Czy mogę wymeldować brata z domu po rodzicach?

• Autor: Eliza Rumowska

Ja i brat odziedziczyliśmy dom po rodzicach. W domu tym brat jest zameldowany, ale nie przebywa od dwóch lat. Ja opłaciłem wszystkie jego długi (rachunki itp.) i znów postarałem się o przyłącza mediów. Obecnie staram się doglądać nieruchomości. Nie znam miejsca zamieszkania brata. Czy mogę go w tej sytuacji wymeldować z domu po rodzicach?

Czy mogę wymeldować brata z domu po rodzicach?

Wymeldowanie osoby która opuściła miejsce stałego pobytu

Z opisu sprawy wynika, że wraz z bratem odziedziczył Pan w ramach spadku po rodzicach ten dom, którego sprawa i problem meldunkowy dotyczy. Przyjmuje więc, że Pan i brat jesteście jego współwłaścicielami. Każdy z Panów ma prawo korzystania z tego domu. Natomiast meldunek administracyjny nie ma żadnego wpływu na stosunki własnościowe i zakres waszych praw. Meldunek administracyjny nie rodzi żadnych praw cywilnych, natomiast jego utrata nie pociąga za sobą utraty tych praw. Bez względu na to, czy którykolwiek z Panów (Pan czy brat) jest, czy nie jest tam zameldowany, to pozostajecie współwłaścicielami majątku spadkowego po swoich rodzicach, w którego skład wchodzi ów dom. Dlatego też proszę nie mieć żadnych dylematów, gdy zrealizuje Pan procedurę wymeldowania brata. Jest to możliwe, a nawet konieczne, bowiem zgodnie z ustawa o ewidencji ludności opuszczenie mająca stałego pobytu na okres dłuższy niż 3 miesięcy wymaga aktualizacji stanu meldunkowego.

Opuszczenie miejsca stałego pobytu na okres powyżej 3 miesięcy

Co istotne, Pan, zgłaszając fakt niezamieszkiwania brata przez okres już istotnie przekraczający 3 miesiące (czyli minimum ustawowe), nie musi wcale wskazywać nowego adresu brata. Bowiem ustawa nie wymaga przemeldowania, a jedynie aktualizacji stanu pobytu osoby zameldowanej przez jej wymeldowanie z miejsca, w którym nie przebywa z zamiarem zamieszkania dłużej niż 3 miesiące. W tym celu składa Pan do gminy właściwej dla miejsca meldunku – nieformalny (nie musi być pismem, które napisze prawnik) wniosek, opisując sytuację i żądając wymeldowania spod adresu, pod którym brat już nie mieszka.

Rozliczenie nakładów na rzecz wspólną

Jednocześnie jednak – mając na uwadze stan współwłasności – możliwa jest sytuacja każdoczesnego powrotu brata, który wracając do tegoż domu w celu zamieszkania, może się ponownie zameldować. Co zaś do rozliczenia nakładów na rzecz wspólną – przysługuje Panu wobec brata roszczenie o zwrot za korzystanie z mediów i pana części domu. Jednak zdaję sobie sprawę, że to są środki w rzeczywistym stanie rzeczy nie do odzyskania, dlatego zalecam ostrożność i większą kontrole tegoż domu i stanu użytkowania, aby ponownie nie płacić nie swoich długów bez realnej perspektywy odzyskania poniesionych w ten sposób strat.