Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cesja umowy na roboty budowlane bez wspominania inwestorowi o kłopotach finansowych spółki

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 24.07.2017

Mamy podpisaną umowę na roboty budowlane z inwestorem. Posiadamy dwie spółki z o. o. i z powodu problemów finansowych chcielibyśmy zrobić cesję umowy z inwestorem na drugą spółkę. Jak można wskazać powód inwestorowi, by nie wspominać o kłopotach finansowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy prawa wskazują jedynie, że dokonanie cesji długu wymaga zgody kontrahenta. Wynika to z następującej konstrukcji prawnej z Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 509.

§ 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.”

 

„Art. 519.

§ 1. Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu).

§ 2. Przejęcie długu może nastąpić:

1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;

2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna”.

 

Oba te przepisy trzeba stosować łącznie przy umowach wzajemnych, do których należy zawarta przez Was umowa, bowiem w tego typu umowach jest się zarówno dłużnikiem, jak i wierzycielem odpowiednio do umówionego zakresu zobowiązań. Kluczowa w tej sytuacji pozostaje więc:

 

  1. treść łączącej podmioty umowy,
  2. przyczyna i cel takiej cesji.

 

Rozumiem i zakładam, że te kłopoty finansowe polegają na tym, że wolelibyście, aby Państwa spółka nie otrzymała zapłaty, bowiem zostanie z niej wyegzekwowana kwota, której nie chcecie stracić. W takiej sytuacji w zasadzie oczekiwany efekt można osiągnąć, podpisując umowę cesji wierzytelności, co nie wymaga zgody dłużnika (w tym przypadku inwestora). Jeżeli jednak chodzi o innego rodzaju kłopoty, które wiązałyby się z brakiem środków i mocy przerobowych na realizację zadania określonego w umowie – wówczas cesja byłaby możliwa tylko za zgoda wierzyciela (inwestora).

 

Dlatego najpierw należy wnikliwie przeanalizować umowę, aby upewnić się, że inwestor nie zastrzegł sobie mimo wszystko prawa do dokonywania jakiejkolwiek cesji przez kontrahenta – bo wtedy powyższe traci na aktualności. Jeżeli więc umowa przewidywałaby obowiązek uzyskania zgody, to taka zgoda byłaby konieczna bez względu na teść powyższych przepisów.

 

Zakładam jednak, że takiego zastrzeżenia nie było, zaś Państwa firma chce uniknąć egzekucji z zapłaconej przez inwestora ceny. W takim przypadku w oparciu o art. 509 spółki zawarłyby umowę cesji wierzytelności. Po zawarciu umowy należy jedynie poinformować kontrahenta o cesji oraz o niezbędnych danych technicznych do rozliczenia z „druga spółką”, na rzecz której wpływałaby zapłata za wykonanie przez Państwa robót budowlanych. Taka cesja nie zmienia niczego w zakresie zobowiązań wobec inwestora, tzn. to nadal Państwa spółka ma obowiązek wykonania umowy.

 

Na koniec muszę jednak dodać, że jeżeli już przeciw Państwa spółce toczy się egzekucja, to taka cesja zostanie anulowana przez komornika jako czynność zmierzająca do uszczuplenia majątku dłużnika.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + dziesięć =

»Podobne materiały

Zwolnienie za niewykonanie planu sprzedaży

Pracowałem w banku; jak każdy w tej instytucji musiałem wykonać określony plan sprzedaży, jednak moja przełożona – zamiast pomagać – starała mi się to utrudnić (np. zwlekając z rozpatrzeniem wniosków kredytowych tak długo, aż klienci rezygnowali). Myślałem, że karą za zbyt małą liczbę wn

 

Praca na zmianę z koleżanką i zastępowanie się podczas urlopów

Pracuję w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę. Pracuję na przemian z koleżanką: 12 godz. ja, 12 godz. ona. W lipcu i sierpniu byłam na urlopie wypoczynkowym po 36 godz. w każdym miesiącu. Analogicznie koleżanka. Kiedy koleżanka była na urlopie, ja za nią pracowałam codziennie. Miałam wówczas prz

 

Czy można mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?

Mam umowę o pracę pełny etat w jednej firmie. Jakie mam możliwości podjęcia dodatkowej pracy? Jaka to może być umowa, ile godzin w tygodniu/miesiącu mogłabym pracować? Czy mogę mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?

 

Zamiana nieruchomości w rodzinie

Planujemy zamianę nieruchomości. Rozważamy dwa warianty: umowa zamiany lub dwie darowizny. Pierwsza nieruchomość to dom jednorodzinny, jego właścicielem jest małżeństwo. Zakupiony częściowo na kredyt (jego wartość 100 tys. zł). Druga nieruchomość to mieszkanie w kamienicy – jego

 

Wniosek o założenie księgi wieczystej – jak odnaleźć współwłaścicieli?

Odnalazłem stary akt notarialny, z którego wynika, że moja żona i teściowa są współwłaścicielkami 20% pewnej nieruchomości. Kupna dokonali przodkowie, następnie w wyniku dekretu Bieruta nieruchomość trafiła pod władanie miasta Warszawy. Udało mi się ustalić jej adres, ale nigdzie w urzędzie przodkow

 

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

 

Opłaty za media przy najmie lokalu użytkowego

Wynajmuję lokal na podstawie umowy najmu lokalu użytkowego. W umowie zawarty jest punkt o opłatach eksploatacyjnych, czyli mediach, które mają być ponoszone przeze mnie: woda, śmieci, prąd. Czy muszę płacić także za dystrybucję prądu? Wynajmuję tylko część powierzchni z całości budynku. Właściciel w

 

Odstąpienie od umowy bez podania przyczyny

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłam w hurtowni (przez Internet) tzw. mix odzieży katalogowej. Niestety towar mi nie odpowiadał, więc odesłałam go do hurtowni. Mailem powiadomiłam hurtownię o zwrocie. Odpowiedziano mi, iż zwrotu nie przyjmą, ponieważ dziesięciodniowy termin na odstąpienie od um

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »