Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Parkowanie na parkingu dla pracowników firmy

Autor: Paweł Saługa • Opublikowane: 26.09.2014

Parking przed zakładem pracy jest tylko dla pracowników (stosowne oznakowanie: zakaz wjazdu, nie dotyczy pracowników). Pracownicy otrzymali karty z odpowiednią informacją do położenia za szybą. Na parking wjeżdża samochód oznakowany wymaganym pozwoleniem. Pracownik firmy jako pasażer, za kierownicą współmałżonek. Kierowca otrzymuje mandat od straży miejskiej, ponieważ nie jest pracownikiem firmy. Czy straż miejska ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską), może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich). Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec kierującego pojazdem:

 

  • niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
  • naruszającego przepisy ruchu drogowego,
  • w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego;

 

a także wobec uczestnika ruchu naruszającego przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt, ruchu pieszych.

 

W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:

 

  • zatrzymania pojazdu, sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem;
  • używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu;
  • legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;
  • wydawania poleceń: osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu, kontrolowanemu uczestnikowi ruchu – co do sposobu jego zachowania;
  • sprawdzenia wykonania obowiązków przekazywania zmian informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym
  • żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

 

Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.

 

Należy mieć na uwadze fakt, iż co do zasady za wykroczenia w ruchu drogowym odpowiedzialność ponosi kierujący. To kierujący jest adresatem norm prawnych wskazywanych przez znaki drogowe. Formalnie rzecz biorąc, jeśli kierujący nie jest pracownikiem, wjeżdżając na teren, na który uprawnionym do wjazdu jest pracownik, kierujący postępuje wbrew normie. Tym niemniej wykładnia celowościowa pozwala na taką rekonstrukcję normy, zgodnie z którą to w rzeczywistości pracownik skorzystał z możliwości wjazdu, zresztą w tym celu kierujący wjechał na teren parkingu.

 

Jeśli mają Państwo wpływ na treść tabliczki, mogą Państwo przemyśleć zapis w rodzaju: „nie dotyczy pojazdów posiadających identyfikator wydany przez…” czy inny równorzędny.

 

Tym niemniej w przypadku ponownego zarzutu naruszenia tej normy, który nie zakończyłby się na pouczeniu, proponowałbym rozważenie odmowy przyjęcia mandatu i poddanie się pod rozstrzygnięcie sądu, który dokona oceny, czy kierujący, podwożąc pracownika, popełnił wykroczenie drogowe i powinien zostać za nie ukarany. W mojej ocenie, pomimo iż literalnie zarzut taki jest możliwy, kara byłaby nieuzasadniona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus VIII =

»Podobne materiały

Czy można mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?

Mam umowę o pracę pełny etat w jednej firmie. Jakie mam możliwości podjęcia dodatkowej pracy? Jaka to może być umowa, ile godzin w tygodniu/miesiącu mogłabym pracować? Czy mogę mieć dwie umowy o pracę na pełny etat?

 

Mandat za niszczenie trawnika

Straż miejska chce mi udzielić mandatu za niszczenie trawnika. Na chwilę zaparkowałam samochód dwoma kołami na jezdni i dwoma kołami na trawniku. Trawnik jest własnością spółdzielni, a nie terenem publicznym. Straż przysłała mi pismo, w którym prosi o wskazanie sprawcy. Co zrobić w tej sytuacji?

 

Wezwanie ze straży miejskiej w sprawie parkowania

Otrzymałam wezwanie ze straży miejskiej dotyczące wskazania, komu został powierzony pojazd w dniu popełnienia wykroczenia polegającego na parkowaniu pojazdu w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Kierującym pojazdem byłam ja. Czy jest możliwość odwołania się?

 

Wezwanie przez straż miejską za parkowanie

Dostałem wezwanie do straży miejskiej w roli świadka w sprawie zaparkowanego samochodu w miejscu do tego niewyznaczonym, jako że jestem właścicielem tego samochodu. Pytają mnie o wskazanie winnego. Niestety sprawa miała miejsce około 3 miesiące temu i nie pamiętam, czy to ja parkowałem samochód. Co

 

Zdjęcie z fotoradaru a oświadczenie właściciela kto prowadził pojazd

Syn przekroczył prędkość, jadąc moim samochodem i otrzymaliśmy mandat i zdjęcie z fotoradaru. Mam jako właściciel pojazdu 3 oświadczenia do wyboru: wypełnia osoba, która kierowała; wypełnia właściciel i wskazuje kierowcę; wypełnia właściciel i nie wskazuje kierowcy, ale płaci 500 zł. Czy wybór trzec

 

Co grozi za potrącenie pieszego na pasach?

Wczoraj potrąciłam kobietę przechodzącą na pasach. Stało się tak, ponieważ piesza wtargnęła na pasy, hamowałam, ale warunki atmosferyczne były złe, nawierzchnia śliska i samochód uderzył w tę panią. Kobieta ma najprawdopodobniej złamaną kostkę. Co mi grozi za potracenie pieszego na pasach? Czy strac

 

Meldunek w lokalu własnościowym należącym do małżeństwa

Ja i żona mieliśmy mieszkanie własnościowe nabyte podczas małżeństwa. Po rozwodzie wyprowadziłem się do rodziców. Była żona zameldowała bez problemu w naszym mieszkaniu swoja opiekunkę, urząd miasta nie robił kłopotów. Czy to było zgodne z prawem? Pytam, bo wcześniej chciałem zameldować mamę, ale ur

 

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

Mieszkam w budynku, który należy do wspólnoty mieszkaniowej. Teren przed budynkiem oraz plac parkingowy należą prawdopodobnie do miasta. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Jak mogę się starać o miejsce parkingowe pod moim blokiem?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »