Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubezpieczenie w KRUS a dodatkowa praca

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 18.02.2014

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego, od ośmiu lat mam ubezpieczenie w KRUS. Chciałabym podjąć dodatkową pracę w branży niezwiązanej z rolnictwem, nie tracąc jednocześnie ubezpieczenia rolniczego. Jaki rodzaj umowy z pracodawcą byłby dla mnie najkorzystniejszy? Jakie podatki będę musiała zapłacić? Czy istnieje jakaś kwota zwolniona od podatku?

 

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Bez względu na to, jaką formę prawną przybierze Pani dodatkowa praca (a więc – czy będzie to umowa o pracę, umowa-zlecenie czy umowa o dzieło, czy nawet pozarolnicza działalność gospodarcza), od uzyskanych z tego tytułu dochodów będzie Pani musiała zapłacić zaliczki na podatek dochodowy, ewentualnie (w trzech pierwszych wypadkach), będzie musiał to zrobić pracodawca lub zleceniodawca (zamawiający) jako płatnik. Wysokość osiąganych dochodów nie ma znaczenia w kontekście posiadanego przez Panią statusu rolnika. Po zakończeniu roku podatkowego oczywiście może powstać z tego tytułu nadpłata, ale Pani obowiązkiem, jako podatnika, jest uprzednie rozliczenie się z urzędem skarbowym, do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, na odpowiedniej deklaracji PIT (np. PIT-37, gdy podatnik osiąga dochody tylko z pracy zarobkowej lub z działalności wykonywanej osobiście). Aktualna kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, tylko dochód do tego poziomu nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ale nawet wówczas podatnik ma obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., zwanej dalej u.p.d.o.f.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Wskazane wyłączenie oznacza jedynie to, że w aktualnym stanie prawnym przychody z prowadzenia gospodarstwa rolnego (z wyjątkiem jak wyżej) nie są na razie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych i rolnicy nie składają deklaracji PIT z tytułu przychodów osiąganych w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeśli rolnik uzyskuje dochody równoległe z innych źródeł przychodów (jak np. działalność wykonywana osobiście na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, pozarolnicza działalność gospodarcza, stosunek służbowy, stosunek pracy), podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (por. art. 10 ust.1 u.p.d.o.f.).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ponieważ podlega Pani obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (jak Pani zaznaczyła – od ośmiu lat), optymalną umową z punktu widzenia dodatkowego zarobku będzie umowa o dzieło. Jednak nie każda praca nadaje się do włączenia w ramy tej umowy, która polega na wykonaniu określonego zadania, realizacji jakiegoś wytworu ludzkiego umysłu lub pracy fizycznej, jednorazowo lub cyklicznie. Cywilnoprawna umowa o dzieło (por. art. 627 i nast. Kodeksu cywilnego; dalej – K.c.) jest umową rezultatu, przeciwnie niż umowa zlecenia lub umowa o pracę (tzw. umowy starannego działania). O rodzaju umowy decyduje nie nazwa, lecz jej treść, czyli uprawnienia i obowiązki zawierających ją stron. Należałoby więc przeanalizować prawdopodobny zakres czynności, w odniesieniu do konkretnego wypadku, aby odpowiedzieć na pytanie, czy mogą one być wykonywane na podstawie umowy o dzieło, bez ryzyka zakwestionowania tej podstawy w toku kontroli prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

W razie wyboru podporządkowanej formy zarobkowania (a więc innej niż samodzielna pozarolnicza działalność gospodarcza), tylko w przypadku podjęcia dodatkowej pracy na umowę o dzieło będzie Pani mogła pozostać ubezpieczona w KRUS, umowa ta nie jest bowiem tytułem do objęcia obowiązkowym powszechnym ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zamawiający jako płatnik obowiązany jest jedynie odprowadzać comiesięczną zaliczkę (18%) na podatek dochodowy z tytułu wypłaconych kwot, obliczoną od podstawy opodatkowania, stanowiącej wynagrodzenie brutto po odliczeniu 20% kosztów uzyskania przychodu.

 

Umowa o pracę oraz umowa-zlecenie powodują natomiast skutek w postaci ustania Pani obowiązkowego (z mocy ustawy) ubezpieczenia w KRUS i podleganie ubezpieczeniu społecznemu w ZUS. Należy zgłosić fakt zawarcia takiej umowy we właściwej placówce terenowej kasy celem formalnego wyłączenia z tego ubezpieczenia. Nadal będzie Pani mogła jednak, wedle własnego wyboru, płacić równolegle ubezpieczenie rolnicze dobrowolnie. Wyjątkowo możliwa jest sytuacja, o której stanowi art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1403). W świetle tych uregulowań można prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie nadal pozostać ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod określonymi warunkami; jednym z tych warunków jest pośrednio wielkość osiąganych przychodów z działalności gospodarczej, a w konsekwencji wysokość podatku do zapłaty za dany rok podatkowy. Wymóg minimalnego stażu ubezpieczeniowego jest w Pani przypadku spełniony.

