
Indywidualne Porady Prawne
Odszkodowanie od PZUAutor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 19.09.2012 |
Rok temu miałem wypadek przy pracy. Urwał się kawałek maszyny, a ja go złapałem, ratując kolegę. W wyniku czego pojawiła się u mnie przepuklina. Miałem operację, kilka miesięcy spędziłem na rehabilitacji. Walczę o odszkodowanie od PZU, które moje wnioski zbywa stwierdzeniem, że „zdarzenie tylko ujawniło stan chorobowy” – a to nieprawda! Co robić?
|
Po analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy oraz treści przesłanej dokumentacji stwierdzić należy, iż zaprezentowane przez PZU stanowisko odmowne uznać należy za nieprawidłowe i zmierzające do bezpodstawnego uchylenia się względem Pana od obowiązku wypłaty odszkodowania.
Podstawowym argumentem, na jaki powołuje się PZU, jest to, że Pańska szkoda nie nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, rozumianego jako „przypadkowe, nagłe, niezależne od woli ubezpieczonego i stanu jego zdrowia, gwałtowne zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, będące wyłączną oraz bezpośrednią przyczyną zdarzenia objętego odpowiedzialnością PZU”.
PZU jednocześnie stwierdza w swojej decyzji, że wysiłek fizyczny, pod wpływem którego doznał Pan przepukliny, nie kwalifikuje się jako przyczyna zewnętrzna wypadku, a zatem wyłącza to odpowiedzialność odszkodowawczą PZU.
Takie zawężające, a zarazem silnie ograniczające odpowiedzialność PZU rozumienie pojęcia zdarzenia zewnętrznego wydaje się nieprawidłowe i niedopuszczalne. Zaznaczyć należy jednakże, że kwestię tę w każdej indywidualnej sprawie, w razie zaistnienia sporu w tym przedmiocie, powinien rozstrzygnąć sąd, posiłkując się np. opinią biegłego sądowego z zakresu medycyny lub chirurgii.
Warto w tym miejscu wskazać, iż o ile rzeczywiście, jak podnosi PZU w swoich pismach, ubezpieczenia dobrowolne nie podlegają w pełni i wprost zasadom rządzącym ubezpieczeniami społecznymi, w tym z zakresu wypadków przy pracy, o tyle poglądy wypracowane przez orzecznictwo w tym temacie mają istotne znaczenie również dla rozstrzygania spraw z zakresu ubezpieczeń dobrowolnych.
Wskazać należy zatem, iż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 09.11.1971 r., sygn. akt II CR 441/71, stwierdził, że „przez przyczynę zewnętrzną, przewidzianą jako konieczny element składowy pojęcia wypadku ubezpieczeniowego rozumie się taki stan, w którym nagłe uszkodzenie ciała lub zdrowia ubezpieczonego nie ma swego źródła wyłącznie w organizmie poszkodowanego. Gdy przeto w jakiejś mierze na podstawie nagłego uszkodzenia ciała lub zdrowia ubezpieczonego oddziałały okoliczności zewnętrzne jak np. podźwigniecie się przy pokonaniu oporu siły ciężkości przenoszonego czy dźwiganego przedmiotu – to zdarzenie takie należy uznać za wypadek w rozumieniu par. 1 ust. 2 wymienionych wyżej ogólnych warunków ubezpieczenia (por. orz. z SN III CRN 332/71 z 27/9, 1971 r.) i zdarzenie takie nie może ulegać wyłączeniu na podstawie ust. 4 § 1 tychże warunków. W ust. 4 § 1 ogólnych warunków ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków chodzi m.in. o tego rodzaju stany chorobowe, które wprawdzie występują lub działają nagle, ale których źródło leży wyłącznie w organizmie poszkodowanego”.
Dodatkowo zaś w orzecznictwie podnosi się, że:
Z powyższych rozstrzygnięć, mimo że wydawane one były w postępowaniach z zakresu wypadków przy pracy, rysuje się linia orzecznicza w zakresie rozumienia pojęcia „przyczyny zewnętrznej”, która to interpretacja tego pojęcia powinna mieć znaczenie również w innych sprawach odszkodowawczych (w tym o odszkodowanie od PZU), także z zakresu ubezpieczeń dobrowolnych.
Mając zatem powyższe na uwadze, chcąc ubiegać się w dalszym ciągu o odszkodowanie od PZU z tytułu przedmiotowego wypadku, powinien Pan wystąpić ze swoim roszczeniem na drogę sądową. Przy czym, o ile nie sposób jednoznacznie przewidzieć możliwego rozstrzygnięcia sądu w tej sprawie, o tyle zasadne byłoby, aby w tym zakresie skorzystał Pan z pomocy adwokata lub radcy prawnego ze względu na prawną złożoność tej sprawy oraz sam fakt profesjonalnego charakteru przeciwnika procesowego, jakim będzie zakład ubezpieczeń.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>