.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pomiar prędkości od tyłu

Sprawa dotyczy pomiaru prędkości przez policję od tyłu pojazdu. Wjechałem motocyklem w teren zabudowany, jechałem z przepisową prędkością, minąłem patrol policji, który stał z laserowym miernikiem - radarem. Jakieś 15 km za terenem zabudowanym dostrzegłem radiowóz policji, który mnie gonił i stwierdził, że wyjeżdżając z terenu zabudowanego, zmierzyli mi prędkość od tyłu i moja prędkość to 109 km/h. Odmówiłem przyjęcia mandatu. Jestem prawie pewny, że nie przekroczyłem tak dużo prędkości i nie jestem pewny, czy to w ogóle mój pomiar. Jak się odwołać od takiego zmierzenia prędkości od tyłu pojazdu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomiar prędkości od tyłu

Zakwestionowanie pomiaru prędkości od tyłu pojazdu

W związku z tym, iż odmówił Pan przyjęcia mandatu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Kwestionując prawidłowość pomiaru wykonanego przez policjanta, powinien Pan czynnie uczestniczyć w procesie i wystąpić z wnioskiem do sądu o udostępnienie informacji, które decydują o ważności i wiarygodności dokonanego pomiaru.

 

Przede wszystkim powinien Pan wnioskować o udostępnienie notatki sporządzonej przez funkcjonariusza na miejscu zdarzenia. Dokument nazywa się dokładnie „notatka urzędowa dot. przekroczenia prędkości przez kierującego pojazdem, ujawnionego ręcznym miernikiem prędkości”. Wskazany dokument zawiera istotne informacje w sprawie, tj. m.in. dane policjanta, który dokonał pomiaru, dane dotyczące rodzaju użytego przyrządu do pomiaru prędkości, potwierdzenie wykonania testu urządzenia.

Wiarygodność pomiaru od tyłu pojazdu

Warto zwrócić uwagę na wiarygodność dokonanego pomiaru. Zgodnie z treścią zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policja z dnia 22 września 2017 r. w sprawie pełnienia służby na drogach przed wykonaniem pierwszego badania prędkości w danym dniu, policjant przeprowadza test urządzenia, o ile jest on zalecany w instrukcji obsługi. Brak wykonania testu w dniu, w którym został Pan zatrzymany, podważa prawidłowość dokonanego odczytu. Ponadto powinien Pan przyjrzeć się dacie ważności świadectwa legalizacji urządzenia mierzącego prędkość. Przekroczenie terminu również dyskwalifikuje przyrząd z użycia.

 

Co więcej, powinien Pan zwrócić się z zapytaniem, czy policjant, który dokonywał pomiaru, ukończył specjalistyczny kurs w tym zakresie. Nierzadko zdarza się, że pomiar dokonywany jest przez funkcjonariusza, który nie odbył wymaganego szkolenia. Tymczasem, jak wskazano w zarządzeniu nr 30 Komendanta Głównego Policja z dnia 22 września 2017 r. w sprawie pełnienia służby na drogach, stosowanie przyrządów kontrolno-pomiarowych do pomiaru prędkości jest dopuszczalne wyłącznie przez policjanta, który ukończył kurs specjalistyczny w tym zakresie.

 

Wniosek do sądu o udostępnienie powyższych dokumentów i informacji powinien Pan złożyć po otrzymaniu zawiadomienia o wyznaczonym terminie rozprawy, najlepiej pisemnie. Jeżeli jest jakaś osoba, która jechała z Panem/za Panem i może potwierdzić, że nie jechał Pan z tak dużą prędkością, warto również powołać ją na świadka.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl