Jaki podatek odprowadzić od spadku po ciotce?

Mam prawomocne postanowienie sądu o nabyciu w całości spadku po mojej ciotce. Co muszę teraz zrobić? Jaki podatek odprowadzić od spadku?

Jaki podatek odprowadzić od spadku po ciotce?

Fot. Fotolia

Jak obliczyć wysokość podatku od spadku?

Z tytułu nabycia spadku na dziedziczącym ciąży obowiązek podatkowy w podatku od spadku i darowizn.

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest możliwość uzyskania zwolnienia od tego podatku, ale przepis ów mówi, że pod pewnymi warunkami zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Pani niestety nie należy do tej grupy uprzywilejowanych spadkobierców, więc, co do zasady, ciąży na Pani obowiązek podatkowy.

Do której grupy spadkobierców należy siostrzenica?

Wysokość podatku jest zależna od grupy podatkowej. Pani należy do II grupy, gdyż jest Pani zstępną rodzeństwa (dzieckiem rodzeństwa).

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według następujących skal:

1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej:

do 10 278 – 3%

od 10 278 do 20 556 – 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł

ponad 20 556 – 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł

2) od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej:

do 10 278 – 7%

od 10 278 do 20 556 – 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł

ponad 20 556 – 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł

3) od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

do 10 278 – 12%

od 10 278 do 20 556 – 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł

ponad 20 556 – 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

Kwota wolna w Pani przypadku to suma 7276 zł.

Zgłoszenie w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego o nabyciu spadku

A co Pani ma zrobić – otóż podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Obowiązek podatkowy w tym momencie powstaje z chwilą przyjęcia spadku, a więc w zasadzie z chwilą śmierci Pani cioci. Jeśli jest już po terminie to należy to zrobić po prostu jak najszybciej.

Winna Pani złożyć zeznanie podatkowe na druku SD-3. Druk można pobrać w internecie albo na miejscu w urzędzie skarbowym, gdzie dodatkowo urzędnicy pomogą Pani go wypełnić. Proszę mieć ze sobą stwierdzenie nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia po cioci.

Cenę mieszkania musi Pani jakoś oszacować, kierując się najlepiej porównaniem cen – widniejących nawet w ogłoszeniach prasowych – podobnych lokali.