Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie?

Od dwóch lat płacę regularnie zasądzone alimenty. W ostatnim miesiącu przez moje niedopatrzenie wysłałem je dwa dni później i wierzycielka udała się do komornika. Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie? Dodam, że nie zamierzam uchylać się od płacenia, i że porozumienie z byłą żoną jest mało prawdopodobne.

Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie?

Fot. Fotolia

Dwa dni opóźnienia w zapłacie alimentów i wniosek o egzekucję do komornika

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan zobowiązany do opłacania alimentów. W ostatnim miesiącu spóźnił się Pan dwa dni w zapłaceniu alimentów i wierzycielka złożyła wniosek o egzekucję do komornika. Zastanawia się Pan co w chwili obecnej uczynić, bowiem porozumienie z wierzycielką jest mało prawdopodobne.

W pierwszej kolejności zasadnym jest wskazanie Panu na przepis art. 883 § 2 K.p.c.: „Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.

Możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości

W sytuacji powstania zadłużenia i skierowania egzekucji z wynagrodzenia lub rachunków bankowych umorzenie egzekucji przez komornika nastąpi wówczas, gdy uiści Pan wszystkie świadczenia wymagalne, jak i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń okresowych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania jej.

Powyższe rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla dłużnika, albowiem powoduje „zamrożenie” środków pieniężnych w wysokości sześciokrotnej wysokości świadczenia alimentacyjnego na wypadek spóźnienia z zapłatą takiego świadczenia.

„Przewidziana w art. 883 § 2 możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości daję szanse dobrowolnego wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego i uniknięcia wyższych kosztów postępowania egzekucyjnego. Skorzystanie z takiej możliwości obwarowane jest dwoma obowiązkami, które musi spełnić dłużnik, a mianowicie: 1) uiścić wszystkie świadczenia wymagalne, 2) złożyć na rachunek depozytowy sądu sumę odpowiadającą wysokości świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy wraz z upoważnieniem dla komornika do dysponowania nimi. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, komornik po wysłuchaniu w trybie art. 827 wierzyciela i dłużnika, który powinien przedstawić pokwitowanie sądu o przyjęciu wymaganej sumy pieniężnej na rachunek depozytowy sądu, umorzy egzekucję co do świadczeń wymaganych w przyszłości” (Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II), s. 632).

Reasumując, wpłata 6-krotności wysokości egzekwowanych alimentów daje możliwość zakończenia postępowania egzekucyjnego. Innej możliwości aniżeli ta nie ma, za wyjątkiem uchylenia obowiązku alimentacyjnego względem zobowiązanego.