Kolejność odrzucania zadłużonego spadku po członku rodziny

Zmarł mój wujek, który pozostawił po sobie w spadku długi. Jego żona, trojka córek oraz wnuki zrzekły się spadku. Mój dziadek (a ojciec wujka) nadal żyje, tak samo jak moja mama (czyli siostra); babcia (matka wujka) zmarła 4 lata temu, czyli wcześniej niż wujek. Czy w sytuacji, kiedy wiemy już, że spadek został odrzucony przez żonę córki i wnuków, możemy udać się do notariusza w celu odrzucenia spadku, czy mamy czekać na oficjalne pismo z sadu? Czy najpierw musi udać się dziadek, potem mama i na końcu ja? Czy możemy to załatwić za jednym razem? Jakich dokumentów będziemy potrzebować do notariusza? Proszę o informacje jaka jest kolejność odrzucania spadku w naszym przypadku po członku rodziny.

Kolejność odrzucania zadłużonego spadku po członku rodziny

Odrzucanie spadku z długiem

Zgodnie z art. 1020 ustawy Kodeks cywilny z dnia 23.04 1964 r. „spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku”.

Po odrzuceniu spadku przez małżonka, dzieci oraz wnuki spadkodawcy spadek przechodzi na rodziców spadkobiercy.

Zgodnie z art. 932 § 4 „jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych”. Następnie zgodnie z § 5: jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Tak więc po odrzuceniu spadku przez rodzeństwo spadkodawcy, spadek przechodzi na ich zstępnych (tj. dzieci i wnuki).

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku z długiem

Ojciec spadkodawcy, jego siostra oraz Pani zgodnie z art. 1015 § 1 oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku mogą złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się Państwo o tytule swego powołania (w przypadku dziedziczenia ustawowego – od dnia dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy lub od dnia w którym osoba mająca silniejsze prawa spadkowe odrzuciła spadek).

Oświadczenie jak najszybciej (przed upływem 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczeń o odrzuceniu spadku przez małżonka i zstępnych spadkodawcy) powinno być złożone najpierw przez ojca spadkodawcy i siostrę spadkodawcy (mogą być złożone w tym samym czasie) a następnie dopiero przez Panią. Złożenie wszystkich oświadczeń w tym samym terminie może budzić wątpliwości sądu co do tego czy w konkretnym przypadku rozpoczął się już bieg 6-miesięcznego terminu. Najlepiej więc jeżeli oświadczenia o odrzuceniu spadku zostaną złożone dzień po dniu, np. 22.03 (ojciec i siostra spadkodawcy), 23.03 (Pani).

Do złożenia oświadczeń konieczne będzie posiadanie ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz aktu zgonu spadkodawcy.

Zgodnie z art. 641 ustawy Kodeks postępowania cywilnego z dnia wskazuję, co powinno znaleźć się w treści takiego oświadczenia:

„§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:

1) imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;

2) tytuł powołania do spadku;

3) treść złożonego oświadczenia.

§ 2. Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowania testamentów.

§ 3. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone”.

W celu uzyskania dokładnych informacji, jakie dokumenty wymagane są przy składaniu takich oświadczeń, najlepiej skontaktować się z biurem konkretnego notariusza.