Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 28.09.2018

Syn przekroczył prędkość, jadąc moim samochodem i otrzymaliśmy mandat i zdjęcie z fotoradaru. Mam jako właściciel pojazdu 3 oświadczenia do wyboru: wypełnia osoba, która kierowała; wypełnia właściciel i wskazuje kierowcę; wypełnia właściciel i nie wskazuje kierowcy, ale płaci 500 zł. Czy wybór trzeciej opcji zamknie sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

Kwestie związane z mandatami z fotoradarów budzą wiele wątpliwości i są dość kontrowersyjne. Podważano zgodność z konstytucją, jednakże Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że obowiązek wskazania przez posiadacza osoby kierującej pojazdem jest zgodny z przepisami prawa.

 

Zdjęcia z fotoradaru często są nieostre i trudno wówczas zidentyfikować, kto prowadził. Dlatego też wprowadzono w przepisach obowiązek wskazania, komu powierzono pojazd, co nie jest jednoznaczne z tym, kto prowadził pojazd, gdyż z kolei ta osoba mogła komuś jeszcze innemu powierzyć pojazd.

 

Rzeczywiście tak, jak Pani wspomniała, istnieją trzy wyjścia. Można wskazać tę osobę, w tym przypadku Państwa syna, samemu przyjąć mandat, a także odmówić wskazania osoby. Ludzie próbują różnymi sposobami uniknąć otrzymania mandatu – wskazują np. osobę, której powierzono pojazd, potem ta osoba jeszcze inną i tak tworzy się łańcuszek, czekając na przedawnienie. Wiele osób tak robi, ale to też jest nieco ryzykowne. Inni wskazują na dwie, trzy osoby, gdyż wtedy nie wiedząc, kto dokładnie popełnił wykroczenie, nie można ukarać sprawcy, ale wówczas też te osoby będą wzywane.

 

Ostatnia koncepcja to ta wskazana przez Panią – odmowa wskazania osoby, której powierzono pojazd. Jest to zagrożone karą grzywny, zgodnie z art. 96 ust. 3 Kodeksu wykroczeń. Niewątpliwie nie jest to przyjemna sprawa, jednakże pozwala na uniknięcie otrzymania np. punktów karnych, a ponadto tutaj widzę, że prędkość została przekroczona znacznie, w związku z czym istnieje możliwość odebrania prawa jazdy na jakiś czas. W związku z tym już lepiej jest zapłacić sam mandat. W świetle obowiązujących przepisów sprawa jest dość prosta – skoro nie można ustalić sprawcy wykroczenia, a Pani mąż odmówi wskazania, popełni wykroczenie i powinna się ta sprawa zakończyć. Przepisy nie przewidują, co nastąpi później, dlatego powinno to zakończyć postępowanie.

 

Tak przedstawia się sprawa w świetle obowiązujących przepisów, gdyż podkreślam raz jeszcze – nie zapisano, co dalej, więc sprawa powinna się zakończyć. Dodatkowo w piśmie od Inspektoratu Transportu Drogowego nie ma mowy o dalszych konsekwencjach, a jedynie o mandacie. Nie mogę jednak dać gwarancji, czy nie będą jakoś próbować dalej prowadzić postępowania, choć szanse na to są małe. Odmowa wskazania wydaje być najprostszym sposobem, aby zakończyć postępowanie, a także najszybszym. Nie ma wówczas jednak sensu odmawiać mandatu i walczyć w sądzie, który może wymierzyć większą karę, a dodatkowo obciążyć kosztami postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus IX =

»Podobne materiały

Zapłata mandatu za niepełnoletnie dziecko

Moja siedemnastoletnia córka dostała mandat za jazdę autobusem bez biletu. Dostałam od zakładu komunikacji miejskiej wezwanie, z którego wynika, że to ja powinnam uiścić należność. Córka stwarza spore problemy wychowawcze i nie chcę regulować za nią jej długów. Czy faktycznie jako matka mam obowiąze

 

Czas na wystawienie mandatu

Dostałem wezwanie do zapłaty mandatu wystawionego z powodu niezatrzymania się na czerwonym świetle, które zostało stwierdzone przy pomocy urządzenia rejestrującego. Wykroczenie zostało popełnione pod koniec maja, pismo zaś otrzymałem dopiero na początku października. Ile czasu zostało przewidziane p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »