Niezgłoszenie darowizny mieszkania z US a uzyskanie zaświadczenia o zwolnieniu z podatku

• Autor: Aleksander Słysz

W 2008 r. córka otrzymała mieszkanie w formie darowizny notarialnej, lecz prawdopodobnie nie zgłosiła tego w US. Obecnie sprzedaje to mieszkanie i notariusz wymaga zaświadczenia z US o zwolnieniu z podatku. Jeszcze nie zgłaszała w US potrzeby uzyskania takiego zaświadczenia. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Niezgłoszenie darowizny mieszkania z US a uzyskanie zaświadczenia o zwolnieniu z podatku

Fot. Fotolia

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie a zaświadczenie z urzędu skarbowego o zwolnieniu z podatku

Jeśli córka otrzymała to mieszkanie od np. rodziców (czyli osób z kręgu, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn) w 2008 r., wszystko odbyło się prawidłowo.

Prawdą jest, że zasadniczo zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od, zasadniczo, dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Niemniej jednak zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 „obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron”. Jest to oczywiste albowiem taką umowę, w pewnym uproszczeniu, zgłasza notariusz. Córka zatem nie musiałaby w ww sytuacji składać zgłoszenia SD-Z2.

Artykuł 19 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony ma być np. zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem darowizny to notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. Córka może spokojnie i bez obaw wystąpić o takie zaświadczenie, jeśli miała miejsce sytuacja, którą opisałem powyżej – bez tego zaświadczenia notariusz nie sporządzi umowy.