Stopniowe odrzucanie spadku przez rodzeństwo

• Opublikowano: 30-01-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Brat rozwodnik zmarł w 2016 r., jego syn i wnuk na wszelki wypadek odrzucili spadek w terminie. Dostałam wezwanie z sądu celem złożenia zapewnienia spadkowego przy udziale syna brata i mojej siostry (od wieku lat mieszka za granicą i na rozprawę już mi przysłała oświadczenie o odrzuceniu spadku jej i jej dorosłych dzieci). Okazało się, że brat w 2013 dostał pożyczkę, nie spłacił jej i w 2014 dług został sprzedany. Czy prawdą jest, że najpierw ja i siostra musimy stopniowo odrzucić spadek, dopiero potem sąd będzie powoływał nasze dzieci, czy można zrobić to od razu? Jak zakończyć sprawę, by sąd nie szukał dalej „chętnych” na dług? Nasi rodzice nie żyją, część rodzeństwa rodziców też już nie żyje. Nie utrzymuję z nimi kontaktu.

Stopniowe odrzucanie spadku przez rodzeństwo

Przyjęcie lub odrzucenie spadku

Zgodnie z treścią art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Ustawodawca w art. 1015 ustanawia termin, w ciągu którego potencjalny spadkobierca powinien zadeklarować się, czy spadek przyjmuje, czy też go odrzuca. Oświadczenie woli powinno być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1).

Pod pojęciem „dowiedzenie się o tytule powołania” należy rozumieć stan faktyczny, z którego wynika powołanie spadkobiercy. Podstawowymi jego elementami są: powzięcie przez spadkobiercę wiadomości o śmierci spadkodawcy i pozytywna wiadomość o faktach, z których wynika jego powołanie do spadku.

Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca traci prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku ze skutkiem ex tunc i jest traktowany tak, jakby nie dożył chwili jego otwarcia. Należy także podnieść, iż w obecnym systemie prawnym, Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe jedynie do wysokości masy spadkowej.

Odrzucanie spadku po kolei przez spadkobierców

Idąc dalej, w odpowiedzi na zapytanie dotyczące dalszej rodziny, a więc Pani dzieci, wskazuję, iż zgodnie z art. 1015, a więc literalnym brzmieniem powyższego przepisu, początek biegu terminu na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku rozpoczyna bieg od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Z uwagi na powyższe, termin ten liczony jest w sposób zindywidualizowany w stosunku do każdego spadkobiercy. Każdy z nich może się bowiem dowiedzieć o swoim tytule powołania do spadku w zupełnie innym czasie, albowiem Pani dzieci powezmą informację o powołaniu do spadku dopiero w momencie, gdy odrzuci Pani spadek.

Kolejność odrzucania spadku

Dlatego nie jest możliwe łączne odrzucenie spadku przez Panią i Pani dzieci – w pierwszej kolejności spadek musi odrzucić Pani, a następnie Pani i dzieci, kolejno wnuki, jeżeli Pani je posiada.

Należy się przychylić, jako do pozostającego w zgodzie z brzmieniem powyższym, do poglądu, że prawnie relewantne dla określenia początku biegu zakreślonego w tym przepisie terminu jest uzyskanie przez danego spadkobiercę wiedzy o okolicznościach powodujących powołanie go do spadku, a nie świadomości co do tego, że termin ten zaczął biec (np. J. Pisuliński, Niektóre…, s. 61; J. Misztal-Konecka, Warunki…, s. 78).

Z uwagi na powyższe, termin 6 miesięcy biegnie dla każdego osobno i spadek należy odrzucać stopniowo. Jeżeli dzieci są jednak dorosłe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu po odrzuceniu spadku przez Panią udały się do notariusza w celu szybkiego odrzucenia spadku. Jeżeli dzieci/wnuki są małoletnie, należy w pierwszej kolejności skierować do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dzieci wniosek o podjęcie czynności przekraczającej zwykły zarząd. Po uzyskaniu postanowienia można odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci. Po wyczerpaniu całej rodziny spadek przechodzi na gminę lub na Skarb Państwa.