Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 28.09.2018

Syn przekroczył prędkość, jadąc moim samochodem i otrzymaliśmy mandat i zdjęcie z fotoradaru. Mam jako właściciel pojazdu 3 oświadczenia do wyboru: wypełnia osoba, która kierowała; wypełnia właściciel i wskazuje kierowcę; wypełnia właściciel i nie wskazuje kierowcy, ale płaci 500 zł. Czy wybór trzeciej opcji zamknie sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

Kwestie związane z mandatami z fotoradarów budzą wiele wątpliwości i są dość kontrowersyjne. Podważano zgodność z konstytucją, jednakże Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że obowiązek wskazania przez posiadacza osoby kierującej pojazdem jest zgodny z przepisami prawa.

 

Zdjęcia z fotoradaru często są nieostre i trudno wówczas zidentyfikować, kto prowadził. Dlatego też wprowadzono w przepisach obowiązek wskazania, komu powierzono pojazd, co nie jest jednoznaczne z tym, kto prowadził pojazd, gdyż z kolei ta osoba mogła komuś jeszcze innemu powierzyć pojazd.

 

Rzeczywiście tak, jak Pani wspomniała, istnieją trzy wyjścia. Można wskazać tę osobę, w tym przypadku Państwa syna, samemu przyjąć mandat, a także odmówić wskazania osoby. Ludzie próbują różnymi sposobami uniknąć otrzymania mandatu – wskazują np. osobę, której powierzono pojazd, potem ta osoba jeszcze inną i tak tworzy się łańcuszek, czekając na przedawnienie. Wiele osób tak robi, ale to też jest nieco ryzykowne. Inni wskazują na dwie, trzy osoby, gdyż wtedy nie wiedząc, kto dokładnie popełnił wykroczenie, nie można ukarać sprawcy, ale wówczas też te osoby będą wzywane.

 

Ostatnia koncepcja to ta wskazana przez Panią – odmowa wskazania osoby, której powierzono pojazd. Jest to zagrożone karą grzywny, zgodnie z art. 96 ust. 3 Kodeksu wykroczeń. Niewątpliwie nie jest to przyjemna sprawa, jednakże pozwala na uniknięcie otrzymania np. punktów karnych, a ponadto tutaj widzę, że prędkość została przekroczona znacznie, w związku z czym istnieje możliwość odebrania prawa jazdy na jakiś czas. W związku z tym już lepiej jest zapłacić sam mandat. W świetle obowiązujących przepisów sprawa jest dość prosta – skoro nie można ustalić sprawcy wykroczenia, a Pani mąż odmówi wskazania, popełni wykroczenie i powinna się ta sprawa zakończyć. Przepisy nie przewidują, co nastąpi później, dlatego powinno to zakończyć postępowanie.

 

Tak przedstawia się sprawa w świetle obowiązujących przepisów, gdyż podkreślam raz jeszcze – nie zapisano, co dalej, więc sprawa powinna się zakończyć. Dodatkowo w piśmie od Inspektoratu Transportu Drogowego nie ma mowy o dalszych konsekwencjach, a jedynie o mandacie. Nie mogę jednak dać gwarancji, czy nie będą jakoś próbować dalej prowadzić postępowania, choć szanse na to są małe. Odmowa wskazania wydaje być najprostszym sposobem, aby zakończyć postępowanie, a także najszybszym. Nie ma wówczas jednak sensu odmawiać mandatu i walczyć w sądzie, który może wymierzyć większą karę, a dodatkowo obciążyć kosztami postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 8 =

»Podobne materiały

Nagrody jubileuszowe dla członków zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Czy w spółdzielni mieszkaniowej zatrudniającej 8 pracowników łącznie z zarządem mogą przysługiwać nagrody jubileuszowe dla członków zarządu, a dla pozostałych pracowników nie? Czy mam prawo jako pracownik spółdzielni ubiegać się o nagrodę jubileuszową, jeśli kilka lat temu obowiązywał regulamin

 

Cofnięcie intercyzy podpisanej pod przymusem

Rok temu mąż obiecał, że kupi dom dla naszej rodziny, jeśli podpiszę umowę o rozdzielności majątkowej. Zgodziłam się na to, jednak mąż się rozmyślił. Czy mogę jakoś cofnąć podstępnie wymuszoną na mnie intercyzę? Czy zakupione teraz przez męża nieruchomości stanowić będą jego wyłączną własność? Dodam

 

Homoseksualizm męża i rozwód z orzeczeniem o jego winie

Żona złożyła pozew o rozwód z orzeczeniem mojej winy, ponieważ wyszło na jaw, że jestem homoseksualistą. Czy prawo zezwala jej nie ujawniać treści napisanego pozwu? Czy może dochodzić ode mnie zadośćuczynienia lub odszkodowania? Czy może dochodzić ode mnie alimentów, skoro sama bardzo dobrze zarabia

 

Zmuszenie do udziału w kosztach za dom opieki dla matki

Tata i jego siostra nie dogadywali się w sprawie opieki nad swoją mamą, tj. moją babcią. Ciocia od lat się nią opiekowała, ale teraz jest to niemożliwe. Umieściła ją w prywatnym DPS-ie, bo ten gminny chciał kontaktu z ojcem, a on się nie zgodził. Czy możliwe jest zmuszenie taty do udziału w kosztach

 

Pozew z zakresu prawa pracy i opłata stosunkowa

Złożyłam pozew z zakresu prawa pracy i opłaciłam opłatę stosunkową 5%. Następnie zmieniłam w sądzie żądanie – z przywrócenia do pracy na odszkodowanie. Tym samym wartość sporu uległa zmniejszeniu. Sprawę przegrałam. Czy mam szansę odzyskać kwotę opłaty stosunkowej?

 

Obrażenia twarzy podczas bójki

Dwaj koledzy po spożyciu alkoholu zaczęli się bić po tym, jak jeden z nich obraził dziewczynę tego drugiego. Chłopak, którego dziewczyna została obrażona, uderzył pierwszy, zaczęli się szarpać, po czym w trakcie bójki został uderzony butelką w twarz. Chłopak, który bronił swojej dziewczyny, został p

 

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od zakupu

Moja teściowa we wrześniu 2009 r. wykupiła mieszkanie spółdzielcze na preferencyjnych warunkach. Teraz chce to mieszkanie darowizną przekazać mojemu mężowi, a swojemu synowi. Jeśli mąż sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat od momentu jego zakupu przez teściową, czyli przed wrześniem 2014 r., a środ

 

Zmiana warunków najmu mieszkania

Mam podpisaną umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony. Z tej umowy wynika, że przysługuje mi prawo do wyłącznego korzystania ze strychu. Niestety wynajmujący chce zmienić umowę najmu w taki sposób, aby umożliwić najemcy innego mieszkania korzystanie ze wspomnianego strychu. Czy wynajmujący może

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »