
Indywidualne Porady Prawne
Nieodpłatne przekazanie udziałów w nieruchomości spadkowejAutor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 21.07.2017 |
Zmarł mój ojciec. Spadkobiercami są: mój brat, wdowa (druga żona) i ja. Przeprowadziliśmy właśnie sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Jedynym składnikiem spadku po ojcu jest kawalerka. Macocha i brat chcą się zrzec swoich części na mnie. Jakie są sposoby nieodpłatnego przekazania udziałów w nieruchomości spadkowej? Jak to zrobić? Wystarczy umowa darowizny? Co z księgą wieczystą mieszkania? |
W opisanej sprawie przekazać nieruchomość na Pana rzecz można na dwa sposoby:
Co się tyczy działu spadku to można tu wyróżnić drogę sądową oraz notarialną.
Umowny dział spadku może obejmować cały spadek lub jego część. W umowie powinno się wskazać wartość spadku oraz sposób dokonania działu spadku. Forma umowy jest dowolna, ale w analizowanym przypadku, skoro przedmiotem działu spadku jest nieruchomość, umowa powinna być zawarta u notariusza.
Jeżeli między Państwem nie ma sporu co do sposobu działu spadku, ewentualnych rozliczeń itp., najprostszym, najszybszym, ale z kolei droższym sposobem jest umowny dział spadku przeprowadzony w drodze umowy notarialnej u notariusza. Chociaż notarialny podział spadku będzie kosztowniejszy niż sądowy, za to notariusz załatwi wszelkie formalności.
Jeśli chodzi o koszty notarialne działu spadku, to podstawą do określenia maksymalnej stawki taksy notarialnej jest ogólna wartość majątku podlegającego działowi.
Koszty notarialne oblicza notariusz w zależności od tego, jaką stawkę przyjmie. Stawki określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28.06.2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Maksymalna stawka taksy notarialnej jest zależna od wartości majątku podlegającego działowi i wynosi od wartości:
Powyższe kwoty są kwotami maksymalnymi, jakie może naliczyć notariusz. Do tych kwot notariusz doliczy 23% podatku VAT.
Takie same koszty będą również przy spisaniu umowy darowizny.
Drugim ze sposobów dokonania działu spadku jest droga sądowa – takie postępowanie jest najtańsze, ale też może dłużej trwać. Wniosek o dział spadku może złożyć każdy ze spadkobierców.
We wniosku o dział spadku (który składa się do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli tego nie można ustalić – ze względu na położenie majątku spadkowego) należy powołać:
Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać dokładnie majątek, który ma być przedmiotem działu.
W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy, należy więc dołączyć odpis z księgi wieczystej.
W postępowaniu spadkowym zarówno skład, jak i wartość spadku ulegającego podziałowi ustala sąd, który dokonuje tego na podstawie wyjaśnień uczestników postępowania. Od prawidłowego ustalenia wartości majątku spadkowego zależy obliczenie wielkości poszczególnych sched spadkowych przypadających na rzecz poszczególnych współspadkobierców.
Sposób dokonania działu spadku
Ze względu na sposób dokonania działu spadku, zarówno w trybie umownym, jak i sądowym, można wyróżnić:
Przy zgodnym podziale w zasadzie sąd związany jest sposobem podziału podanym przez spadkobierców we wniosku. Może on od tego odstąpić jedynie wówczas, gdy występuje sprzeczność proponowanego podziału z prawem, zasadami współżycia społecznego albo też podział naruszałby w sposób rażący interesy osób uprawnionych. W braku zgodnego wniosku uczestników postępowania sąd powinien dokonać działu z uwzględnieniem składu dzielonego spadku oraz interesów poszczególnych współspadkobierców.
Wysokość opłaty sądowej w sprawie o dział spadku wynosi (zgodnie z art. 51 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych):
Reasumując, w Pana sprawie możliwe są dwa warianty rozwiązania:
Mając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i postanowienie o dziale spadku albo umowę darowizny, może Pan dokonać stosownych zmian w księdze wieczystej mieszkania, tzn. wpisać siebie jako właściciela.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>