Były mąż chce się zrzec praw rodzicielskich do dziecka, czy obecny mąż może je przysposobić?

Mam dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa: kilkuletnią córkę i nastoletniego syna. Od 3 lat jestem w nowym związku małżeńskim. Były mąż regularnie zabiera dzieci, płaci też alimenty. O ile kontakty z synem są poprawne, o tyle z córką kontakty są złe. W trakcie rozwodu wyprowadziłam się z dziećmi z domu i jej ojciec nie zbudował z dzieckiem żadnych relacji. Na wizyty u niego córka jeździ z przymusem. Ona za ojca uznaje mojego obecnego męża (pobraliśmy się, gdy miała roczek), kocha go, istnieje między nimi głęboka więź. Były mąż jest skłonny zrzec się praw rodzicielskich do córki w zamian za zwolnienie go z obowiązku alimentacyjnego, a obecny mąż wyraża wolę pełnego przysposobienia dziewczynki. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, jakie postępowanie i gdzie należałoby rozpocząć? Czy najpierw były mąż powinien zrzec się praw do córki, czy może należy te dwie sprawy połączyć w trakcie jednego postępowania, w którym obecny mąż wystąpi o przysposobienie córki (i czy może to być przysposobienie pełne)? Czy możliwa jest wtedy zmiana nazwiska dziecka na nazwisko przysposabiającego?

Były mąż chce się zrzec praw rodzicielskich do dziecka, czy obecny mąż może je przysposobić?

Trzy rodzaje przysposobienia

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.) wyróżnia trzy rodzaje przysposobienia: pełne (którego skutki zostały określone w art. 121-123 K.r.o.), pełne nierozwiązywalne, zwane też całkowitym, oraz niepełne (którego skutki zostały określone w art. 124 § 1 K.r.o.). Zgodnie z art. 119 § 1 K.r.o.: „do przysposobienia jest potrzebna zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody”.

Jak wyżej wskazano, przysposobienie pełne regulowane jest przepisami art. 121-123 K.r.o. Art. 121 § 1 stanowi, że: „przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi”. W związku z tym przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Jednocześnie ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. Skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego. Przysposobiony otrzymuje nazwisko przysposabiającego. Co najważniejsze, zgodnie z art. 123 § 1 K.r.o.: „przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym”. Jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, władza rodzicielska przysługuje obojgu małżonkom wspólnie.

Skutki przysposobienia pełnego

„W następstwie przysposobienia pełnego przysposobiony uzyskuje status dziecka przysposabiającego (art. 121 § 1). Naturalną konsekwencją takiego uregulowania jest przyznanie mu praw i obowiązków wynikających z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego (art. 121 § 2). Jednocześnie ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego (art. 121 § 3). Oznacza to, że przysposobiony taki traci prawo do alimentów od swoich krewnych i sam jest od takiego obowiązku zwolniony wobec nich. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przysposobionym jest pasierb. W razie przysposobienia przez małżonka dziecka swego małżonka, przysposobiony zachowuje wszelkie prawa i obowiązki, jakie dotychczas wiązały go z małżonkiem ojczyma lub macochy i jego krewnymi. Ustają natomiast więzy przysposobionego z drugim z rodziców, niebędącym małżonkiem przysposabiającego oraz jego krewnymi, co tym samym wyłącza obowiązek alimentacyjny między nimi” (T. Domińczyk, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, pod red. H.Ciepłej, LexisNexis, Warszawa 2009, s. 953).

Biologiczny ojciec dziecka powinien zostać pozbawiony praw rodzicielskich lub wyrazić zgodę na przysposobienie córki.

Przysposobienie pełne a obowiązek alimentacyjny biologicznego ojca

Oznacza to, że z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu pełnym ustaje obowiązek alimentacyjny naturalnego rodzica pozbawionego poprzez przysposobienie władzy rodzicielskiej wobec dziecka bez konieczności występowania o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Zatem, udzielając odpowiedzi na Pani pytania, należy stwierdzić, że:

  • trzeba złożyć wniosek o przysposobienie, albo uzyskując zgodę biologicznego ojca lub pozbawiając go praw rodzicielskich;
  • przysposobienie wpływa na obowiązek alimentacyjny rodzica naturalnego w sposób wyżej opisany;
  • obowiązek ten ustaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu;
  • dla ustania obowiązku nie jest konieczne występowanie o uchylenie go przez sąd.

Przysposobienie pełne a zmiana nazwiska dziecka

Zgodnie z art. 122 Kodeksu rodzinnego:

„§ 1. Przysposobiony otrzymuje nazwisko przysposabiającego, a jeżeli został przysposobiony przez małżonków wspólnie albo jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka – nazwisko, które noszą albo nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

§ 2. Na żądanie osoby, która ma być przysposobiona, i za zgodą przysposabiającego sąd opiekuńczy w orzeczeniu o przysposobieniu postanawia, że przysposobiony nosić będzie nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska i nazwiska przysposabiającego. Jeżeli przysposabiający albo przysposobiony nosi złożone nazwisko, sąd opiekuńczy rozstrzyga, który człon tego nazwiska wejdzie w skład nazwiska przysposobionego. Przepisu tego nie stosuje się w razie sporządzenia nowego aktu urodzenia przysposobionego z wpisaniem przysposabiających jako jego rodziców.

§ 3. Na wniosek przysposabiającego sąd opiekuńczy może w orzeczeniu o przysposobieniu zmienić imię lub imiona przysposobionego. Jeżeli przysposobiony ukończył lat trzynaście, może to nastąpić tylko za jego zgodą. Przepis art. 118 zgoda przysposabianego na przysposobienie lub jego wysłuchanie § 2 stosuje się odpowiednio.”