Biologiczna oczyszczalnia ścieków w ogródku ROD

Mam w ogródku działkowym należącym do ROD zamontowaną biologiczną oczyszczalnię ścieków 2000 l. Regularnie są wywożone nieczystości przez zakład komunalny (posiadam faktury za usługę). Czy mogę mieć w ogródku działkowym zamontowaną biologiczną oczyszczalnię ścieków, czy muszą ją zgłosić (zarząd, gmina)?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków w ogródku ROD

Oczyszczalnia ścieków a pozwolenie na budowę

Co do zasady – zgodnie z jej art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego – pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Nowe brzmienie tego przepisu (tym razem pkt 5 i 6 zamiast pkt 3), które wejdzie w życie już 19.09.2020 r., stanowi: „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę; zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3”.

Zgłoszenie biologicznej oczyszczalni ścieków do organów nadzoru

Jeśli więc Pani oczyszczalnia ma wydajność do 7,50 m3 na dobę, to wymaga dokonania zgłoszenia zgodnego z art. 30 ustawy Prawo budowalne, do organu administracji architektoniczno-budowalnej. Jeśli nie, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie oczyszczalni na działce do zarządu ROD

W świetle przepisów budowa szamba czy oczyszczalni w ogrodzie działkowym musi być zgłoszona zarządowi ogrodu działkowego. Szamba/oczyszczalnie zalicza się do budowli i dlatego rozpoczęcie ich instalacji zależy od wydania stosownej zgody, która jest decyzją administracyjną. Ponadto zarząd ogrodu działkowego sprawuje nadzór nad lokalizacją i budową szamba/oczyszczalni. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ma prawo do wstrzymania inwestycji do czasu ich usunięcia. Wybudowanie na działce szamba lub jakiegokolwiek innego obiektu z naruszeniem warunków regulaminu ROD wiąże się dla działkowca z pewnymi konsekwencjami. Pierwszą z nich jest zazwyczaj konieczność usunięcia zbudowanego już obiektu. Jeśli działkowiec nie dostosuje się do nakazów, może mu grozić usunięcie z listy członków ROD i pozbawienie prawa do użytkowania działki.

Proszę też zapoznać się z regulaminem ROD. Być może stawia dodatkowe wymagania w tym zakresie.