.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.03.2019

Mam umowę o pracę pełny etat w jednej firmie. Jakie mam możliwości podjęcia dodatkowej pracy? Jaka to może być umowa, ile godzin w tygodniu/miesiącu mogłabym pracować? Czy mogę mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?

Fot. Fotolia

Czy są ograniczenia co do ilości umów o pracę zawieranych jednocześnie z różnymi pracodawcami?

Przepisy prawa pracy w ogóle nie regulują takiej materii. Ustawodawca wyszedł bowiem z założenia, ze żadne ograniczenia nie są tutaj potrzebne – pracownik sam podejmuje decyzję, czy chce podjąć prace w dwóch miejscach pracy i w jakim wymiarze.

 

Tak więc może Pani podjąć drugą pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie właściwie dowolnej umowy, w tym umowy o pracę. Jeśli obie umowy miałyby być na pełny etat, musi Pani jedynie sprawdzić, czy godziny pracy nie będą ze sobą kolidowały.

Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”. Oznacza to, że u każdego pracodawcy – gdy będzie Pani zatrudniona na dwóch pełnych etatach – dziennie musiałaby Pani przepracować po 8 godzin. To może być problematyczne jedynie dla Pani, bo łącznie jest to 16 godzin pracy na dobę.

 

Zupełnie inaczej ma się kwestia dwóch umów z tym samym pracodawcą. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie podkreśla, że zasadą powinno być pozostawanie z danym pracownikiem w jednym stosunku pracy, natomiast pozostawanie z jednym pracodawcą w kilku stosunkach pracy jest wyjątkiem. 

 

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości, aby z pracownikiem zawrzeć dwie odrębne umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku praca wykonywana na podstawie kolejnej umowy o pracę musi różnić się rodzajowo od pracy wykonywanej na podstawie podstawowej umowy o pracę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »