Złożenie zgłoszeń SD-Z2 przy dziale spadku i zniesieniu współwłasności nieruchomości

Postanowieniem sądu na podstawie testamentu notarialnego spadek po zmarłej żonie nabyli wdowiec w 1/2 części i syn w 1/2 części. Ustalono, że przedmiotem działu spadku po spadkodawczyni oraz jej mężu jest nieruchomość: budynek mieszkalny i zabudowania. Zgodnie z testamentem oboje małżonkowie byli właścicielami po 1/2. Dokonano działu spadku po zmarłej i zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, że przyznano ją na wyłączną własność synowi bez spłat na rzecz ojca. Postanowienie sądu dotyczyło stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku i zniesienia współwłasności. Jaki udział powinien wpisać w SD-Z2 wdowiec, a jaki syn? Na rozprawie podano zbyt niską wartość nieruchomości, czy należy podać realną wartość?

Złożenie zgłoszeń SD-Z2 przy dziale spadku i zniesieniu współwłasności nieruchomości

Fot. Fotolia

Przeprowadzenie działu spadku ze zniesieniem współwłasności a złożenie zgłoszenia do US

W omawianym przypadku jest konieczność złożenia trzech zgłoszeń SD-Z2. Dwóch przez syna, a trzeciego przez wdowca, z następujących powodów. Obowiązek podatkowy powstaje tu w trzech różnych formach:

  1. nabycie spadku przez syna,
  2. nabycie spadku przez wdowca,
  3. nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości na rzecz syna.

Jeżeli wyłącznym przedmiotem spadku był udział (1/2) w prawie własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań, to ostatecznie syn i wdowiec – mimo, że nabyli udział 1/2 spadku – otrzymali po 1/4 prawa własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań. W SD-Z2 wypełnianych dla syna i wdowca z tytułu nabycia spadku wskazać zatem należy nabyte udziały po 1/4.

Wpisanie wartości nieruchomości na druku Sd-Z2

Oczywiście tu wpisujemy wartości rynkowe tych udziałów, dlatego że zaniżenie/zawyżenie podstawy opodatkowania może spowodować wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia jej wysokości.

Warto przy tym pamiętać, że zgłoszenia syna i wdowca muszą zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Trzecie zgłoszenie dotyczy kolejnej czynności opodatkowanej, a więc nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Tu, jako że syn otrzymał w całości prawo własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań bez obowiązku spłaty, musi albo zapłacić od tego podatek od spadków i darowizn, albo złożyć zgłoszenie SD-Z2, zaznaczając w pkt D kwadrat 9 i wpisując wartość 100% prawa własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań. Oczywiście – znowu w wartości rynkowej tego prawa. Musi to być zrobione w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli jego skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.