.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

Od 6 miesięcy przelewam co miesiąc 1000 zł na konto rodziców. Będę to kontynuował przez najbliższe lata. Czy trzeba to zgłosić do US? Kiedy? Czy płaci się podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

Fot. Fotolia

Czy comiesięczne wpłaty na konto rodziców będą uznane za darowiznę?

Pańskie wpłaty na konto rodziców można oceniać jako darowiznę lub alimenty. Różnice są jednak istotne z punktu widzenia prawa podatkowego i Pańskich interesów.

 

Zasadniczo alimenty to obowiązek utrzymania osób, które własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie utrzymania. Można uznać, że pomoc miesięczna, finansowa dla rodziców to alimenty. Te jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych są dochodem. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „mogą być zwolnione z podatku alimenty: a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; b) na rzecz innych osób, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł”.

Pomoc finansowa rodzicom - dobrowolne alimenty czy darowizna?

Alimenty będą więc zwolnione z PIT pod pewnymi warunkami. Pan wpłaca rodzicom dobrowolnie kwoty i to przekraczające 700 zł. Zatem przy takim założeniu wprawdzie uniknąłby Pan formalnych obowiązków zgłaszania wpłat do urzędu skarbowego (o czym w dalszej części), jednak rodzice musieliby rozliczać te kwoty w corocznym zeznaniu PIT i uiszczać od nich podatek dochodowy. Ponadto, mogłoby się okazać, że US, z uwagi na fakt, iż brak jest tutaj nakazu sądowego uiszczania alimentów, stwierdziłby po czasie, że wpłaty alimentami nie są i podlegają ustawie o podatku od spadków i darowizn. To mogłoby się wiązać z uznaniem, iż darowizna nie była zgłoszona, a zatem nie mają do niej zastosowania zwolnienia.

 

W związku z powyższym kwoty, które Pan przekazuje, najlepiej uznać za darowiznę i zgłosić we właściwym urzędzie. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego ( w tym przypadku chwila wykonania darowizny),

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę wolną od tego podatku, czyli 9637 zł udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Darowizna od syna a podatek

Jak Pan zatem widzi, darowizna w rodzinie nie podlega opodatkowaniu, o ile zostaną spełnione pewne warunki formalne. Pan dokonuje przelewów na konto rodziców (warto wskazać w tytule, iż jest to darowizna), więc jeden z nich jest już spełniony. Darowizn dokonuje Pan od 6 miesięcy, więc na pewno jest czas, by je zgłosić. Ponadto na chwilę obecną darowizna nie przekracza w sumie kwoty wolnej od podatku, więc nawet obowiązek zgłoszenia chwilowo odpada. Obowiązek zgłoszenia powstanie dopiero po 10 miesiącu płacenia darowizny (o ile nie było większych darowizn wcześniej).

 

W tej sytuacji będzie Pan miał 6 miesięcy na zgłoszenie (na odpowiednim druku) takiej 11. darowizny do US. Ponieważ na zgłoszenie darowizny jest 6 miesięcy od jej dokonania, może Pan zgłaszać 6 miesięcznych darowizn raz na pół roku, co na pewno zmniejszy uciążliwość czynienia zadość obowiązkowi zgłoszenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu