Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Biologiczna oczyszczalnia ścieków w ogródku ROD

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 11.09.2020

Mam w ogródku działkowym należącym do ROD zamontowaną biologiczną oczyszczalnię ścieków 2000 l. Regularnie są wywożone nieczystości przez zakład komunalny (posiadam faktury za usługę). Czy mogę mieć w ogródku działkowym zamontowaną biologiczną oczyszczalnię ścieków, czy muszą ją zgłosić (zarząd, gmina)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków w ogródku ROD

Oczyszczalnia ścieków a pozwolenie na budowę

Co do zasady – zgodnie z jej art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego – pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Nowe brzmienie tego przepisu (tym razem pkt 5 i 6 zamiast pkt 3), które wejdzie w życie już 19.09.2020 r., stanowi: „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę; zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3”.

Zgłoszenie biologicznej oczyszczalni ścieków do organów nadzoru

Jeśli więc Pani oczyszczalnia ma wydajność do 7,50 m3 na dobę, to wymaga dokonania zgłoszenia zgodnego z art. 30 ustawy Prawo budowalne, do organu administracji architektoniczno-budowalnej. Jeśli nie, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie oczyszczalni na działce do zarządu ROD

W świetle przepisów budowa szamba czy oczyszczalni w ogrodzie działkowym musi być zgłoszona zarządowi ogrodu działkowego. Szamba/oczyszczalnie zalicza się do budowli i dlatego rozpoczęcie ich instalacji zależy od wydania stosownej zgody, która jest decyzją administracyjną. Ponadto zarząd ogrodu działkowego sprawuje nadzór nad lokalizacją i budową szamba/oczyszczalni. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ma prawo do wstrzymania inwestycji do czasu ich usunięcia. Wybudowanie na działce szamba lub jakiegokolwiek innego obiektu z naruszeniem warunków regulaminu ROD wiąże się dla działkowca z pewnymi konsekwencjami. Pierwszą z nich jest zazwyczaj konieczność usunięcia zbudowanego już obiektu. Jeśli działkowiec nie dostosuje się do nakazów, może mu grozić usunięcie z listy członków ROD i pozbawienie prawa do użytkowania działki.

 

Proszę też zapoznać się z regulaminem ROD. Być może stawia dodatkowe wymagania w tym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 0 =

»Podobne materiały

Usunięcie uschniętych drzew z ogrodu

Jestem właścicielką domu z ogrodem, mieszkam z matką. Moja matka matka usunęła 3 drzewa iglaste z tego ogrodu (sosna lub świerk o obwodzie pnia ok. 80–90 cm). Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 17.06.2017 r. przed wycięciem drzew należało dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia tych drzew, al

 

Sprowadzanie do polski odpadów z listy zielonej

Chciałbym założyć firmę, która będzie sprowadzać do polski odpady z listy zielonej. Będą to odpady złomu Cu oraz Al typu felga. Czyste, niezanieczyszczone. Jakie wymogi muszę spełnić, aby legalnie sprowadzić odpad spoza UE oraz UE do Polski? Odpad będzie sprzedawany do huty lub przywożony do mnie na

 

Wywóz śmieci i odpadów – jaka kara za brak umowy?

Nie zwarłam z urzędem gminny umowy na wywóz śmieci po zmianie ustawy, ponieważ nie wiedziałam, że muszę. Ponadto nie dostałam żadnych ponagleń czy wezwań do zapłaty z gminny, ani żadnych informacji, że powinnam jakąś deklarację złożyć. W tym czasie też mieszkałam ze swoim byłym partnerem w innym mie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »