.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Problem z synem narkomanem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.08.2020

Mój syn jest narkomanem. Spłaciłam za niego już wiele pożyczek tzw. chwilówek, ale niestety to nie ma końca. Spłacając go, otwieram mu kolejną furtkę na kolejne pożyczki. Czy mogę poprosić syna, aby sam się ubezwłasnowolnił tymczasowo, na czas wyleczenia? Muszę dokonać jakiegoś szantażu, że spłacę kolejne jego długi, jeśli podpisze mi dokument o tym, że nie może na chwilę obecną podejmować czynności prawnych z powodu choroby. Boję się również, że spadek w postaci mieszkania po babci dla mojego syna zostanie sprzedany za grosze na spłatę długów za narkotyki. Stąd prośba o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z synem narkomanem

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c., przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

 

Z treści Pani pytania wynika, że Pani syn ma problemy z narkotykami. Z tego powodu bardzo często zaciąga zadłużenie. Częstokroć zadłużenie spłaca Pani osobiście, co otwiera mu drogę do kolejnych zadłużeń. Zastanawia się Pani, czy może go prosić, by się sam tymczasowo ubezwłasnowolnił.

Brak możliwości samodzielnego ubezwłasnowolnienia się narkomana

W mojej ocenie jedynie działanie znajdujące swe umocowanie w przepisach prawa będzie tutaj skuteczne. Innymi słowy musi Pani wykorzystać instrumenty, które w swej walce okażą się skuteczne. Osobiście uważam, że szantaż, który Pani wskazała, może nie odnieść oczekiwanego skutku, bowiem przepisy prawa nie znają instytucji samodzielnego tymczasowego ubezwłasnowolnienia. Innymi słowy nawet jeżeli syn takowe oświadczenie podpisze, to nie będzie ono miało żądnego skutku, żadnej mocy. Tym samym uważam, że taka droga nie jest drogą dobrą. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że syn zechce uzyskać poradę prawną co do skuteczności takiego oświadczenia, a wówczas będzie mógł Panią manipulować.

Ubezwłasnowolnienie syna narkomana

W mojej ocenie, choć zdaję sobie sprawę z tego, że jako dla matki takie działanie będzie bardzo ciężkie, winna Pani wystąpić o ubezwłasnowolnienie syna. Taki krok pokaże synowi, że żarty się skończyły. Musi mieć Pani także świadomość, a odnoszę wrażenie, że takową Pani posiada, że ubezwłasnowolnienie nie jest stanem danym raz na zawsze. W sytuacji zmiany zachowania poradzenia sobie z problemem narkotykowym ubezwłasnowolnienie zostanie cofnięte. Wobec powyższego, oświadczenie syna o „poddaniu się tymczasowemu ubezwłasnowolnieniu”, nie ma żadnego znaczenia dla dalszych losów syna, a może jedynie pogorszyć sytuację, jeżeli syn zorientuje się, że pismo nie ma żadnego mocy sprawczej.

 

Dodam, że w prawie mamy ubezwłasnowolnienie częściowe, a nie tymczasowe. Niemniej o tym, jaki rodzaj ubezwłasnowolnienia zastosować, decydują biegli lekarze. Jeżeli syn nie stawi się na badania, względnie nie stawi się na rozprawę, wówczas zostanie na nią doprowadzony. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - II =

07.01.2022

Tylko co to da? W efekcie kobieta przejmie formalnie odpowiedzialność za wszystkie wybryki syna jako opiekun prawny. Jedyne co zyska, to fakt nienaliczania odsetek od zaciąganych kolejnych pożyczek, które i tak będzie musiała spłacać. I tym razem będzie już na niej ciążył obowiązek spłaty długu. Wydaje mi się, że lepiej będzie złożyć wniosek do sądu o przymusowe skierowanie na leczenie na podstawie art. 24 w zw. art. 26 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi powołując się przesłanki medyczne i społeczne. W orzecznictwie można spotkać wyroki, które odnoszą się też do narkomanów, a nie tylko do alkoholików.

NIKA

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl