Pełnomocnik i świadek w jednej osobie• Autor: Monika Cieszyńska |
Czy w postępowaniu administracyjnym o wymeldowanie pełnomocnik strony może być świadkiem? |
|
Kto może być świadkiem w postępowaniu administracyjnym?W postępowaniu administracyjnym świadkiem może być jedynie osoba fizyczna, nie będąca stroną w toczącej się sprawie administracyjnej (przesłuchanie stron stanowi bowiem inny środek dowodowy).
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (art. 82-83) świadkami nie mogą być: 1) osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń; 2) osoby obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych na okoliczności objęte tajemnicą, jeżeli nie zostały w trybie określonym obowiązującymi przepisami zwolnione od obowiązku zachowania tej tajemnicy; 3) duchowni co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi. Prawo odmowy zeznań w postępowaniu administracyjnymNadto niektórym osobom ustawodawca przyznał prawo odmowy zeznań, czy odpowiedzi na pytanie. Mianowicie z takiego prawa może skorzystać małżonek strony, wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki) i rodzeństwo strony oraz jej powinowaci pierwszego stopnia (czyli teściowie), jak również osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Prawo odmowy zeznań trwa także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
Natomiast świadek może odmówić odpowiedzi na pytania, gdy odpowiedź mogłaby narazić jego lub jego bliskich wymienionych wyżej na odpowiedzialność karną, hańbę lub bezpośrednią szkodę majątkową albo spowodować naruszenie obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej.
Przed odebraniem zeznania organ administracji publicznej uprzedza świadka o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Czy pełnomocnik strony w postępowaniu administracyjnym może być świadkiem?Inne osoby niż wyżej wymienione nie mają prawa odmówić zeznań w charakterze świadka.
Podsumowując, zważywszy na powyższe należy stwierdzić, iż pełnomocnik strony w postępowaniu administracyjnym może być świadkiem w tym postępowaniu.
Przyjmuje się, iż pełnomocnik zastępuje wprawdzie stronę w czynnościach, nie jest jednak stroną postępowania i swoją wiedzę na temat przedmiotu tego postępowania może komunikować jedynie jako świadek.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika