Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z synem narkomanem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.08.2020

Mój syn jest narkomanem. Spłaciłam za niego już wiele pożyczek tzw. chwilówek, ale niestety to nie ma końca. Spłacając go, otwieram mu kolejną furtkę na kolejne pożyczki. Czy mogę poprosić syna, aby sam się ubezwłasnowolnił tymczasowo, na czas wyleczenia? Muszę dokonać jakiegoś szantażu, że spłacę kolejne jego długi, jeśli podpisze mi dokument o tym, że nie może na chwilę obecną podejmować czynności prawnych z powodu choroby. Boję się również, że spadek w postaci mieszkania po babci dla mojego syna zostanie sprzedany za grosze na spłatę długów za narkotyki. Stąd prośba o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z synem narkomanem

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c., przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

 

Z treści Pani pytania wynika, że Pani syn ma problemy z narkotykami. Z tego powodu bardzo często zaciąga zadłużenie. Częstokroć zadłużenie spłaca Pani osobiście, co otwiera mu drogę do kolejnych zadłużeń. Zastanawia się Pani, czy może go prosić, by się sam tymczasowo ubezwłasnowolnił.

Brak możliwości samodzielnego ubezwłasnowolnienia się narkomana

W mojej ocenie jedynie działanie znajdujące swe umocowanie w przepisach prawa będzie tutaj skuteczne. Innymi słowy musi Pani wykorzystać instrumenty, które w swej walce okażą się skuteczne. Osobiście uważam, że szantaż, który Pani wskazała, może nie odnieść oczekiwanego skutku, bowiem przepisy prawa nie znają instytucji samodzielnego tymczasowego ubezwłasnowolnienia. Innymi słowy nawet jeżeli syn takowe oświadczenie podpisze, to nie będzie ono miało żądnego skutku, żadnej mocy. Tym samym uważam, że taka droga nie jest drogą dobrą. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że syn zechce uzyskać poradę prawną co do skuteczności takiego oświadczenia, a wówczas będzie mógł Panią manipulować.

Ubezwłasnowolnienie syna narkomana

W mojej ocenie, choć zdaję sobie sprawę z tego, że jako dla matki takie działanie będzie bardzo ciężkie, winna Pani wystąpić o ubezwłasnowolnienie syna. Taki krok pokaże synowi, że żarty się skończyły. Musi mieć Pani także świadomość, a odnoszę wrażenie, że takową Pani posiada, że ubezwłasnowolnienie nie jest stanem danym raz na zawsze. W sytuacji zmiany zachowania poradzenia sobie z problemem narkotykowym ubezwłasnowolnienie zostanie cofnięte. Wobec powyższego, oświadczenie syna o „poddaniu się tymczasowemu ubezwłasnowolnieniu”, nie ma żadnego znaczenia dla dalszych losów syna, a może jedynie pogorszyć sytuację, jeżeli syn zorientuje się, że pismo nie ma żadnego mocy sprawczej.

 

Dodam, że w prawie mamy ubezwłasnowolnienie częściowe, a nie tymczasowe. Niemniej o tym, jaki rodzaj ubezwłasnowolnienia zastosować, decydują biegli lekarze. Jeżeli syn nie stawi się na badania, względnie nie stawi się na rozprawę, wówczas zostanie na nią doprowadzony. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus V =

»Podobne materiały

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Czy można go ubezwłasnowolnić, choćby ze względu na to, że wykazuje on z

 

Uprawnienia do podejmowania decyzji o leczeniu za chorego syna

Nasz syn ma 37 lat, jest ciężko upośledzony, całkowicie niesamodzielny, wiele razy był operowany. Czeka go kolejny zabieg w narkozie i zapytano nas, czy mamy prawo do podejmowania takiej decyzji (o leczeniu) za syna. Jak uzyskać takie pełnomocnictwo bez ubezwłasnowolniania syna?

 

Włączenie się do postępowania o ubezwłasnowolnienie jako uczestnik

Brat złożył wniosek o ubezwłasnowolnienie mamy. Co dzieje się w czasie procedury o ubezwłasnowolnienie? Czy podczas trwania takiego postępowania wyznaczany jest kurator (opiekun) dla mamy? Co należy do jego obowiązków?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »