.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup starego domu na działce rolnej przez nie rolnika w celu remontu i rozbudowy

Chcę kupić stary dom, który stoi na działce rolnej. W KW widnieje nazwa grunty rolne wraz z działką przylegającą do budynku oznaczoną jako grunty orne. Dom jest wrysowany w mapki, ma nadany numer i cała bryła domu jest jakby osobną działką w KW, ale nadal nazwaną jako grunty rolne. Czy jako osoba fizyczna nie rolnik mogę kupić taki dom? Czy są jakieś utrudnienia w rozbudowie remoncie takiej nieruchomości lub problem z dostaniem kredytu hipotecznego pod zakup i remont takiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup starego domu na działce rolnej przez nie rolnika w celu remontu i rozbudowy

Przeznaczenie działki – w planie zagospodarowania przestrzennego

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że o przeznaczeniu gruntu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, a nie treść księgi wieczystej i to, czy wpisano w niej grunt rolny czy jakikolwiek inny. Bardzo dużo nieruchomości zabudowanych w księgach wieczystych ma wpis, że stanowią grunty rolne, pomimo że tak nie jest. Najczęściej wynika to z faktu nieaktualizowania wpisów w księgach wieczystych, gdzie np. dawno już dana nieruchomość utraciła charakter rolny, ale też i tego, że na gruncie rolnym można wybudować dom.

Nabywca działki rolnej ze starym domem

Czy jest plan zagospodarowania przestrzennego w danej gminie, a jeżeli jest, jaki działka ma charakter, można zawsze sprawdzić w urzędzie tej konkretnej gminy.

 

Tym niemniej jeżeli nieruchomość ma mniejszą powierzchnię niż 1 ha, nie będzie to konieczne z tego względu, że po nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rynku rolnego – nabywcą nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 1 ha nie musi być rolnik indywidualny. Mówi o tym wprost art. 2 a ust 1 pkt 1a ustawy. Taką działkę może nabyć każdy, tak więc odpowiedź na Pani pierwsze pytanie jest twierdząca.

Kredyt na zakup starego domu na działce rolnej

Natomiast jeżeli chodzi o drugie pytanie o utrudnienia w rozbudowie remoncie takiej nieruchomości lub problemy z dostaniem kredytu hipotecznego pod zakup i remont takiej nieruchomości – z punktu widzenia prawnego nie ma żadnych przeciwwskazań co do możliwości uzyskania kredytu na zakup takiej nieruchomości, skoro jest to działanie dozwolone. Jeżeli chodzi o remont, też nie ma przeszkód, aby był to kredyt hipoteczny, bo ten rodzaj kredytów dotyczy nie tylko zakupu nieruchomości.

 

Aczkolwiek są to już kwestie uzgodnień z danym bankiem. Prawnych przeciwwskazań w każdym bądź razie nie ma.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 9 lat udziela porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu