.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypadek przy pracy, zwolnienie lekarskie i żądanie pracodawcy powrotu do pracy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.08.2020

Trzy dni temu miałem wypadem przy pracy – rozcięcie ręki na 10 cm i założone 7 szwów. Pracodawca dał mi dopiero w dniu wypadku umowę. Dostałem też kartę pusta do podpisania z natychmiastowym wypowiedzeniem, jak zacznę kombinować. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim jeszcze tydzień. Jednak pracodawca żąda abym powrócił do pracy pojutrze, bo inaczej mówi, że rozwiąże ze mną umowę i nie będę miał nic. Ręka mnie nadal boli, jeszcze mam szwy założone. Praca jest fizyczna. Co mam robić po wypadku w pracy i przy takich roszczeniach pracodawcy? Jakie mam prawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypadek przy pracy, zwolnienie lekarskie i żądanie pracodawcy powrotu do pracy

Rozwiązanie umowy po wypadku w pracy

W pierwszej kolejności pozwolę sobie zapytać, czy Pan podpisując umowę o pracę, podpisał od razu wypowiedzenie? O ile tak się stało, musi Pan sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce Pan nadal pracować u tego pracodawcy, czy też wolą Pana jest rezygnacja z zatrudnienia? Ma Pan bowiem możliwość powiadomienia PIP oraz organów ścigania. Musi Pan jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca winien powołać komisję do ustalenia przyczyn wypadku przy pracy, a w szczególności ustalenia, czy zdarzenie winno być za takie uznane. Rozwiązując zatem umowę o pracę, ma Pan bardzo dużo do stracenia. 

Uznanie wypadku za wypadek w pracy

Pozwoli Pan, iż w pierwszej kolejności wskażę, iż „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

 

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy”.

 

Możliwość uznania wypadku za wypadek przy pracy istnieje wówczas, gdy zdarzenie ma charakter nagły, wywołane jest przyczyną zewnętrzną, powoduje uraz lub śmierć, a także następuje w związku z pracę.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż bezsporne jest istnienie dwóch przesłanek, tj. zdarzenie zostało wywołane przyczyną zewnętrzną, a po drugie wywołało u Pana jako poszkodowanego rozstrój zdrowia. „Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny – w istniejących warunkach – wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym” (wyrok SN z dnia 18 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 87/99). Niestety nie wskazuje Pan, dlaczego doszło do wypadku, niemniej przyjmuję, że nie z przyczyn leżących po Pana stronie. 

Możliwość dochodzenia odszkodowania po wypadku w pracy

W chwili obecnej należałoby skierować do pracodawcy żądanie przedłożenia protokołu powypadkowego, względnie terminu Pańskiego przesłuchania. Zachodzi w ogóle pytanie, czy inspektor BHP wie o zdarzeniu? O ile bowiem wypadek będzie uznany za wypadek przy pracy, po pierwsze chorobowe wynosi 100%, a po drugie ma Pan możliwość dochodzenia dodatkowego odszkodowania. 

 

Rekapitulując, musi Pan sobie zadać pytanie, czego Pan oczekuje w przyszłości? Pracy u tegoż pracodawcy czy też traktowania zgodne z prawem? Musi Pan także zdawać sobie sprawę z tego, że jak będzie się Pan domagał ustalenia zdarzenia jako wypadku przy pracy, wówczas pracodawca zapewne zechce Pana zwolnić przy pierwszej możliwej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »