Wykonywanie działalności gospodarczej w mieszkaniu a brak umowy na odbiór śmieci

• Opublikowano: 16-10-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, nikogo nie zatrudniam. Moja praca to głównie doradztwo i wynajem mieszkań konsumentom. Dostałem zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli przez straż gminną w sprawie umowy wywozu odpadów. Według pisma powinienem mieć zawartą taką umowę. Ja jej nie mam, bo jako jednoosobowa firma nie generuję żadnych odpadów, działalność mam zarejestrowaną w miejscu zamieszkania i w mieszkaniu po prostu wydzieliłem miejsce na mikrobiuro i za tę powierzchnię odprowadzam podatek. Tak jest od 2011 r. Proszę o informację, czy rzeczywiście działalność, którą wykonuję, zobowiązuje mnie do zawarcia umowy na wywóz odpadów? Według mnie nie i jakiej odpowiedzi powinienem udzielić straży gminnej?

Wykonywanie działalności gospodarczej w mieszkaniu a brak umowy na odbiór śmieci

Obowiązek ponoszenia opłaty za wywożenie odpadów komunalnych

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nowelizującej ustawę z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nastąpiła zmiana polegająca na obligatoryjnym przejęciu przez gminę obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Ustawa podzieliła nieruchomości na te, które są zamieszkiwane przez mieszkańców oraz te, które nie są (art. 6c ust. 1 ustawy, mówiący, że to gminy obowiązane są do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy).

Uchwałami gmina na danym terenie reguluje kwestię składania deklaracji związanych z obowiązkiem wnoszenia opłat za wywożenie odpadów komunalnych. Obowiązek ponoszenia opłaty powstaje w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, za każdy miesiąc, w którym mieszkaniec na danej nieruchomości zamieszkuje. Istnieje więc możliwość stosowania podwójnych opłat na podstawie wymienionej ustawy śmieciowej.

Śmieci „domowe" i „firmowe”.

W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w miejscu zamieszkania gmina może bowiem naliczyć opłatę zarówno za śmieci „domowe", jak i te „firmowe”. Niemniej jednak osoby prowadzące jednoosobowe przedsiębiorstwa we własnych mieszkaniach (np. informatyk czy psycholog), które wytwarzają wyłącznie odpady komunalne w niewielkiej ilości, nie muszą zawierać odrębnej umowy na odbiór odpadów. Potwierdził to wyrok z 21.04.2021 r. WSA w Poznaniu (sygn. akt: I SA/Po 850/20, który w uzasadnieniu stwierdza:

„Wyjaśnić należy dla przykładu, że w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości (art. 6j ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Jeśli jednak właściciel nieruchomości prowadzi jednoosobową firmę, np. warsztat samochodowy, w pomieszczeniu przystosowanym do celów prowadzenia działalności lub w odrębnym obiekcie wolnostojącym, to powyższe rozwiązanie nie będzie miało zastosowania, zaś samemu właścicielowi nieruchomości trudno będzie wykazać, że nie wytwarza odpadów komunalnych w miejscu prowadzenia działalności, bowiem prawdopodobieństwo, że nie powstają, choćby podczas sprzątania, jest niewielkie. Zgodnie bowiem z art. 6j ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, o której mowa w art. 6c ust. 1 ustawy, a w części nieruchomość, o której mowa w art. 6c ust. 2 ustawy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi sumę opłat obliczonych zgodnie z ust. 1-3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.”

Biuro we własnym domu i opłata mieszana za wywóz śmieci

Dla przykładu Rada Warszawy przyjęła, że jeżeli właściciel jednoosobowej firmy prowadzi biuro we własnym domu, powinien uiszczać opłatę mieszaną – część powierzchni rozliczyć według metody przyjętej dla nieruchomości zamieszkałych, a część, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, jako przedsiębiorstwo. Opłata będzie w tym przypadku stanowiła sumę tych dwóch wartości.

Jednak zwracam uwagę, że ta metoda dotyczy JDG, gdy wytwarza ona odpady. W Pana działalności zapewne ich nie ma, zatem brak uzasadnienia dla podpisywania odrębnej umowy na odpady. Nie można bowiem domniemywać, że prowadzenie działalności gospodarczej na nieruchomości automatycznie skutkuje powstawaniem odpadów komunalnych  Zatem zwolnione z tego obowiązku są przypadki, gdy w części lokalu mieszkalnego prowadzona jest obsługa biurowa działalności gospodarczej. Wówczas wystarczy opłacać standardową opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla danej nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy.