Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Złożenie zgłoszeń SD-Z2 przy dziale spadku i zniesieniu współwłasności nieruchomości

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 26.08.2019

Postanowieniem sądu na podstawie testamentu notarialnego spadek po zmarłej żonie nabyli wdowiec w 1/2 części i syn w 1/2 części. Ustalono, że przedmiotem działu spadku po spadkodawczyni oraz jej mężu jest nieruchomość: budynek mieszkalny i zabudowania. Zgodnie z testamentem oboje małżonkowie byli właścicielami po 1/2. Dokonano działu spadku po zmarłej i zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, że przyznano ją na wyłączną własność synowi bez spłat na rzecz ojca. Postanowienie sądu dotyczyło stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku i zniesienia współwłasności. Jaki udział powinien wpisać w SD-Z2 wdowiec, a jaki syn? Na rozprawie podano zbyt niską wartość nieruchomości, czy należy podać realną wartość?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W omawianym przypadku jest konieczność złożenia trzech zgłoszeń SD-Z2. Dwóch przez syna, a trzeciego przez wdowca, z następujących powodów. Obowiązek podatkowy powstaje tu w trzech różnych formach:

 

  1. nabycie spadku przez syna,
  2. nabycie spadku przez wdowca,
  3. nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości na rzecz syna.

 

Jeżeli wyłącznym przedmiotem spadku był udział (1/2) w prawie własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań, to ostatecznie syn i wdowiec – mimo, że nabyli udział 1/2 spadku – otrzymali po 1/4 prawa własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań. W SD-Z2 wypełnianych dla syna i wdowca z tytułu nabycia spadku wskazać zatem należy nabyte udziały po 1/4.

 

Oczywiście tu wpisujemy wartości rynkowe tych udziałów, dlatego że zaniżenie/zawyżenie podstawy opodatkowania może spowodować wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia jej wysokości.

 

Warto przy tym pamiętać, że zgłoszenia syna i wdowca muszą zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

 

Trzecie zgłoszenie dotyczy kolejnej czynności opodatkowanej, a więc nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Tu, jako że syn otrzymał w całości prawo własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań bez obowiązku spłaty, musi albo zapłacić od tego podatek od spadków i darowizn, albo złożyć zgłoszenie SD-Z2, zaznaczając w pkt D kwadrat 9 i wpisując wartość 100% prawa własności nieruchomości, budynku mieszkalnego i zabudowań. Oczywiście – znowu w wartości rynkowej tego prawa. Musi to być zrobione w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli jego skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus siedem =

»Podobne materiały

Darowizny między matką a dziećmi

Tata zmarł dwa lata temu, obecnie chcemy podzielić majątek rodziców, który należy teraz do mamy. Rodzice zawsze mówili, że przepiszą swój dom mi i mojemu młodszemu bratu, bo starszemu bratu pomogli w rozbudowie domu, który należy do jego żony. Starszy brat otrzymał od rodziców do rę

Nieodpłatne przekazanie udziałów w nieruchomości spadkowej

Zmarł mój ojciec. Spadkobiercami są: mój brat, wdowa (druga żona) i ja. Przeprowadziliśmy właśnie sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Jedynym składnikiem spadku po ojcu jest kawalerka. Macocha i brat chcą się zrzec swoich części na mnie. Jakie są sposoby nieodpłatnego przekaza

Jak udowodnić grabież pieniędzy z majątku spadkowego?

Mama zmarła w 2009 r., a tata w 2014 r. Po jego śmierci wraz z trojgiem rodzeństwa (jest jeszcze dwoje) udaliśmy się do domu rodziców. Znaleźliśmy pokaźną ilość pieniędzy, które rozdzieliliśmy między siebie. Nie ma na to świadków. Czując wyrzuty sumienia, wezwałam rodzeństwo do
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »