.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozliczenie liczników i niedopłata poprzedniego właściciela

Kupiłam 3 miesiące temu nowe mieszkanie. Zostały odpisane liczniki CO, mam spisany protokół zdawczo-odbiorczy. Tymczasem spółdzielnia robi rozliczenie za poprzedni kwartał i nalicza dużą niedopłatę za CO, którą chce obciążyć mnie. Dług jednak dotyczy poprzedniego właściciela. Jak mam walczyć ze spółdzielnią?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dług poprzedniego właściciela mieszkania z tytułu nieuregulowanych rachunków i czynszu

Co do zasady nabywcę nieruchomości nie obciąża dług poprzedniego właściciela mieszkania z tytułu nieuregulowanych rachunków i czynszu. Nabywca nieruchomości nie przejmuje na siebie odpowiedzialności za zobowiązania zbywcy wynikające z opóźnień w zapłacie należności na rzecz dostawców mediów lub usług telekomunikacyjnych.

 

Nowy właściciel nie ma obowiązku pokrywania długów poprzedniego właściciela – dług nie jest „przypisany” do lokalu, tylko do właściciela tego lokalu. Właściciel lokalu odpowiada za zobowiązania powstałe w czasie, kiedy lokal stanowił jego własność.

 

Spółdzielnia mieszkaniowa, ale też i dostawcy mediów nie mogą domagać się od nowego właściciela uregulowania należności powstałych przed datą nabycia przez niego mieszkania.

 

W celu rozliczenia się za zużyte media do dnia sprzedaży mieszkania strony umowy powinny spisać stan liczników, aby dotychczasowy właściciel uregulował swoje należności wobec dostawcy mediów.

 

Z Pani listu wynika, że liczniki mediów zostały spisane w protokole zdawczo-odbiorczym, centralnego ogrzewania też, zatem należałoby odpisać spółdzielni, iż nie odpowiada Pani za zaległości w opłatach poprzedniego właściciela, a jedynie za okres od … (i tu podać datę nabycia mieszkania). W związku z tym prosi Pani o przesłanie rozliczenia za „CO” od daty nabycia mieszkania i od stanu licznika, który został spisany w protokole. Może Pani kopię protokołu zdawczo-odbiorczego załączyć do pisma.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu