
Indywidualne Porady Prawne
Czy można mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.03.2019 |
Mam umowę o pracę pełny etat w jednej firmie. Jakie mam możliwości podjęcia dodatkowej pracy? Jaka to może być umowa, ile godzin w tygodniu/miesiącu mogłabym pracować? Czy mogę mieć dwie umowy o pracę na pełny etat? |
![]() Fot. Fotolia |
Czy są ograniczenia co do ilości umów o pracę zawieranych jednocześnie z różnymi pracodawcami?Przepisy prawa pracy w ogóle nie regulują takiej materii. Ustawodawca wyszedł bowiem z założenia, ze żadne ograniczenia nie są tutaj potrzebne – pracownik sam podejmuje decyzję, czy chce podjąć prace w dwóch miejscach pracy i w jakim wymiarze.
Tak więc może Pani podjąć drugą pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie właściwie dowolnej umowy, w tym umowy o pracę. Jeśli obie umowy miałyby być na pełny etat, musi Pani jedynie sprawdzić, czy godziny pracy nie będą ze sobą kolidowały. Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”. Oznacza to, że u każdego pracodawcy – gdy będzie Pani zatrudniona na dwóch pełnych etatach – dziennie musiałaby Pani przepracować po 8 godzin. To może być problematyczne jedynie dla Pani, bo łącznie jest to 16 godzin pracy na dobę.
Zupełnie inaczej ma się kwestia dwóch umów z tym samym pracodawcą. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie podkreśla, że zasadą powinno być pozostawanie z danym pracownikiem w jednym stosunku pracy, natomiast pozostawanie z jednym pracodawcą w kilku stosunkach pracy jest wyjątkiem.
Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości, aby z pracownikiem zawrzeć dwie odrębne umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku praca wykonywana na podstawie kolejnej umowy o pracę musi różnić się rodzajowo od pracy wykonywanej na podstawie podstawowej umowy o pracę.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>