Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 28.09.2018

Syn przekroczył prędkość, jadąc moim samochodem i otrzymaliśmy mandat i zdjęcie z fotoradaru. Mam jako właściciel pojazdu 3 oświadczenia do wyboru: wypełnia osoba, która kierowała; wypełnia właściciel i wskazuje kierowcę; wypełnia właściciel i nie wskazuje kierowcy, ale płaci 500 zł. Czy wybór trzeciej opcji zamknie sprawę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestie związane z mandatami z fotoradarów budzą wiele wątpliwości i są dość kontrowersyjne. Podważano zgodność z konstytucją, jednakże Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że obowiązek wskazania przez posiadacza osoby kierującej pojazdem jest zgodny z przepisami prawa.

 

Zdjęcia z fotoradaru często są nieostre i trudno wówczas zidentyfikować, kto prowadził. Dlatego też wprowadzono w przepisach obowiązek wskazania, komu powierzono pojazd, co nie jest jednoznaczne z tym, kto prowadził pojazd, gdyż z kolei ta osoba mogła komuś jeszcze innemu powierzyć pojazd.

 

Rzeczywiście tak, jak Pani wspomniała, istnieją trzy wyjścia. Można wskazać tę osobę, w tym przypadku Państwa syna, samemu przyjąć mandat, a także odmówić wskazania osoby. Ludzie próbują różnymi sposobami uniknąć otrzymania mandatu – wskazują np. osobę, której powierzono pojazd, potem ta osoba jeszcze inną i tak tworzy się łańcuszek, czekając na przedawnienie. Wiele osób tak robi, ale to też jest nieco ryzykowne. Inni wskazują na dwie, trzy osoby, gdyż wtedy nie wiedząc, kto dokładnie popełnił wykroczenie, nie można ukarać sprawcy, ale wówczas też te osoby będą wzywane.

 

Ostatnia koncepcja to ta wskazana przez Panią – odmowa wskazania osoby, której powierzono pojazd. Jest to zagrożone karą grzywny, zgodnie z art. 96 ust. 3 Kodeksu wykroczeń. Niewątpliwie nie jest to przyjemna sprawa, jednakże pozwala na uniknięcie otrzymania np. punktów karnych, a ponadto tutaj widzę, że prędkość została przekroczona znacznie, w związku z czym istnieje możliwość odebrania prawa jazdy na jakiś czas. W związku z tym już lepiej jest zapłacić sam mandat. W świetle obowiązujących przepisów sprawa jest dość prosta – skoro nie można ustalić sprawcy wykroczenia, a Pani mąż odmówi wskazania, popełni wykroczenie i powinna się ta sprawa zakończyć. Przepisy nie przewidują, co nastąpi później, dlatego powinno to zakończyć postępowanie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

 

Tak przedstawia się sprawa w świetle obowiązujących przepisów, gdyż podkreślam raz jeszcze – nie zapisano, co dalej, więc sprawa powinna się zakończyć. Dodatkowo w piśmie od Inspektoratu Transportu Drogowego nie ma mowy o dalszych konsekwencjach, a jedynie o mandacie. Nie mogę jednak dać gwarancji, czy nie będą jakoś próbować dalej prowadzić postępowania, choć szanse na to są małe. Odmowa wskazania wydaje być najprostszym sposobem, aby zakończyć postępowanie, a także najszybszym. Nie ma wówczas jednak sensu odmawiać mandatu i walczyć w sądzie, który może wymierzyć większą karę, a dodatkowo obciążyć kosztami postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zapłata mandatu za niepełnoletnie dziecko

Moja siedemnastoletnia córka dostała mandat za jazdę autobusem bez biletu. Dostałam od zakładu komunikacji miejskiej wezwanie, z którego wynika, że to ja powinnam uiścić należność. Córka stwarza spore problemy wychowawcze i nie chcę regulować za nią jej długów. Czy faktycznie jako

Czas na wystawienie mandatu

Dostałem wezwanie do zapłaty mandatu wystawionego z powodu niezatrzymania się na czerwonym świetle, które zostało stwierdzone przy pomocy urządzenia rejestrującego. Wykroczenie zostało popełnione pod koniec maja, pismo zaś otrzymałem dopiero na początku października. Ile czasu zostało

Zdarzenie na drodze bez winy kierowcy

Dwa dni temu jechałem nocą autostradą. Nagle wpadłem samochodem na resztki opon jakiejś ciężarówki. Było ciemno i nie mogłem ich widzieć. Zjechałem na pobocze, włączyłem światła awaryjne. W tym momencie w opony wjechał inny samochód. Zadzwoniłem na policję i po lawety. Policja n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »