Czy potrzebna jest licencja na wynajem i dzierżawę samochodów osobowych?

• Autor: Marcin Sądej

Mam w firmie (jednoosobowa działalność gospodarcza) samochód poniżej 3,5 t. Czy do świadczenia usługi PKiD 77.11.Z – wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek bez kierowcy – potrzebuję jakiekolwiek pozwolenia lub licencje?

Czy potrzebna jest licencja na wynajem i dzierżawę samochodów osobowych?

Fot. Fotolia

Czy na wynajem samochodów osobowych jest potrzebna licencja lub pozwolenie?

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym podmiot prowadzący taką działalność musi posiadać odpowiednią licencję. Poprzez transport drogowy rozumie się podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży i przejazdu oraz droga znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo określenie to obejmuje również każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej oraz działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.

W świetle powyższych definicji ustawowych zaznaczyć należy, że działalność polegająca na wynajmowaniu samochodów nie wymaga dla swojej ważności posiadania licencji. Trzeba bowiem wskazać, że licencja jest wydawana dla przedsiębiorcy świadczącego usługi transportu drogowego a nie dla konkretnego pojazdu.