Czy ja jako stażystka muszę też przychodzić do pracy w sobotę?

Jestem na stażu z urzędu pracy, pracuję po 8 godzin dziennie w urzędzie skarbowym. Urząd skarbowy ma dzień wolny w tygodniu, natomiast odpracowuje ten dzień w niektóre soboty. Czy ja jako stażystka muszę też przychodzić do pracy w sobotę?

Czy ja jako stażystka muszę też przychodzić do pracy w sobotę?

Fot. Fotolia

Czy bezrobotny może odbywać staż w soboty?

Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy do pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej”.

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. Nr 142, poz. 1160) „czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo”.

Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych.

Starosta może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedzielę i święta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.

Przepisy nie zabraniają stażystom pracy w sobotę (jak dzieje się to w przypadku niedzieli czy dnia świątecznego), wobec czego, jeśli w tygodniu zarządzono dzień wolny i w zamian za to pracownicy przychodzą do pracy w sobotę, Panią także ta zasada obejmuje.