Prawo do renty rodzinnej po powrocie z więzienia

• Data: 20-12-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jesteśmy dziadkami jako rodzina zastępcza. Wnuczka dostaje rentę rodzinną, córce została renta rodzinna wstrzymana, bo jest obecnie w więzieniu – odsiaduje karę. Wyrok ma do przyszłego roku. Czy jak wyjdzie, to otrzyma z powrotem uprawnienia do renty rodzinnej jako matka wychowującą córkę?

Prawo do renty rodzinnej po powrocie z więzienia

Przysługiwanie renty rodzinnej

W pierwszej kolejności wskazać należy, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 504). Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy świadczenia określone w ustawie obejmują m.in. rentę rodzinną. Zgodnie z art. 65 ust. 1 renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Nadto renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 66 ustawy).

Ustawa precyzuje też, komu przysługuje renta rodzinna, stanowiąc, że do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68–71:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
  • małżonek (wdowa i wdowiec);
  • rodzice (za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Zgodnie z art. 70 „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Zgodnie z ust. 2 Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2”.

Zmiana orzeczenia sądu

Jeżeli Państwa córka spełnia powyższy warunek, tj. art. 70 pkt 2 ustawy, to aby renta rodzinna mogła zostać jej przyznana, musi wykonywać władzę rodzicielską nad małoletnią córką. Zatem przedstawione w załączeniu orzeczenie sądu w przedmiocie umieszczenia w rodzinie zastępczej musi zostać zmienione. Bez zmiany postanowienia nie ma możliwości pobierania przez córkę świadczenia. Musi potem wystąpić o wypłatę zawieszonego świadczenia.