.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Złożenie zgłoszeń SD-Z2 przy dziale spadku i zniesieniu współwłasności nieruchomości

Postanowieniem sądu na podstawie testamentu notarialnego spadek po zmarłej żonie nabyli wdowiec w 1/2 części i syn w 1/2 części. Ustalono, że przedmiotem działu spadku po spadkodawczyni oraz jej mężu jest nieruchomość: budynek mieszkalny i zabudowania. Zgodnie z testamentem oboje małżonkowie byli właścicielami po 1/2. Dokonano działu spadku po zmarłej i zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, że przyznano ją na wyłączną własność synowi bez spłat na rzecz ojca. Postanowienie sądu dotyczyło stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku i zniesienia współwłasności. Jaki udział powinien wpisać w SD-Z2 wdowiec, a jaki syn? Na rozprawie podano zbyt niską wartość nieruchomości, czy należy podać realną wartość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Złożenie zgłoszeń SD-Z2 przy dziale spadku i zniesieniu współwłasności nieruchomości

Fot. Fotolia

Przeprowadzenie działu spadku ze zniesieniem współwłasności a złożenie zgłoszenia do US

W omawianym przypadku jest konieczność złożenia trzech zgłoszeń SD-Z2. Dwóch przez syna, a trzeciego przez wdowca, z następujących powodów. Obowiązek podatkowy powstaje tu w trzech różnych formach:

 

  1. nabycie spadku przez syna,
  2. nabycie spadku przez wdowca,
  3. nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości na rzecz syna.

 

Jeżeli wyłącznym przedmiotem spadku był udział (1/2) w prawie własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań, to ostatecznie syn i wdowiec – mimo, że nabyli udział 1/2 spadku – otrzymali po 1/4 prawa własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań. W SD-Z2 wypełnianych dla syna i wdowca z tytułu nabycia spadku wskazać zatem należy nabyte udziały po 1/4.

Wpisanie wartości nieruchomości na druku Sd-Z2

Oczywiście tu wpisujemy wartości rynkowe tych udziałów, dlatego że zaniżenie/zawyżenie podstawy opodatkowania może spowodować wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia jej wysokości.

 

Warto przy tym pamiętać, że zgłoszenia syna i wdowca muszą zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

 

Trzecie zgłoszenie dotyczy kolejnej czynności opodatkowanej, a więc nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Tu, jako że syn otrzymał w całości prawo własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań bez obowiązku spłaty, musi albo zapłacić od tego podatek od spadków i darowizn, albo złożyć zgłoszenie SD-Z2, zaznaczając w pkt D kwadrat 9 i wpisując wartość 100% prawa własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań. Oczywiście – znowu w wartości rynkowej tego prawa. Musi to być zrobione w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli jego skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu