Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 10.03.2019

Od 6 miesięcy przelewam co miesiąc 1000 zł na konto rodziców. Będę to kontynuował przez najbliższe lata. Czy trzeba to zgłosić do US? Kiedy? Czy płaci się podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

Pańskie wpłaty na konto rodziców można oceniać jako darowiznę lub alimenty. Różnice są jednak istotne z punktu widzenia prawa podatkowego i Pańskich interesów.

 

Zasadniczo alimenty to obowiązek utrzymania osób, które własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie utrzymania. Można uznać, że pomoc miesięczna, finansowa dla rodziców to alimenty. Te jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych są dochodem. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „mogą być zwolnione z podatku alimenty: a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; b) na rzecz innych osób, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł”.

 

Alimenty będą więc zwolnione z PIT pod pewnymi warunkami. Pan wpłaca rodzicom dobrowolnie kwoty i to przekraczające 700 zł. Zatem przy takim założeniu wprawdzie uniknąłby Pan formalnych obowiązków zgłaszania wpłat do urzędu skarbowego (o czym  w dalszej części), jednak rodzice musieliby rozliczać te kwoty w corocznym zeznaniu PIT i uiszczać od nich podatek dochodowy. Ponadto, mogłoby się okazać, że US, z uwagi na fakt, iż brak jest tutaj nakazu sądowego uiszczania alimentów, stwierdziłby po czasie, że wpłaty alimentami nie są i podlegają ustawie o podatku od spadków i darowizn. To mogłoby się wiązać z uznaniem, iż darowizna nie była zgłoszona, a zatem nie mają do niej zastosowania zwolnienia.

 

W związku z powyższym kwoty, które Pan przekazuje, najlepiej uznać za darowiznę i zgłosić we właściwym urzędzie. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego ( w tym przypadku chwila wykonania darowizny),

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę wolną od tego podatku, czyli 9637 zł udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

 

Jak Pan zatem widzi, darowizna w rodzinie nie podlega opodatkowaniu, o ile zostaną spełnione pewne warunki formalne. Pan dokonuje przelewów na konto rodziców (warto wskazać w tytule, iż jest to darowizna), więc jeden z nich jest już spełniony. Darowizn dokonuje Pan od 6 miesięcy, więc na pewno jest czas, by je zgłosić. Ponadto na chwilę obecną darowizna nie przekracza w sumie kwoty wolnej od podatku, więc nawet obowiązek zgłoszenia chwilowo odpada. Obowiązek zgłoszenia powstanie dopiero po 10 miesiącu płacenia darowizny (o ile nie było większych darowizn wcześniej).

 

W tej sytuacji będzie Pan miał 6 miesięcy na zgłoszenie (na odpowiednim druku) takiej 11. darowizny do US. Ponieważ na zgłoszenie darowizny jest 6 miesięcy od jej dokonania, może Pan zgłaszać 6 miesięcznych darowizn raz na pół roku, co na pewno zmniejszy uciążliwość czynienia zadość obowiązkowi zgłoszenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 1 =

»Podobne materiały

Podatek spadkowy a pobyt za granicą

W październiku 2008 r. sąd zatwierdził spadek po mojej zmarłej mamie. Ponieważ stale mieszkam za granicą, nie miałem możliwości odebrania pism z urzędu skarbowego, które przychodziły na adres zmarłej mamy. Będąc w Polsce w styczniu, dowiedziałem się w urzędzie skarbowym, że muszę zapłacić podatek sp

Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Na mocy testamentu sporządzonego przez moją zmarłą siostrę nasza mama i córka siostry odziedziczyły po niej dom. Po uprawomocnieniu się wyroku w listopadzie 2008 r., sprzedały dom pół roku później. Czy mama musi zapłacić teraz podatek od sprzedaży?

Podatek od darowizny a NIP

Od kilku lat przebywam w Anglii, gdzie wyjechałem zaraz po skończeniu szkoły średniej. W Polsce nie mam więc nadanego NIP-u. Wujek chce mi podarować dom z ogrodem, za co będę musiał zapłacić podatek od darowizny. Czy powinienem wystąpić o NIP w momencie otrzymania darowizny? Czy w Anglii też będę mu
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »