Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 10.03.2019

Od 6 miesięcy przelewam co miesiąc 1000 zł na konto rodziców. Będę to kontynuował przez najbliższe lata. Czy trzeba to zgłosić do US? Kiedy? Czy płaci się podatek?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pańskie wpłaty na konto rodziców można oceniać jako darowiznę lub alimenty. Różnice są jednak istotne z punktu widzenia prawa podatkowego i Pańskich interesów.

 

Zasadniczo alimenty to obowiązek utrzymania osób, które własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie utrzymania. Można uznać, że pomoc miesięczna, finansowa dla rodziców to alimenty. Te jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych są dochodem. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „mogą być zwolnione z podatku alimenty: a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; b) na rzecz innych osób, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł”.

 

Alimenty będą więc zwolnione z PIT pod pewnymi warunkami. Pan wpłaca rodzicom dobrowolnie kwoty i to przekraczające 700 zł. Zatem przy takim założeniu wprawdzie uniknąłby Pan formalnych obowiązków zgłaszania wpłat do urzędu skarbowego (o czym  w dalszej części), jednak rodzice musieliby rozliczać te kwoty w corocznym zeznaniu PIT i uiszczać od nich podatek dochodowy. Ponadto, mogłoby się okazać, że US, z uwagi na fakt, iż brak jest tutaj nakazu sądowego uiszczania alimentów, stwierdziłby po czasie, że wpłaty alimentami nie są i podlegają ustawie o podatku od spadków i darowizn. To mogłoby się wiązać z uznaniem, iż darowizna nie była zgłoszona, a zatem nie mają do niej zastosowania zwolnienia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

 

W związku z powyższym kwoty, które Pan przekazuje, najlepiej uznać za darowiznę i zgłosić we właściwym urzędzie. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego ( w tym przypadku chwila wykonania darowizny),

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę wolną od tego podatku, czyli 9637 zł udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

 

Jak Pan zatem widzi, darowizna w rodzinie nie podlega opodatkowaniu, o ile zostaną spełnione pewne warunki formalne. Pan dokonuje przelewów na konto rodziców (warto wskazać w tytule, iż jest to darowizna), więc jeden z nich jest już spełniony. Darowizn dokonuje Pan od 6 miesięcy, więc na pewno jest czas, by je zgłosić. Ponadto na chwilę obecną darowizna nie przekracza w sumie kwoty wolnej od podatku, więc nawet obowiązek zgłoszenia chwilowo odpada. Obowiązek zgłoszenia powstanie dopiero po 10 miesiącu płacenia darowizny (o ile nie było większych darowizn wcześniej).

 

W tej sytuacji będzie Pan miał 6 miesięcy na zgłoszenie (na odpowiednim druku) takiej 11. darowizny do US. Ponieważ na zgłoszenie darowizny jest 6 miesięcy od jej dokonania, może Pan zgłaszać 6 miesięcznych darowizn raz na pół roku, co na pewno zmniejszy uciążliwość czynienia zadość obowiązkowi zgłoszenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek spadkowy a pobyt za granicą

W październiku 2008 r. sąd zatwierdził spadek po mojej zmarłej mamie. Ponieważ stale mieszkam za granicą, nie miałem możliwości odebrania pism z urzędu skarbowego, które przychodziły na adres zmarłej mamy. Będąc w Polsce w styczniu, dowiedziałem się w urzędzie skarbowym, że muszę

Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Na mocy testamentu sporządzonego przez moją zmarłą siostrę nasza mama i córka siostry odziedziczyły po niej dom. Po uprawomocnieniu się wyroku w listopadzie 2008 r., sprzedały dom pół roku później. Czy mama musi zapłacić teraz podatek od sprzedaży?

Podatek od darowizny a NIP

Od kilku lat przebywam w Anglii, gdzie wyjechałem zaraz po skończeniu szkoły średniej. W Polsce nie mam więc nadanego NIP-u. Wujek chce mi podarować dom z ogrodem, za co będę musiał zapłacić podatek od darowizny. Czy powinienem wystąpić o NIP w momencie otrzymania darowizny? Czy w Angli
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »