Do kogo należą rośliny posadzone na działce stanowiącej współwłasność?

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Jestem współwłaścicielem działki. Od wielu lat sadzę na niej rośliny, drzewa i krzewy – na połowie przeze mnie użytkowanej, zgodnie z uzgodnieniami ustnymi. Nowy współwłaściciel od dłuższego czasu bez mojej zgody wycina i usuwa te rośliny (ignorując zakaz sądu). Do kogo one więc należą? Co mogę zrobić?

Do kogo należą rośliny posadzone na działce stanowiącej współwłasność?

Do kogo należą rośliny posadzone na gruncie będącym współwłasnością kilku osób?

Drzewa i krzewy stanowią część składową gruntu, na którym się znajdują, i „dzielą jego los”.

Jest to jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego określana sentencją superficies solo cedit (z łac. to, co jest na powierzchni, przypada gruntowi).

Zasada ta wyraża powiązanie gruntu z rzeczami trwale z tym gruntem związanym. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Oznacza to, że jeżeli grunt stanowi współwłasność kilku osób w częściach ułamkowych, również znajdujące się na nim drzewa i krzewy stanowią współwłasności tych osób w takich samych częściach jak grunt.

Poczynienie nakładów przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz wspólną

Dla samego faktu współwłasności drzew i krzewów nie ma znaczenia, kto je posadził (czyli dokonał nakładu na współwłasności), jak również fakt, iż nasadzenia zostały dokonane na części działki wydzielonej umownie do indywidualnego używania. Fakt poczynienia nakładów przez jednego z współwłaściciela na rzeczy wspólnej bierze się pod uwagę w momencie znoszenia współwłasności i dokonywania związanych z tym rozliczeń.

Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

Wydzielenie części działki do indywidualnego korzystania przez współwłaściciela

Niewątpliwie dokonywanie wycinki drzew i krzewów na części działki używanej przez Pana stoi w sprzeczności z art. 206 Kodeksu cywilnego tym bardziej, że używana przez Pana część stanowiącej współwłasność działki została umownie Panu wydzielona do indywidualnego używania.

Jeżeli współwłaściciel dokonuje wycinki wbrew zakazowi sądowemu, należy ten fakt zgłosić sądowi, który może nałożyć grzywnę w celu przymuszenia zobowiązanego do zastosowania się do sądowego orzeczenia.