Wniosek o nabycie spadku a przerwanie biegu zasiedzenia

• Autor: Paulina Kozłowska

Czy bieg zasiedzenia przerywa wniesienie do sądu wniosku o nabycie spadku?

Wniosek o nabycie spadku a przerwanie biegu zasiedzenia

Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie

Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości, nie będący jej właścicielem, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako samoistny posiadacz. Natomiast, jeżeli posiadacz uzyskał posiadanie w złej wierze, to nabywa tę nieruchomość na własność po upływie trzydziestu lat. Również zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, do przerwania biegu terminu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o przerwaniu biegu przedawnienia roszczeń (art. 175 K.c. w związku z art. 123 § 1 pkt 1 K.c.).

Kiedy następuje przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości?

Oznacza to, że przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości następuje przez każdą czynność przed sądem właściciela nieruchomości, podjętą w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia prawa własności. Jeżeli posiadaczem jest jeden ze współspadkobierców – w stosunku do niego bieg zasiedzenia przerywa również wniesienie wniosku o dział spadku. Jednak trzeba pamiętać, że w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem – przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone.