Renta dla osoby chorującej na schizofrenię

Mój syn choruje na schizofrenię - miał diagnozę w 2013 r. Jednak już 3 lata wcześniej zaczął leczyć się u psychiatry, miał wtedy 23 lata. Czy mogę starać się o rentę socjalną dla niego, skoro choruje na schizofrenię od młodości, tj. zachorował przed 25. rokiem życia? Jakie dokumenty byłyby potrzebne i czy osobie chorującej na schizofrenię należy się renta?

Renta dla osoby chorującej na schizofrenię

Komu przysługuje renta socjalna?

W pierwszej kolejności, aby udzielić odpowiedzi na Panie pytanie, koniecznym jest sięgnięcie do ogólnych przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300). Zgodnie z tymi przepisami:

„1. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

1) przed ukończeniem 18. roku życia;

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia; 3) w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

2. Osobie, która spełnia warunki określone w ust. 1, przysługuje:

1) renta socjalna stała – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;

2) renta socjalna okresowa – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

3. Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej »Zakładem«”.

Chorowanie od młodości

W związku z powyższym Pani syn może się ubiegać o uzyskanie renty socjalnej ze względu na stan jego zdrowia. W tym celu Pani syn musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

  • wniosek o rentę socjalną (w załączeniu),
  • zaświadczenie o ukończeniu szkół lub uczelni, które potwierdzi lata nauki Pani syna;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL–9) wypełnione przez lekarza, pod którego opieką się znajduje Pani syn; lekarz powinien to zaświadczenie wystawić nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku o ustalenie prawa do renty (w załączeniu);
  • inną dokumentację medyczną, która może potwierdzić jego stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego) – mogą Państwo dołączyć informacje na druku OL–9A, który przesyłam w załączeniu),
  • dokumenty przygotowane przez pracodawcę Pani syna (jeżeli jest zatrudniony) w tym:
    1. zaświadczenie o terminie zawartej z Pani synem umowy oraz kwocie osiąganego przez Pani syna przychodu,
    2. wywiad zawodowy (druk OL–10 – przesyłam w załączeniu),
  • oświadczenie, czy Pani syn jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.