 

Zgodnie z treścią art. 5a ust. 1 tej ustawy, rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:

 

  1. złoży w kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
  2. jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
  3. nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym (umowa o pracę bezwzględnie wyklucza z ubezpieczenia społecznego rolników – przyp. aut.);
  4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
  5. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 3092 zł.  

 

Jak stanowi przepis art. 5a ust. 4, zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu, obowiązany jest złożyć w kasie do dnia 31 maja każdego roku podatkowego. Niezachowanie terminu złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności (art. 5a ust. 5 ustawy). Niezłożenie zaświadczenia albo oświadczenia, o których mowa w ust. 4, lub niezachowanie terminu do złożenia tego zaświadczenia albo oświadczenia, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z dniem, do którego rolnik lub domownik obowiązany był złożyć zaświadczenie albo oświadczenie w kasie, chyba że ten rolnik lub domownik zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed upływem terminu na złożenie tego zaświadczenia albo oświadczenia (art. 5a ust. 6 ustawy). Terminy określone w ust. 1 pkt 1 i ust. 4 mogą zostać przywrócone na wniosek zainteresowanego rolnika lub domownika, jeżeli ten rolnik lub domownik udowodni, że niezachowanie terminu nastąpiło wskutek zdarzeń losowych (art. 5a ust. 7 ustawy).

 

Należy dodać, że kwota podatku, o której mowa w ust. 1 pkt 5, czyli tzw. roczna kwota graniczna, podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, określonym w ustawie budżetowej za rok, którego kwota dotyczy, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone, a minister właściwy do spraw rozwoju wsi ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia, roczną kwotę graniczną, o której mowa w ust. 8 (art. 5a ust. 8 i ust. 9 ustawy oraz Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie rocznej kwoty granicznej, M. P. z roku 2013, poz. 353).

 

Jeżeli podejmując dodatkową pracę, wybierze Pani formę zatrudnienia na podstawie umowy o dzieło lub stałą współpracę z kontrahentem w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej (umowa o współpracy), to żadna z tych umów nie wymaga zastrzeżeń w swej treści. Będzie Pani mogła wówczas pozostać w KRUS z mocy ustawy, a nie na skutek określonego brzmienia umowy. Ważne jest, aby przede wszystkim zostało dokładnie określone, jakich zadań się Pani podejmuje oraz w jakich terminach i w jakiej wysokości będą realizowane płatności.

 

Zwracam uwagę na jeszcze jeden problem praktyczny. Otóż jeśli z danym pracodawcą będzie Panią łączyć umowa o pracę, to zawarcie z tym samym podmiotem dodatkowej umowy o dzieło czy też umowy-zlecenia spowoduje pełne „oskładkowanie” przychodów osiągniętych z umów cywilnoprawnych, dotyczy to składek przeznaczonych zarówno na ubezpieczenie społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to wprost z art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Składki KRUS a praca za granicą

Od kilku lat pracuję legalnie w Irlandii. Jedocześnie rodzice, będący rolnikami, opłacają za mnie składki na KRUS. Ostatnio dowiedziałam się, że to nielegalne. Jak mogę wyprostować tę sytuację? Czy będę miała problemy, skoro rok temu podczas wakacji byłam raz na pogotowiu i miałam niewielki zabieg na tzw. kasę chorych?

Umowa o pracę a dotacja z programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”

Rodzice zapiszą mi za dwa miesiące ziemię uprawną, więc jakiś czas temu złożyłem wniosek do ARiMR o przyznanie pomocy z tytułu „Ułatwiania startu młodym rolnikom”. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i zostałem zobowiązany do złożenia odpowiednich dokumentów. Obecnie jestem zatrudniony i posiadam umowę o pracę. Czy w związku z tym muszę zrezygnować z pracy i zająć się wyłącznie uprawą ziemi?

Płacenie składek na ZUS – czy jest konieczne, jeśli pracownik jest ubezpieczony w KRUS?

Jestem ubezpieczona w KRUS, ale niedawno zaczęłam pracę na etat. Czy przełożony musi płacić za mnie składki w ZUS?

Dobrowolne ubezpieczenie w KRUS

Przez 21 lat byłam ubezpieczona w KRUS jako żona rolnika. 1,5 roku temu sprzedaliśmy gospodarstwo, mąż znalazł pracę, a ja nie pracuję. Czy mogę skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia w KRUS, skoro byłam w nim ubezpieczona ponad 12,5 roku (a to wydaje się warunkiem)?

Renta rodzinna a działalność rolnicza

Mój mąż pobierał rentę z KRUS-u. Zmarł trzy miesiące temu. Teraz zawieszono mi wypłatę renty rodzinnej, ponieważ odziedziczyłam 4 ha ziemi, a podobno świadczenie nie przysługuje osobom prowadzącym działalność rolniczą. Czy faktycznie tak jest? Co mogę zrobić?

 

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »