Odstąpienie od umowy z wykonawcą - niezwrócona zaliczka

• Opublikowano: 17-05-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Zawarliśmy umowę z fachowcem (jednoosobowa działalność gospodarcza) na wykonanie elewacji domu, wpłaciliśmy zaliczkę – 5 tys. zł. Niedługo potem od umowy odstąpiliśmy, gdyż znaleźliśmy inną ekipę, która mogła podjąć się szybciej i do tego przyjęli również do wykonania dodatkowe roboty na dachu. O naszej decyzji poinformowaliśmy wykonawcę na Mesengerze. Nie był rozczarowany, bo stwierdził, że i tak nie był w stanie wykonać u nas robót w ustalonym terminie, gdyż wykonuje zlecenie za granicą. Zgodził się bez problemów na odstąpienie od umowy i zobowiązał, że zaraz po powrocie zwróci nam zaliczkę. Wysłaliśmy odstąpienie od umowy, odebrał je i cisza. Następny krok to wezwanie do zapłaty, czyli zwrotu zaliczki, ale już tego listu od nas nie odebrał, telefonu nie odbiera, profil na FB usunął. Co możemy zrobić? Mąż nawet udał się do niego, ale nikt mu nie otworzył, a sąsiadka powiedziała, że nie jest pierwszym, który szuka tego majstra.

Odstąpienie od umowy z wykonawcą - niezwrócona zaliczka

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa

Jeżeli z wykonawcą nie ma kontaktu, to proponuję złożyć do prokuratury rejonowej miejsca zamieszkania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa, albowiem wykonawca zobowiązał się do zwrotu płatności.

Zgodnie bowiem z treścią art. 286 § 1 Kodeku karnego (K.k.): „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Znamiona przestępstwa oszustwa

Do znamion przestępstwa z art. 286 § 1 K.k. należą trzy oszukańcze sposoby jego popełnienia: wprowadzenie innej osoby w błąd, wyzyskanie błędu, wyzyskanie niezdolności innej osoby do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Pierwszy i drugi opiera się na błędzie pokrzywdzonego, którego wyobrażenie o rzeczywistości nie odpowiada faktom w zakresie istotnym dla podjęcia decyzji o określonym rozporządzeniu mieniem (wyr. SN z 2.12.2002 r., IV KKN 135/00, Prok. i Pr. – wkł. 2003, Nr 6, poz. 8).

Sprawca albo błąd ten wywołuje, przedstawiając pokrzywdzonemu fałszywy obraz rzeczywistości, albo wykorzystuje fakt, że pokrzywdzony z innego powodu jest już w błędzie. Trzeci sposób popełnienia oszustwa wiąże się ze szczególnymi cechami osoby dokonującej rozporządzenia mieniem. Jej niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania może mieć charakter zarówno trwały (gdy przyczyną jest np. niedojrzałość), jak i przejściowy (gdy przyczyną jest np. stan odurzenia) (zob. np. wyr. SA we Wrocławiu z 18.12.2015 r., II AKa 307/15, Legalis; wyr. SA w Gdańsku z 18.11.2015 r., II AKa 339/15, Legalis).

Pozew o zapłatę przeciwko wykonawcy

Z uwagi na powyższe, w Państwa przypadku mogło dojść do spełnienia znamion powyższego czynu zabronionego i wobec tego może Pani spróbować złożyć takie zawiadomienie. Nawet jeżeli prokurator umorzy postępowanie, to będzie Pani posiadała wgląd do akt sprawy, a w nich ustali Pani obecny adres zamieszkania wykonawcy i będzie Pani mogła założyć sprawę o zapłatę – kierując do sądu rejonowego miejsca zamieszkania wykonawcy pozew o zapłatę.