.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypadek przy pracy, zwolnienie lekarskie i żądanie pracodawcy powrotu do pracy

Trzy dni temu miałem wypadem przy pracy – rozcięcie ręki na 10 cm i założone 7 szwów. Pracodawca dał mi dopiero w dniu wypadku umowę. Dostałem też kartę pusta do podpisania z natychmiastowym wypowiedzeniem, jak zacznę kombinować. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim jeszcze tydzień. Jednak pracodawca żąda abym powrócił do pracy pojutrze, bo inaczej mówi, że rozwiąże ze mną umowę i nie będę miał nic. Ręka mnie nadal boli, jeszcze mam szwy założone. Praca jest fizyczna. Co mam robić po wypadku w pracy i przy takich roszczeniach pracodawcy? Jakie mam prawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypadek przy pracy, zwolnienie lekarskie i żądanie pracodawcy powrotu do pracy

Rozwiązanie umowy po wypadku w pracy

W pierwszej kolejności pozwolę sobie zapytać, czy Pan podpisując umowę o pracę, podpisał od razu wypowiedzenie? O ile tak się stało, musi Pan sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce Pan nadal pracować u tego pracodawcy, czy też wolą Pana jest rezygnacja z zatrudnienia? Ma Pan bowiem możliwość powiadomienia PIP oraz organów ścigania. Musi Pan jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca winien powołać komisję do ustalenia przyczyn wypadku przy pracy, a w szczególności ustalenia, czy zdarzenie winno być za takie uznane. Rozwiązując zatem umowę o pracę, ma Pan bardzo dużo do stracenia. 

Uznanie wypadku za wypadek w pracy

Pozwoli Pan, iż w pierwszej kolejności wskażę, iż „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

 

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy”.

 

Możliwość uznania wypadku za wypadek przy pracy istnieje wówczas, gdy zdarzenie ma charakter nagły, wywołane jest przyczyną zewnętrzną, powoduje uraz lub śmierć, a także następuje w związku z pracę.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż bezsporne jest istnienie dwóch przesłanek, tj. zdarzenie zostało wywołane przyczyną zewnętrzną, a po drugie wywołało u Pana jako poszkodowanego rozstrój zdrowia. „Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny – w istniejących warunkach – wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym” (wyrok SN z dnia 18 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 87/99). Niestety nie wskazuje Pan, dlaczego doszło do wypadku, niemniej przyjmuję, że nie z przyczyn leżących po Pana stronie. 

Możliwość dochodzenia odszkodowania po wypadku w pracy

W chwili obecnej należałoby skierować do pracodawcy żądanie przedłożenia protokołu powypadkowego, względnie terminu Pańskiego przesłuchania. Zachodzi w ogóle pytanie, czy inspektor BHP wie o zdarzeniu? O ile bowiem wypadek będzie uznany za wypadek przy pracy, po pierwsze chorobowe wynosi 100%, a po drugie ma Pan możliwość dochodzenia dodatkowego odszkodowania. 

 

Rekapitulując, musi Pan sobie zadać pytanie, czego Pan oczekuje w przyszłości? Pracy u tegoż pracodawcy czy też traktowania zgodne z prawem? Musi Pan także zdawać sobie sprawę z tego, że jak będzie się Pan domagał ustalenia zdarzenia jako wypadku przy pracy, wówczas pracodawca zapewne zechce Pana zwolnić przy pierwszej możliwej sytuacji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu