zajęłoby za dużo czasu, pozbawiając Panią w tym czasie świadczeń.

Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest rozpoczęcie nowej pracy i korzystanie z uprawnień związanych z ciążą z drugiej umowy.