Posiadanie ziemi rolnej powyżej 1 ha a ubezpieczenie w KRUS

• Autor: Michał Berliński

Chcę kupić kilka działek rolnych poniżej 1 ha tak, by uzbierał się 1 ha przeliczeniowy, i ubezpieczyć się w KRUS-ie. Teraz nie pracuję i nie jestem ubezpieczony w ZUS-ie. Czy dobrze rozumiem, że w momencie, kiedy będę miał powyżej 1 ha przeliczeniowego ziemi rolnej, mogę ubezpieczyć się w KRUS-ie?

Posiadanie ziemi rolnej powyżej 1 ha a ubezpieczenie w KRUS

Posiadanie gospodarstwa powyżej 1 ha a zgłoszenie do KRUS-u

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba stająca się właścicielem (posiadaczem), dzierżawcą lub użytkownikiem gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych i rozpoczynająca na nim działalność rolniczą oraz niepodlegająca ubezpieczeniu w ZUS-ie z innego tytułu i niemająca przyznanego prawa do emerytury lub renty ani prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych obowiązana jest w terminie 14 dni w jednostce organizacyjnej KRUS właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego:

  • poinformować o okolicznościach mających wpływ na własne podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz zgłosić osoby stale pracujące w gospodarstwie rolnym,
  • dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia na formularzu „Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rolników” (druk KRUS UD-2 dostępny na stronie www.krus.gov.pl w niezbędniku/wniosku do pobrania/ formularze/ubezpieczenia).

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia

Dla ułatwienia dokonania jednoznacznych ustaleń dotyczących podlegania ubezpieczeniu lub jego ustania przy dokonywaniu zgłoszenia wskazane jest okazanie oryginalnych dokumentów takich jak np.:

  • zaświadczenie z urzędu gminy określające powierzchnię posiadanych użytków rolnych, wyrażoną zarówno w ha fizycznych, jak i ha przeliczeniowych ze wskazaniem płatnika podatku rolnego lub nakaz podatku rolnego,
  • akt notarialny lub umowa dzierżawy potwierdzająca datę wejścia w posiadanie/dzierżawienie gruntów rolnych (może być odpis potwierdzony za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez pełnomocnika będącego adwokatem strony),
  • odpis aktu małżeństwa (w przypadku objęcia ubezpieczeniem małżonka rolnika pracującego w gospodarstwie rolnym lub gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem),
  • zaświadczenie od pracodawcy o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu w ZUS-ie / umowa o pracę / świadectwo pracy (dotyczy osób podejmujących zatrudnienie w okresie prowadzenia działalności rolniczej),
  • zaświadczenie z ZUS-u o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą),
  • zaświadczenie o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych (dotyczy osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych).

Zatem podsumowując – w przypadku posiadania nieruchomości powyżej 1 ha ma Pan obowiązek i może ubezpieczyć się w KRUS-ie.